زندگینامه شهربانو همسر امام حسین (ع)زندگینامه شهر بانو همسر امام حسین (ع), آشنایی با زندگینامه شهر بانو همسر امام حسین (ع), زندگی نامه شهر بانو همسر امام حسین (ع)

آشنایی با زندگینامه شهربانو همسر امام حسین (ع)

 

شهربانو همسر گرامی امام حسین (علیه السلام)

شهربانو یکی از دختران یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی در ایران بود. از مادر وی مطلبی در دست نمی باشد. ایشان یکی از همسران امام حسین (ع) و مادر امام سجاد (ع) امام چهارم شیعیان می باشد.

زندگی نامه شهر بانو همسر امام حسین (ع) :

شهربانو یا شهر بانو یکی از همسران امام حسین بن علی (ع) امام سوم شیعیان بود. مادر امام زین العابدین (ع) است. ایشان شاهزاده خانم بودند و دختر یزدگرد سوم، آخرین پادشاه ساسانی از ایران بود.

 

روایت است شهربانو چندین نام دیگر داشته است که عبارتند از : شهربانویه، شاه زنان، شهرناز، شاه جهان، جهان شاه، خوله، سلیمه (سلامه)، حدار، صلیفه (سلافه)، غزاله، سدیرا، مریم، فاطمه.

 

پس از شکست پدرش یزدگرد سوم، شهربانو و دیگر اعضای خانه سلطنتی ایران توسط ارتش های پیروز عرب در المداین به اسارت درآمدند و به مدینه فرستاده شدند. مردم برای دیدن دختر اسیر شده پادشاه ایران به آنجا آمدند. خلیفه، عمر بن الخطاب خواستار نشان دادن دختر پادشاه ایران به وی شد. سربازان او را نزد عمر آوردند و وی برای بلند كردن حجاب او دراز شد. شاهزاده خانم کنار کشید و به فارسی فریاد زد: "چهره هرمز از بی حیایی تیره می شود!" عمر فکر کرد که به او توهین شده است و دستور داد شاهزاده خانم را بکشند. علی بن ابیطالب (ع) اعتراض کرد. "شما زبان او را نمی دانید. او اجداد خود را خواست و توهینی نکرد."

 

عمر سپس قصد خود را از حراج او به عنوان برده اعلام كرد. مناقصه مطمئناً روحیه خواهد گرفت و پول زیادی جمع خواهد شد. علی دوباره اعتراض کرد. سپس علی از شاهزاده پرسید: "آرزو داری من شوهرت را پیدا کنم؟" شاهزاده خانم جواب نداد. علی در تلاش برای جلوگیری از برگزاری حراج، علی گفت: "سکوت او نشانه تأیید است." علی در مواجهه با عمر ادامه داد: "چرا اجازه نمی دهیم از میان این جمعیت شخصی را به عنوان شوهر انتخاب کند و هزینه جهیزیه وی را از خزانه عمومی پرداخت خواهیم کرد؟" عمر با کینه توافق کرد. شاهزاده خانم محاصره شده با ناامیدی جمعیت را برای داشتن چهره ای مهربان نگاه کرد. او حسین را دید. پسر علی (ع)، و متحیر شد و گفت : "من این مرد را در خواب دیده ام!". جمعیت برگشتند تا حسین (ع) را نگاه کنند. علی (ع) نزد پسرش رفت و گفت: "حسین!  او مادر پسرت خواهد بود که بهترین کسانی است که در دنیا زندگی می کنند. امام علی (ع) از او پرسید اسم تو چیست؟ گفت : جهان شاه. سپس امام علی (ع) نام ایشان را شهربانو گذاشتند.

 

در نتیجه، شهربانو با حسین بن علی، نوه محمد، و امام سوم شیعه ازدواج کرد. خواهرش با محمد بن ابوبکر ازدواج کرده بود.

 

آشنایی با شهر بانو, محل تولد شهر بانو, محل دفن شهر بانو

آرامگاه شهربانو همسر امام حسین (ع) 

 

سپس ایشان امام سجاد (ع) را باردار شدند. روایت است اندکی پس از تولد امام زین العابدین (ع) ایشان درگذشت. و در جنت الباقی، در کنار سایر اعضای خانواده پیامبر (ص) به خاک سپرده شد. 

 

برخی از سنت ها می گویند که او در واقع در اکتبر 680 میلادی در نبرد کربلا در کنار شوهرش به زودی به شهادت رسید، اما به همراه امام حسین بن علی (ع)، اعزام شد و صاحب روضة‌الشهداء مى‌گويد: شهربانو در كربلا حضور داشته، به امام حسين (علیه‌السلام) عرض كرد كه من در اينجا غريب هستم، خواهران و دختران تو چون از تبار پيامبرند، حرمت اينها را نگه مى‌دارند. ولى من دختر يزدجرد شهريار ايران هستم، مى‌ترسم دشمنان حرمت حرم تو را نگه ندارند، امام فرمود: ناراحت نباش تو هم محترم هستى و كسى دست به سوى تو دراز نخواهد كرد. 

 

روايتى ديگر اين است كه امام فرمود: در آن هنگام كه من از پشت اسب به زمين افتادم مركب من نزد تو مى آيد، شما سوار بر مركب شو و عنان را به او بسپار كه تو را از ميان اين لشكر بيرون برده و بجايى كه خداوند خواهد مى‌رساند. اما اصلح اقوال اين است كه شهربانو همراه اهل بيت (علیهم‌السلام) به شام رفت.

 

در روایتی آمده است که : پس از شهادت امام حسین (ع)، برای اینکه اسیر نشود، خود را به داخل فرات انداخت او بر اسب سفید مشهور امام حسین (ع)، (ذوالجناح) سوار شد و با عجله وارد ایران شد. تحت تعقیب قرار گرفت، او تمام راه را تا شهر ری سپری کرد، جایی که سرانجام دشمن با او مقابله می کرد و هیچ راه فراری نداشت؛ به طور معجزه آسایی، کوه آنجا باز می شود و او و اسب را در جایی که تا امروز زندگی می کنند، می بلعد. آرامگاه بی بی شهر بانو در شهر ری محل استراحت وی است. 

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------