آیا می دانید رویای صادقه چیست؟رویای صادقه, رویای صادقه چیست, آشنایی با رویای صادقه

رویای صادقه چیست؟

 

آشنایی با رویای صادقه

رؤیای صادقه به خوابی گفته می شود که با حقیقت مطابقت دارد. در روایات، از رؤیای صادقه، با تعابیر «رؤیای حسنه» و «رؤیای صالحه» هم یاد شده است. فیلسوفان و عارفان مسلمان رؤیای صادقه را نوعی کشف و شهود می دانند که در خواب روی می دهد.

رویای صادقه (خواب های خوش) چیست؟

خواب های نیکو یا صادقه، رویا‌هایی هستند که به فرمان خداوند بر مومنان و بندگان برگزیده خداوند فرود می آیند و معمولا بشارت دهنده اتفاقات فرخنده هستند. بهتر است برای تعبیر هرچه سریعتر این گونه خواب، آن را برای یک مومن خیرخواه تعریف کنید؛ همچنین صدقه دادن را فراموش نکنید.

 

رویاهای صادقانه مربوط به آینده بوده و پرده از روى اسرارى بر می دارند که به حقیقت می پیوندند. در قرآن به هفت مورد از این رؤیاهاى صادقه اشاره شده است.

 

پاکی نفس و ریاضت نفس را از عوامل دیدن رؤیای صادقه و گناه و پرخوری و عدم سلامت مزاج را از موانع آن دانسته اند.

 

 انواع رویاها, راههای تشخیص رویای صادقه, خواب های خوش چیست

انواع رویاها

 

انواع رویا:

با توجه به احادیث اسلامی و روایاتی که از ائمه (علیهم السلام) آورده شده است، رویا به سه دسته تقسیم می شود :

 

− خواب های پریشان (اضعاث احلام)

رویای خواب های پریشان، به سبب پرخوری، گرسنگی، درگیری های ذهنی، هوس و این چنین مسائل بروز می کنند. این خواب ها معمولا در ابتدای شب یا پس از طلوع آفتاب دیده می شوند. همچنین درباره تعبیر این خواب ها باید گفت که ارزش چندانی ندارند و در زندگی روزانه محقق نمی شوند.

 

− خواب های شیطانی

رویا‌های تلخ و شومی هستند که به سبب استیلا و تسلط شیاطین بر انسان ها، دیده می شوند. مشهور است که شیطان برای آزار دادن مومنان، این خواب ها را به آنها نشان می‌دهد. بهتر است برای پیشگیری از تعبیر این خواب ها، آنها را برای هیچ کس تعریف نکنید.

 

− خواب های خوش (رویای صادقه)

خواب های نیکو یا صادقه، رویا‌هایی هستند که به فرمان خداوند بر مومنان و بندگان برگزیده خداوند فرود می آیند و معمولا بشارت دهنده اتفاقات فرخنده هستند. بهتر است برای تعبیر هرچه سریعتر این گونه خواب، آن را برای یک مومن خیرخواه تعریف کنید؛ همچنین صدقه دادن را فراموش نکنید.

 

رؤیای صادقه را به سه قسم تقسیم کرده اند :

• خوابی که به تأویل و تعبیر نیاز ندارد؛ مانند خواب حضرت ابراهیم درباره ذبح اسماعیل.

• خوابی که بخشی از آن نیاز به تعبیر دارد و بخشی دیگر نیاز ندارد؛ مثل خواب حضرت یوسف (ع) که در آن خورشید و ماه و ستارگان، نیازمند تعبیر بود؛ اما سجده آنها تعبیری به جز خود سجده نداشت.

• خوابی که به تعبیر کامل نیاز دارد، مانند خواب پادشاه مصر در زمان یوسف (ع).

 

انواع رویاها, راههای تشخیص رویای صادقه, خواب های خوش چیست

رویاهای صادقه

 

چگونه مطمئن شویم که یک رویای صادقه دیده ایم؟

ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد، که چگونه بتوانیم خواب‌های پریشان و دروغین را از رویا‌های صادقه تشخیص دهیم. ساده‌ترین روش برای تشخیص رویای صادقه، به وقوع پیوستن رویا است؛ یعنی اگر شما رویایی در خواب دیدید و چند روز پس از آن، رویایتان به وقوع پیوست، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آن خواب، یک رویای صادقه بوده است. راه های دیگری نیز برای تشخیص رویای صادقه وجود دارد:

 

• شفاف و روشن هستند

خواب های صادقه معمولا شفاف تر و روشن تر از خواب های دیگر هستند. همچنین انسان در این چنین خواب هایی، حس بیداری دارد.

 

• سیر خطی دارند

خواب های صادقه اغلب یک سیر خطی دارند؛ به این معنا که از یک نقطه آغاز می شوند و به نقطه ای ختم می شوند. درحالی که خواب های پریشان، درهم و بی سر و ته هستند.

 

• پاسخ به سوالی در آن ها نهفته است

گاهی پیش می آید که شما سوالی در ذهن دارید و شب هنگام خوابی درباره جواب آن سوال می بینید؛ این گونه از خواب ها معمولا رویای صادقه هستند. مانند خواب هایی که خانواده شهدای گمنام درباره جا و مکان فرزندان خود می بینند.

 

• خواب پیامبر

کسی که مرا در عالم رؤیا ببیند، بی ترید درست دیده است، زیرا شیطان به صورت من و به صورت هیچ یک از اوصیای من و به صورت هیچ یک از شیعیان من نمودار نمی شود. (بحار الانوار، ج 49، باب 19، ص 283)

 

پیامبر در حدیثی می فرمایند: اگر روزی مرا در خواب دیدید، بدانید که رویایتان صادقه است؛ چرا که شیطان توانایی آمدن در خواب ها با لباس پیامبران و ائمه را ندارد. پس اگر شما خوابی دیدید که یکی از ائمه یا بزرگان دین در آن حضور داشت، احتمالا رویای صادقه است.

 

امام صادق (ع) درباره رویای صادقه می فرمایند:

رویا‌های مومنان صحیح است؛ چراکه نفس مومن پاکیزه است و یقینش صحیح است. زمانی که روح از بدنش خارج می شود، با ملائکه دیدار می کند؛ در نتیجه خواب او مانند وحی است.

البته توجه داشته باشید که منظور امام صادق از مومنان، اشخاصی است که در درجه والایی از ایمان قرار دارند.

 

پیامبر اکرم (ص) درباره رویای صادقه فرموده اند:

در آخرالزمان، رویا‌های مومنان دروغ نیست و هر کس که راستگوتر باشد، رویایش صحیح تر خواهد بود.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,خدمات سیم کارت و تلفن همراه

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023