تازه های اعمال مستحبی

دعای آخر ماه مبارک رمضان

دعای وداع ماه مبارک رمضان

دعای وداع ماه مبارک رمضان شیخ کلینی رضوان الله علیه در کتاب کافی روایت کرده از ابو بصیر از حضرت…

آشنایی با مستحبات نمازمستحبات نماز, اعمال مستحب نماز, آشنایی با مستحبات نماز

آشنایی با مستحبات نماز

 

اعمال مستحبی نماز چیست؟

نماز يکی از اعمال عبادی است از اجزای مختلف تشکیل شده است؛ برخی از اجزاء آن واجب هستند و باید حتما انجام شوند در غیر این صورت نماز باطل می شود. برخی دیگر از اعمال نماز مستحب هستند که می توانید آن ها را انجام ندهید و در صورت انجام آن ها اجر و ثواب بیشتری را دریافت می کنید. در ادامه با مستحبات نماز آشنا می شوید.

مستحبات نماز چیست؟

نماز از عبادت های مسلمانان و از ارکان مهم دین اسلام است. واژه ی نماز برابر فارسی واژه عربی صلاة است. نماز در نزد اهل سنت یکی از ارکان خمسه (ستون های پنجگانه ی دین) و در نزد شیعیان یکی از فروع ده گانه ی دین است.

 

نمازهایی که بر هر مسلمان، در هر شبانه روز، واجب است عبارتند از: نماز صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا. اهل سنت نماز وتر را نیز یکی از نمازهای واجب روزانه می دانند. البته غیر از این نمازها، نمازهای واجب دیگری هم وجود دارند.

 

همانطور که می دانید مستحب یعنی واجب نباشد و در صورت انجام اعمال مستحبی ثواب بیشتری را دریافت می کنید. مستحبات در نماز به دو بخش تقسیم می شوند، اعمال مستحبی و اذکار مستحبی.

 

افعال و اذکار نماز ترتیب دارد. که ما در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

مستحبات نماز چیست, همه چیز درباره ی مستحبات نماز, درباره ی مستحبات نماز

مستحبات نماز چیست ؟

 

افعال مستحبی نماز همان آداب و اعمالي است که اگر در هر بخش از نماز (اعم از ارکان و غير ارکان) به کار گرفته شوند، بر فضيلت و اجر و ثواب نماز می افزايند.

 

مستحبات نماز نيز «قنوت» ، «دعاى افتتاح» ،«تكبيرات بيشتر، علاوه بر تکبیرة الاحرام » و غير اينها هستند. آداب مستحب، در تمام اركان نماز وجود دارد و ترک آنها از روى عمد يا سهو نماز را باطل نمی کند، اما از حسن و كمال فزونى و اجر و ثواب آن می کاهد.

 

مستحبات وضو گرفتن :

مستحبات وضو ؛ بسیاری از اعمال و اذکار در حین وضو گرفتن مستحب است. مانند رو به قبله وضو گرفتن، مسواک زدن، عطر زدن، پوشیدن نیکوترین لباس، کمترین مقدار مصرف آب، استنشاق (آب در بینی کردن) و مضمضه (آب در دهان گرداندن) و همچنین خشک نکردن اعضای وضو و خواندن دعاهای مربوط به هر قسمت از وضو مستحب است و می توانید آن ها را حذف کنید.

 

مستحبات اذان و اقامه : 

خواندن اذان و اقامه برای نمازهای پنجگانه و نمازهای قضا مستحب است و اگر بخواهیم یکی از آن ها را بگوییم بهتر است اقامه را بگوییم. برای گفتن اقامه مستحب است که به حالت نماز و رو به قبله و ثابت بایستید.

 

کسی که اذان و اقامه دیگری را می شنود، مستحب است هر قسمتی را که می شنود بگوید، ولی از حی علی الصلوه تا حی علی خیر العمل را به امید ثواب بگوید. همچنین مستحب است کسی که برای گفتن اذان تعیین می شود، عادل و وقت شناس و صدایش بلند باشد و اذان را در جای بلند بگوید.

 

عمل های مستحبی نماز, درباره مستحبات نماز, آشنایی با اعمال مستحبی نماز

اعمال مستحبی نماز چیست ؟

 

مستحبات قنوت :

از مستحبات قنوت می توان گفت که، در آداب قنوت آمده است که دست رو به روی صورت قرار بگیرد و کف دست ها به سوی آسمان و کاملا باز و انگشت ها جز شست به هم چسپیده باشد و دست نباید بالاتر از صورت باشد و بعد از قنوت دست را به صورت نکشیم. در قنوت هر ذکر و دعایی را می توان خواند اگر چه يك «سبحان اللّه» باشد، كافى است اما بهتر است این دعا را بخوانیم : «لااِلهَ اِلاَّ اللّه الْحَلِيمُ الْكَريم لااِلهُ الاّ اللّه الْعَلِيُّ الْعَظِيم سُبْحانَ اللّه رَبِّ السَّمواتِ السَّبْع وَ رَبِّ الاْءَرَضِينَ السَّبْع وَ ما فيهِنَّ وَ ما بَيْنَهُنَّ وَ رَبِّ الْعَرْشِ الْعَظِيم وَ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمِين».

 

اگر برای خواندن نماز وقت ندارید و یا نماز قضا می خوانید که تعداد آن ها زیاد است می توانید قنوت را نخوانید. خواندن قنوت در نماز مستحب است.

 

عمل های مستحبی نماز, درباره مستحبات نماز, آشنایی با اعمال مستحبی نماز

قنوت از مستحبات نماز است

 

مستحبات رکوع و سجود :

- بعد از رکوع، مستحب است نمازگزار بگوید: «الله اکبر» و «سمع الله لمن حمده».

 

- برای سجده مستحب است که نوک بینی روی زمین بگذارید.

 

- بعد از سجده، مستحب است نمازگزار بگوید: «الله اکبر» و «استغفرالله ربی و اتوب الیه».

 

- در هنگام برخاستن از زمین، مستحب است نمازگزار بگوید: «بحول الله و قوته اقوم و اقعد».

 

- از دیگر مستحبات سجده این است که هنگام سجده رفتن از رکوع، آقایان نخست دست ها و خانم ها نخست زانوها را بر زمین بگذارند.

 

مستحبات تشهد و سلام : 

از دیگر مستحبات تشهد این است که در هنگام تشهد و سلام بهتر است که روی ران چپ بنشینیم و به دامان خود نگاه کنیم و این دعا را بگوییم : بِسمِ اللّه وَ بِاللّه وَ الْحَمْدُ لِلّهِ وَ خَیرُ الْأسْماءِ لِلّهِ. بعد از صلوات تشهد بگوییم : وَ تَقَبَّلْ شَفَاعَتَهُ فِی أُمَّتِهِ وَ ارْفَعْ دَرَجَتَهُ.

 

هماطور که گفتیم مستحبات نماز بسیار زیاد است اما بهتر است توجه داشته باشیم سعی در انجام آنها حالت افراطی به خود نگیرد به حدی که مستحبات، اصل عمل واجب را تحت تاثیر قرار دهد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------