چگونه روز را با انرژی بیشتر شروع کنیم؟



پراهمیت‌ترین راهکار برای داشتن یک روز فوق العاده تغییر در ساعات خواب و بیداری است ‎

 

خیلی مهم است که شما صبح خودتان را چگونه شروع می کنید.یک شروع خوب در اول صبح به شما کمک می کند تا انرژی کافی برای انجام کارهای خود داشته باشید و همین انرژی باعث افزایش بازده شما می شود

در این مقاله سعی داریم تا چند پیشنهاد عالی  به شما بدهیم تا با کمک آنها روز خود را با انرژی و حس بهتر شروع کنید و در طول روز بازده بیشتری داشته باشید.

 

- از پیش آماده باشید

با حاضر کردن لباس‌ها و آماده کردن کیف خود و هم‌چنین پختن ناهار از شب قبل، خود را برای داشتن روزی کم‌ استرس آماده کنید. انجام برخی کارهای روزمره از قبل می‌تواند از بار و فشار کارهای شما بکاهد و در نتیجه استرس کمتری را صبح روز بعد به شما تحمیل کند.

 

- تغییر در ساعات خواب و بیداری

این موضوع ممکن است آنقدر بدیهی باشد که کاملا نادیده گرفته شود اما واقعیت این است که شاید پراهمیت‌ترین راهکار برای داشتن یک روز فوق العاده معرفی شود.

 

انتخاب بهترین زمان برای خوابیدن و بیدار شدن از نظر روحی و جسمی تاثیر عمیقی بر شما خواهد داشت. زمانی که همیشه حدود یک ساعت خاص بخوابید و در حدود یک ساعت خاص هم بیدار شوید بدن شما کارش را بهتر انجام می‌دهد.

 

در واقع شما با این کار قسمت‌های مختلف بدنتان را تربیت می‌کنید تا هرکدام به موقع و صحیح کارشان را در ساعتی معین انجام داده و اینگونه سلامت‌تان را تضمین کنند.

 

براساس تحقیقات و بررسی نحوه زندگی افراد موفق، بهترین زمان برای خوابیدن ساعت ۱۰ الی ۱۱ شب و بهترین زمان برای بیداری ۵ الی ۵:۳۰ دقیقه معرفی شده است.

 

احتمالا با خود می گویید این‌کار بسیار سخت و طاقت فرساست اما اگر بدانید که می توانید کل بازده روزتان را از ساعت ۵ تا ۹ صبح داشته باشید به نظر شما ارزش تحمل این سختی را ندارد؟

 

- محیط اطراف را آرام نگه دارید

سر و صداهای محیط اطراف مانند صدای پارس سگ‌ها یا صدای ترافیک می‌تواند روند به خواب رفتن و بیدار شدن شما را دشوار سازد. می‌توانید به هنگام خواب از دستگاه‌های نویزگیر که سرو صداها را کاهش می‌دهند یا از یک فَن ملایم برای خنثی کردن صداهای اطراف استفاده کنید. 

 

داشتن چنان دقتی در برنامه‌ریزی شما را خسته می کند‎

 

- ورزش کنید

یکی از بهترین کارها برای شروع صبح ورزش کردن است.شاید در ابتدا به نظر شما کار بسیار سختی باشد که صبح ها قبل از شروع کار خود ورزش کنید اما فواید ورزش کردن در صبح آنقدر زیاد است که می تواند شما را قانع کند تا صبح خود را با ورزش شروع کنید.اگر فقط دو هفته این کار را انجام دهید از نتایج آن شگفت زده خواهید شد و روز شاد تر و پر انرژی تری خواهید داشت.

 

- صبحانه بخورید

خیلی از افراد برای اینکه بتوانند خواب بیشتری داشته باشند هیچ وقتی را برای خوردن صبحانه نمی گذارند. آنها از اهمیت خوردن صبحانه آگاه نیستند.شما با خوردن یک صبحانه سالم و مغذی در اول صبح انرژی خوبی را جذب می کنید و این کار بازده شما را بالا می برد و به شما کمک می کند تا روز خود را پر انرزی تر شروع کنید پس اگر دوست دارید تا راندمان خود را در طول روز افزایش دهید از خوردن صبحانه غافل نشوید.

 

- برنامه ریزی دقیق را فراموش کنید

برخی افراد چنان با دقت برنامه ریزی می کنند و ساعات کاملا مشخصی برای انجام کارهایشان دارند که بعد از مدتی خودشان را هم دلسرد می‌کنند. برنامه ریزیِ دقیق اینگونه است که مثلا بگوییم :

 

۸ تا ۸:۳۰ ورزش کنم

۸:۳۰ تا ۹ صبحانه بخورم

۹ تا ۱۰ مطالعه کنم

۱۰ تا ۱۲ تلویزیون تماشا کنم

و …

داشتن چنان دقتی در برنامه‌ریزی شما را خسته می کند و فکر به آن باعث فراری شدن‌تان از فردا شده و این‌گونه کارتان برای شروع یک روز فوق العاده بسیار سخت خواهد بود.

 

بهترین حالت برنامه‌ریزی داشتن لیستی از کارهای اصلی و فرعی فردایتان است. به طوریکه بتوانید آن‌ها را اولویت بندی کرده و به ترتیب انجام دهید. آگاهی از نسبی بودن قوانین دنیا، در گرفتن این تصمیم برای تغییر در برنامه‌ریزی‌تان می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

 

هیچ چیز در این دنیا دقیقا طبق برنامه‌ریزی شما پیش نمی‌رود و هر لحظه ممکن است شرایطی پیش آید که نتوانید راس ساعت مشخصی کارتان را انجام دهید. بنابراین با برنامه‌ریزی دقیق خداحافظی کنید و به جای آن هنر اولویت بندی کارهایتان را یاد بگیرید.

 

- گل‌ها را تماشا کنید 

براساس یک مطالعه دانشگاه هاروارد، افرادی که اول صبح چشم‌شان به گل‌ها می‌افتد،‌ شادتر و پر انرژی‌تر هستند. در واقع این افراد با نگاه کردن به گل‌ها به سادگی اضطراب کمتری حس کرده و در طول روز آرامش بیشتری دارند. پس یک دسته گل را روی میز کنار تخت یا روی پیش‌خوان آشپزخانه‌تان قرار دهید.

 

- تصمیم به بی‌توجهی بگیرید 

گوش دادن به اخبار به محض برخواستن از خواب می‌تواند روزی پراسترس‌ را برایتان رقم بزند. محدودیت‌هایی هم‌چون گوش ندادن به اخبار و چک نکردن پیام‌ها تا نیم ساعت پس از بیدار شدن برای خود اعمال کنید. یا می‌توانید موسیقی مورد علاقه خود را در این مدت با صدای بلند گوش دهید. تحقیقات نشان می‌دهند که گوش دادن به یک موسیقی شاد یکی از تقویت کننده‌های روحیه افراد است.

 

برای داشتن یک روز فوق العاده نیاز به عزت نفس بالا و همچنین اعتماد به نفس بالا دارید ‎

 

- ارزش‌آفرینی کنید

شما برای داشتن یک روز فوق العاده نیاز به عزت نفس بالا و همچنین اعتماد به نفس بالا دارید. اگر خودتان را دوست داشته باشید، روزتان و همه اطرافیانتان را هم دوست خواهید داشت و همین موضوع باعث کمتر دیده شدن سختی ها و نابسامانی‌های زندگی خواهد شد.

 

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه در ابتدای صبح اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و آن را پایان روز حفظ کنید ارزش آفرینی است. تنها کافیست کاری کنید که افتخار خودتان را به همراه داشته باشد.

 

به عنوان مثال اگر دست خط زیبایی دارید یک نامه به همسر یا دوستان و یا حتی خودتان بنویسید و در آن از حضور این افراد در زندگیتان تشکر کنید. ( اگر دست‌خطتان مثل من خیلی هم خوب نیست باز هم این‌کار را انجام دهید زیرا احساس فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد داشت)

 

ارزش‌آفرینی می تواند در هر کاری خلاصه شود فقط کافیست حس خوبی را به شما منتقل کند. اینگونه روزتان را با اعتماد به نفس آغاز کرده و موقعیت‌های عالی آن روز را برای خود می‌خرید. 

 

- به علایق خود توجه کنید

حتما سعی کنید که حداقل ۱۵ دقیقه از صبح خود را به کاری که دوست دارید اختصاص دهید . برای مثال اگر از خواندن کتابی لذت می برید می توانید ۱۵ دقیقه کتاب مورد علاقه خود را بخوانید و یا برای مثال موزیک و یا پادکست مورد علاقه خود را گوش دهید ، انجام کاری که مورد علاقه شما است در اول صبح به شما حس خوبی می دهد و همین حس خوب می تواند بازده شما را در طول روز بالا ببرد.

 

- در معرض نور قرار بگیرید

قرار گرفتن در معرض نور می‌تواند تولید ملاتونین یا هورمون خواب را در بدن‌تان متوقف کند و به شما کمک کند تنها در کمتر از ۱۵ دقیقه احساس بیداری و سرحالی بیشتری داشته باشید. نور درمانی هم‌چنین به کاهش افسردگی در افراد کمک می‌کند. هنگامی که صبح در حال مسواک زدن دندان‌هایتان هستید یک چراغ پر نور در کنار خود روشن کنید.

 

- صبح را با سخت ترین کار خود شروع کنید

وقتی که صبح سخت ترین و مهم ترین کار خود را انجام می دهید باعث می شود که در طول روز حس بهتری نسبت به خود داشته باشید . زیرا اولا مهمترین کار شما انجام شده و حالا خیالتان راحت است و دوما در طول روز حس بهتری دارید که یک کار مهم را به انجام رساندید و این کمک می کند تا کارهای دیگر را راحت تر شروع کنید و به سر انجام برسانید.پس سعی کنید که از شب قبل مهمترین کار خود مشخص کنید و در اول صبح به آن کار بپردازید.

 

- به نحوه نشستن و ایستادن خود دقت کنید

وقتی که صبح خود را با بد نشستن آغاز می کنید  بدن شما زود  خسته می شود و این باعث می شود که در ادامه روز انرژی کافی برای انجام کارهای خود نداشته باشید بنابراین بسیار مهم است که در ابتدای روز درست بنشینید و درست بایستید و هر چند ساعت یکبار نرمش داشته باشید تا جسم شما دیر تر خسته شود و انرژی شما افزایش یابد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------