برنامه ریزی مطالعه تابستانه ویژه ی یازدهمی های عزیز 

برنامه ریزی مطالعه تابستانه ویژه ی یازدهمی های عزیز

 

برنامه ریزی مطالعه تابستانه ویژه ی یازدهمی های عزیز

یازدهمی ها ضمن آرزوی موفقیت در امتحانات پایان ترم نظر شما را به مواردی در زمینه ی برنامه ریزی مطالعه ی تابستان جلب می کنم.

 

1- با خود صادق باشید. خود را با هیچ فرد دیگری مقایسه نکنید. کنکور یک مسابقه ی علمی ساده است، در گستره ی  ایران عزیز و با شرکت دانش آموزان عزیز پایه دوازدهم. اگر در هر سال کنکور دشوار باشد مطمئن باشید برای تمام دانش آموزان دشوار بوده است و اگر سوالات ساده و آسان باشد باز هم برای تمام دانش اموزان خواهد بود.

 

آزمون سراسری معمولا از جمله ساده ترین آزمون هاست زیرا سوالات برای طیف وسیع و متنوع دانش آموزان سراسر کشور طراحی می شود. با خود صادق بودن یعنی اینکه برنامه ی مطالعاتی خود را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید اشراف علمی و مفهومی خوبی بر روی تمام مباحث درسی داشته باشید.

 

همت و پشتکار شما می تواند این تابستان را به یک دوره ی مطالعه ی مفید و منطقی تبدیل کند. هر کار یا تصمیم مهم نیازمند برنامه ریزی و پشتکار است. پس در ابتدای دوره با نام خدا و توکل بر او و استعانت از الطاف الهی آغاز کنید.

 

2- بودجه بندی زمانی تابستان :

اگر قرار باشد تمام تابستان را فقط به مطالعه ی کنکوری اختصاص دهید مطمئن باشید در آبان ماه دچار خستگی فکری و روحی خواهید شد و از ادامه باز خواهید ماند. بنابر این برنامه ریزی یی که دربردارنده ی مجموعه فعالیت های مطالعه و  تست و ورزش و استراحت و تفریح در کنار هم باشد مناسب ترین شیوه است.

 

معمولا دانش آموزانی که از تیرماه بصورت فشرده و با استرس کار مطالعه ی کنکور را شروع می کنند در آبان ماه و آذر ماه با بی انگیزگی و خستگی مواجه می شوند. توجه داشته باشید که اهمیت مطالعه ی تابستان در جمع بندی دروس دو سال قبل از یک طرف و سبک کردن بار مطالعه و یادگیری اجمالی دروس ضریب بالای پایه دوازهم از طرف دیگر است. 

 

بنابر این توضیحات، تابستان را از نظر زمانی به چهار قسمت تقسیم کنید:

دو قسمت از زمان را به مرور و جمع بندی دروس منابع آزمون سال قبل و پایه ی دهم اختصاص دهید. 

 

یک قسمت زمان را به ''پیش مطالعه  و یادگیری اجمالی'' دروس پایه ی دوازدهم اختصاص دهید. دروسی را انتخاب کنید که در کنکور سال بعد ضریب بالاتری دارند. برای مثال در گروه علوم تجربی دروس زیست و شیمی.

 

معمولا این دروس در تابستان توسط مدارس و یا آموزشگاههای علمی آزاد برای رشته های تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان های خارجی ارائه می شود. 

 

یک قسمت زمانی باقیمانده را هم به استراحت و ورزش و تفریح و گذران وقت آزاد با خانواده و اقوام اختصاص دهید. 

 

3- شیوه ی مطالعه:

می توانید شخصا کتاب به کتاب و یا مبحث به مبحث از دروس ضریب بالا شروع به مطالعه و دسته بندی و طبقه بندی موضوعی دروس کنید و در انتهای هر مبحث تست های آن را انجام دهید. بدین ترتیب که بعضی از دانش آموزان طبق عادت یک کتاب را از اول تا آخر مطالعه می کنند و در انتهای هر فصل تست می زنند و برخی دانش آموزان بر طبق عادت هر روز طیفی از مباحث چند کتاب را مطالعه می کنند.

 

می توانید با ثبت نام در آزمون های جمع بندی تابستانی موسسات از جمله سنجش یا گزینه دو یا کانون و یا گاج و یا هر آزمونی که بتواند بطور منطقی و مفید جمع بندی دو سال قبل را در تابستان انجام دهد استفاده کنید.

 

اگر در این آزمون ها ثبت نام کردید بنابراین بودجه بندی زمانی مطالعه ی شما متناسب با بودجه بندی آزمون خواهد بود. 

همچنین دانش آموزان می توانند بدون ثبت نام در این آزمون ها شخصا تست های سال قبل را از اینترنت دریافت و در منزل برای خود برنامه ی زمانی آزمون ترتیب دهند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------