درباره ی مستحبات تشهدمستحبات تشهد, آشنایی با مستحبات تشهد, درباره ی مستحبات تشهد

درباره ی مستحبات تشهد

 

آشنایی با مستحبات تشهد

یکی از واجبات نماز تشهد است تشهد مانند دیگر ارکان نماز دارای واجبات و مستحباتی است که در این مقاله بیتوته شما را با مستحبات تشهد آشنا می کنیم.

تَشَهُد از واجبات نماز که در رکعت دوم و رکعت آخر نماز پس از دو سجده خوانده می‌شود و حاوی اقرار به یگانگی خدا پیامبری حضرت محمد (ص) و همچنین صلوات بر پیامبر و خاندان او است: «اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ، اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ».

 

تشهد از اجزای غیر رُکنی نماز است و از همین رو گرچه خواندن آن واجب است، اما فراموشی آن باعث باطل شدن نماز نمی شود.

 

اذکار مستحب تشهد, ذکرهای مستحب تشهد, ذکرهای مستحبی در تشهد

درباره ی مستحبات تشهد

 

مستحبات تشهد چیست ؟

• در حال تشهد، تَوَرُّک (قرار دادنِ پای چپ زیر ساق پای راست و نشستن بر ران چپ است.) مستحب است، چنان که تورک در بین دو‏‎ ‎‏سجده و بعد از آن ها مستحب است، همچنان که (در مبحث سجده) گذشت.‏

 

• مستحب است که نمازگزار در هنگام تشهد دست هایش را روی ران پای خود بگذارد، انگشت ها را به یکدیگر بچسباند و به دامان خود نگاه کند.

 

• در هنگام تشهد، گفتن ذکرهایی مستحب است؛ از جمله عبارت «اَلْحَمدُلله یا بِسْمِ اللهِ و بِاللهِ وَ الْحَمدُ لِلهِ وَ خَیرُ الأسماءِ لِله» پیش از ذکر تشهد، و عبارت وَ تَقَبَّلْ شَفاعَتَهُ وَارْفَعْ دَرَجَتَه پس از آن.

 

• مستحب است زنها در وقت خواندن تشهّد رانها را به هم بچسبانند.

 

• همچنین، در حال تشهد و سلام «اقعاء» مکروه است، و آن عبارت از این است که سینه پاها را به زمین گذارد (روى پنجه پاها را به زمین نهد) و روى پاشنه ها، بنشیند.

 

پرسش : در هنگام تشهد چه اعمالی مستحب می باشد ؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : مستحب است در حال تشهد بر ران چپ بنشيند و روى پاى راست را بر كف پاى چپ بگذارد و نيز مستحب است قبل از تشهد بگويد: «الْحَمْدُ لِلَّهِ» يا «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ الحَمْدُ لِلَّهِ وَ خَيْرُ الْأسْماءِ لِلَّهِ» و نيز مستحب است در حال تشهد دستها را بر ران بگذارد و انگشتها را به يكديگر بچسباند و به دامان خود نگاه كند و بعد از تمام شدن تشهد اوّل بگويد: «وَ تَقَبَّلْ شَفْاعَتَهُ وَ ارْفَعْ دَرَجَتَهُ» (خداوندا شفاعت پيامبر صلى الله عليه و آله را بپذير و درجه او را بالاتر ببر).

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023