چرا ابرها قبل از بارندگی خاکستری و تیره می شوند؟علت تیره بودن ابرهای باران زا, رنگ ابرهای بارانی, راز تیره رنگ بودن ابرهای بارانی

تیرگی ابرهای باران زا 

 

چرا ابرهای باران زا تیره هستند؟

شاید تا به حال بارها به این سوال فکر کرده باشید که چرا ابرهای باران زا تیره هستند، هرگاه ابرهای تیره رنگ در آسمان مشاهده شود پی میبریم که احتمال بارش باران وجود دارد اما دلیل آن چیست؟ ابرها به خوبی می توانند نورهای مختلف را پراکنده کنند به همین خاطر در بیشتر موارد روشن دیده می شوند ولی گاه نیز ممکن است ابرهای آسمان را تیره تر ببینید.

 شاید تا به حال بارها به این سوال فکر کرده باشید که چرا ابرهای باران زا تیره هستند، هرگاه ابرهای تیره رنگ در آسمان مشاهده شود پی میبریم که احتمال بارش باران وجود دارد اما دلیل آن چیست؟

 

ابرها به خوبی می توانند نورهای مختلف را پراکنده کنند، به همین خاطر در بیشتر موارد روشن و سفید دیده می شوند ولی گاه نیز ممکن است ابرهای آسمان تیره تر از همیشه دیده شوند که در چنین مواردی ممکن است بارندگی نیز رخ دهد، ابرها در ارتفاعات مختلف آسمان مشاهده می شوند و این ارتفاع در رنگ آن نیز تاثیر خواهد گذاشت. 

 

زمانی یک جسم تیره دیده می شود که نور کمتری از آن عبور کرده باشد در مورد ابرهای تیره نیز این موضوع صدق می کند و باید بدانید که ابرهای تیره نسبت به ابرهای روشن نور کمتری را از خود عبور می دهند، بنابراین شما آنها را تیره تر می بینید.

 

ابرهای بزرگ تر در ارتفاع بالاتری نسبت به سایر ابرها قرار می گیرند، نور خورشید برای رسیدن به سطح زمین از میان این ابرها می گذرد، حال هر چقدر از یک ابر نور کمتری عبور کند، آنگاه رنگ آن نیز تیره تر دیده خواهد شد، در حالی که در واقعیت آن ابر، خود رنگ تیره ای ندارد بلکه آن رنگ تیره به دلیل افزایش ضخامت آن به وجود آمده است. 

 

لازم به ذکر است که ابر تیره در آسمان وجود ندارد بلکه این شما هستید که به دلیل افزایش ارتفاع ابر از سطح زمین و ضخامتی که دارد آن را تیره می بیند وگرنه ابر ها مانند یکدیگر هستند و از نظر رنگ تفاوتی ندارند. 

 

چرا ابرهای باران زا تیره هستند, ابرهای باران زا, نام ابرهای باران زا

دلیل اینکه ابرهای باران زا تیره هستند چیست

 

چرا ابرهای باران زا تیره هستند؟

در پاسخ این سوال که چرا ابرهای باران زا تیره هستند باید گفت که ضخامت این ابرها نسبت به سایر ابرهای موجود در آسمان بیشتر است و همین موضوع موجب تیره تر دیده شدن ابرهای باران زا می شود در داخل ابرهای باران زا قطرات زیاد باران و یا حتی برف جمع شده است که این موضوع باعث ضخیم تر و تیره تر شدن آن ابرها خواهد شد. 

 

نور از رنگ های متنوع زیادی تشکیل شده است که چشم انسان تنها برخی از رنگ ها را می تواند تشخیص دهد، ابرهای معمولی به خوبی نور های مختلف را از خود عبور می دهند بنابراین شما آنها را روشن خواهید دید ولی زمانی که قطرات آب در درون ابری جمع می شود آنگاه ذرات مختلف نور توانایی عبور از آن ابر را نخواهند داشت به همین خاطر شما آن ابر را تیره تر از سایر ابرها خواهید دید. هرچقدر میزان قطرات آب موجود در یک ابر بیشتر باشد آنگاه رنگ آن ابر نیز تیره تر خواهد شد زیرا در چنین مواقع فضای کمتری برای عبور نور از ابر وجود دارد. 

 

احتمال بارش باران از ابرهای سفید و روشن بسیار کمتر است ولی ابرهای تیره در اغلب موارد موجب بارش باران می شوند، گاه در برخی از محیط ها هم ابرهای روشن و هم ابرهای تیره در کنار یکدیگر دیده می شوند و بعد از مدتی تنها از قسمتی که دارای ابرهای تیره است بارندگی رخ می دهد در حالی که کمی جلوتر که دیگر اثری از ابر تیره نیست هوا مساعد است و خبری از بارندگی نیز  نیست. 

 

قسمت میانی ابر نسبت به نواحی کناری آن رنگ تیره تری دارد زیرا در قسمت میانی ابر ذرات آب بیشتری در کنار یکدیگر جمع شده است بنابراین نور از نواحی کنار عبور خواهد کرد ولی از قسمت میانی ابر توانایی عبور ندارد بعد از بارندگی و کاهش تعداد قطرات آب موجود در آب آنگاه رنگ ابر و آسمان کم کم روشن تر دیده خواهد شد که در چنین مواقعی به اصطلاح میتوان گفت که هوا صاف شده است و دیگر اثری از ابرهای سیاه و باران زا وجود ندارد. 

 

ابرهای باران زا در پائیز, تیره بودن ابرهای باران زا, رنگ ابرهای بارانی

همه چیز درباره ی تیرگی ابرهای باران زا

 

تیره شدن ابرها قبل از بارش باران 

بسیاری از افراد تا قبل از پاسخ به این سوال که چرا ابرهای باران زا تیره هستند، گمان می کنند که رنگ ابرهای باران زا تیره است اما باید بدانید که هیچ ابر تیره رنگی وجود ندارد و همه ابرها رنگ های مشابه ای دارند، اگر میزان نور عبوری از ابر تغییر کند آنگاه شما نیز آن ابر را تیره خواهید دید. 

 

 راز تیره رنگ بودن ابرهای بارانی, ابرهای خاکستری, چرا ابرهای باران زا تیره هستند

تیره بودن ابرها قبل از بارش باران

 

هنگامی که قطرات ریز آب کنار هم جمع شوند آنگاه احتمال بارش باران وجود دارد، ابرها خود حاصل از کنار هم قرار گرفتن تعداد بیشماری قطره آب هستند، هرگاه قطرهای موجود در ابر به یک وزن مشخصی برسند آنگاه بارندگی رخ خواهد داد در غیر این صورت قطرات آب تا زمان رسیدن به سطح زمین تبخیر خواهند شد و ما آنها را احساس نخواهیم کرد. 

 

ابرها انواع مختلفی دارند و آنها را با توجه به نوع شکل و ارتفاعی که دارند طبقه بندی می کنند، تشخیص این ابرها از یکدیگر گاه بسیار دشوار و عملاً امکان ناپذیر است، تمامی این ابرها در هنگام بارش باران ممکن است تیره تر دیده شوند، حضور هر یک از ابرها در آسمان نشان دهنده یک وضع آب و هوای خاص است. 

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------