چگونه قلبتان رمز عبور جدید است ؟ 

فناوری های جدید رمز گوش, نحوه کارکرد قلب برای رمز عبور

قلب فرد را براي بازكردن قفل گوشي يا ورود به رايانه را ابداع کردند

 

رونمایی از نسل جدید آیفون که به فناوری تشخیص چهره مجهز است،‌ استفاده از فناوری امنیت بیومتریک را باری دیگر به مرکز توجه متخصصان تبدیل کرده است.

 

گروهي از محققان دانشگاه بافالو به تازگي ابزار بيومتريكي را ابداع كرده‌اند كه می تواند ابعاد قلب فرد را براي بازكردن قفل گوشي يا ورود به رايانه ارزيابي كند.

 

رمزهاي عبور با چنان سرعتي قديمي شده‌اند كه حتي ديگر می توان آنها را آثار باستاني قرن بيستم ناميد. اكنون به نظر مي‌آيد سيستم های امنيتی بيومتريک آينده امنيت گوشی های موبايل و رايانه ها باشند و سيستم های شناسايي اثرانگشت، شبكيه و صورت تنها ابتداي راه است. درحال حاضر هرنوع نشانگر زيستي موجودي، به عنوان شكلي از سيستم امنيتي مورد بررسي قرار دارد.

 

از سيستم هويت ياب مبتني بر بوي بدن گرفته تا اسكن رگ‌هاي دست و الگوي مغزي، بدن انسان مملو از نشانگرهاي زيستي منحصر به فرد است كه می توان از آنها براي شخصی سازی كردن رمزهاي عبور بهره برداري كرد. در سال 2014 شركتي به نام Nymi سيستم بيومتريكي جديد و مبتني بر قلبي ابداع كرد كه با استفاده از دستبندي می توانست امواج الكتروكارديوگرام قلب انسان را شناسايي كند.

 

اكنون محققان دانشگاه بافالو نشانگر زيستي قلب را يك قدم به پيش برده اند و سيستمی ايجاد كرده‌اند كه از رادار داپلری برای شناسايی شکل خاص قلب انسان استفاده مي‌كند.

 

به گفته ونيائو ژو، محقق ارشد اين پروژه،‌ هيچ دو انساني روي زمين وجود ندارند كه قلب هايي مشابه داشته باشند و شكل قلب انسان دچار تغيير نمي‌شود مگر اينكه وي به بيماري قلبي جدي مبتلا شود. اين سيستم جديد در عرض هشت دقيقه می تواند ابعاد و ضربان قلب فرد را ارزيابي كرده و پس از آن به صورت لحظه ای حضور فرد را كنترل كند و به اين شكل فرد می تواند بدون نياز به تاييد دوباره هويت تا زمانی كه سيستم قلبش را شناسايی می كند، از دستگاه استفاده كند.

 

توانايي اين سيستم در تاييد هويت لحظه‌اي و پنهاني هويت فرد آن را نسبت به سيستم هاي تاييد هويتي كه فرد با يكبار ورود به آن ديگر نيازي به تاييد هويت ندارد، ايمن‌تر مي‌سازد. سيستم‌هاي اعتبار‌سنجي يك بار ورود به راحتي قابل نفوذند اما سيستمي كه به صورت دائم درحال تاييد هويت كاربر خود باشد را نمی توان به راحتی مختل ساخت.

 

محققان می گويند اين سيستم راداری از نيروی بسيار كمی برخوردار است و هيچ خطری براي سلامت انسان ندارند زيرا قدرت سيگنال‌هاي آن بسيار پايين‌تر از سيگنال‌هاي واي-فاي معمولي است. در واقع ميزان تشعشعات اين سيستم كمتر از يک درصد امواجی است كه از گوشی های موبايل تابيده می شوند.

 

آزمايش اين سيستم امنيتي جديد روي 78 داوطلب نشان داد سيستم از دقتي 98.61 درصدي برخوردار است و درصد خطاي آن نيز 4.42 درصد برآورد شد. مرحله بعدی كوچک سازی فناوری است تا حدي كه بتوان آن را درون صفحه كليد رايانه ها يا اسمارت فون ها كارگذاشت. اين سيستم همچنين امكان رصد افراد را از فاصله 30 متري فراهم مي‌آورد از اين رو می توان از آن براي تشخيص هويت‌ در فرودگاه ها استفاده كرد.

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------