خلاصه ای از زندگینامه و معجزات حضرت موسی(ع)حضرت موسی (ع) از پیامبران اولوالعزم بود

انداختن عصا و تبدیل شدن آن به اژدها، خنثی نمودن سحر ساحران دربار فرعون، روشن شدن و درخشندگى در بین انگشتان آن حضرت (ع) موقع بیرون آوردن دست از گریبان از معجزات حضرت موسی (ع) می باشد.

زندگی نامه حضرت موسی (ع)

حضرت موسی (ع) از پیامبران اولوالعزم و ملقب به کلیم الله است. وی پیامبر و رهبر قوم یهود بود که آنها را از مصر و از اسارت مصریان بیرون آورد. خداوند توسط وی دین یهود را در کوه طور سینا به بنی اسرائیل ارزاني داشت. اسم پدرش بر مبنای تورات عمرام است که در عربی بصورت عمران در آمده است. اسم مادر موسی را هم یوکابد یا یوکبد نوشته اند.
زمان بعثت حضرت موسی (ع) در قرنهای 13 تا 15 قبل از میلاد مسیح بوده است. نام حضرت موسی (ع) 136 بار در قرآن مجید ذکر شده و در بیست سوره از او سخن گفته شده است.


قسمتی از زندگی موسی با استناد به آیات قرآن نقل ميشود :
فرعون مصر خوابی دیده بود که طفلی در بنی اسرائیل به جهان خواهد آمد که حکومت وی را نابود خواهد ساخت. بدین ترتیب فرمان داده بود تمامی ی فرزندان پسر بنی اسرائیل را موقع تولد بکشند.


مادر موسی او را از بیم کشته شدن بر اساس الهام الهي در صندوقی گذاشت و در رود نیل انداخت. آسیه همسر فرعون او را مشاهده کرد و از آب گرفت. موسی به دستور الهي هیچ پستانی به دهان نمی گرفت تا این که مریم خواهر موسی، مادرش را بعنوان دایه به خاندان فرعون معرفی کرد. بدین ترتیب موسی در خاندان فرعون ولی در دامن مادر خودشپرورش یافت. موسی در نوجوانی، در سانحه ای، موقع دفاع از مردی از بنی اسرائیل یک قبطی را به ضرب مشت کشت. بعد از مصر به مدین گریخت، در آن جا به منزل شعیب راه یافت و با دختر حضرت شعیب (ع) ازدواج کرد.

 

 شکافتن دریا و عبور بنی اسرائیل از آن از معجزات حضرت موسی (ع) می باشد

 

شعیب مهر دخترش را ده سال خدمت موسی در منزل آنان قرار داد. موسی بعد از پایان دوره خدمتگزاری اش، با همسرش، صفورا، عازم مصر شد. در وادی ایمن طور، در شبی سرد که راه گم کرده بود، با دیدن نور تجلّی الهي، هدایت یافت و به رسالت مبعوث شد. وی مأموریت یافت به مصر برود و فرعون را به توحید و پرستش کردن دعوت کند. وی از خداوند تقاضا کرد که برادر کاردان و سخنورش، هارون (ع) ، را هم به دستیاری وی در انجام رسالت بگمارد، و خداوند پذیرفت. موسی در برابر فرعون آیات و معجزه های زيادي آشکار کرد که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.


معجزات نه گانه حضرت موسی( ع)
انداختن عصا و تبدیل شدن آن به اژدها، خنثی نمودن سحر ساحران دربار فرعون، روشن شدن و درخشندگى در بین انگشتان آن حضرت( ع) موقع بیرون آوردن دست از گریبان، غرق شدن فرعونیان در رود نیل و نجات پیروان حضرت موسى( ع) از رود نیل، زدن عصا بر سنگ در بیابان و جوشیدن چشمه‏ هاى آب به اذن خداوند، ارسال طوفان، ملخ، شپش، قورباغه ‏ها، تبدیل شدن آب ها به خون، گذاشتن کوه طور بر سر یهود، رفع لکنت زبان آن حضرت( ع) ؛ سایه افکندن ابر بر سر بنی اسرائیل ؛ زنده شدن ماهی حضرت موسی و همراه وی و حرکت در دریا؛ نزول من و سلوی از طرف خداوند بر قوم بنی اسرائیل ؛ زنده کردن مقتول بنی اسرائیل؛ خشکسالی و کم شدن ثمرات.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------