منحصر به فرد نبودن مغز انسان!زمانی تصور می­ کردیم بسیار عجیب است که مغز ما در استفاده منابع توانایی بیشتری نسبت به دیگر جانداران دارد. تحقیقات جدید نشان می­ دهد که ما در اشتباه بودیم. داگ بویر و آریانا هارینگتون از دانشگاه دوک در شمال کالیفرنیا طی پژوهشی نشان دادند در مقایسه با ۲۲ گونۀ دیگر، انسان گونه­ ای معمولی می­ باشد.

 

آشنایی با مغز انسان,مصرف کردن انرژی مغز انسان

مغز ما در استفاده منابع توانایی بیشتری نسبت به دیگر جانداران دارد

 

پیشتر باور بر این بود بدن ما نسبت به دیگر جانداران، سهم بیشتری از کالری دریافتی روزانه را به مغز اختصاص می ­دهد. مغز ما ۲ درصد از وزن کل بدن ما را تشکیل می ­دهد اما می­ تواند بیش از ۲۵ درصد انرژی روزانه ما را به مصرف برساند. این مسئله نشان می دهد برخی جانداران نیز شرایط مشابهی دارند. دانشمندان ثابت کردند مغز ما ۲ برابر شامپانزه، ۳ تا ۵ برابر سنجاب، موش و خرگوش انرژی مصرف می­ کند اما ما تنها گونه­ ای نیستیم که مغز استثنائی دارد. محققان دریافتند مغز حشره ­خوار درختی دم­ مدادی و حتی مغز مارموست کوتوله مصرف انرژی مشابهی با مغز ما دارد. مغز این دو جاندار تقریبا درصد مشابهی با مغز انسان انرژی مصرف می­ کند.

 

بویر، استادیار انسان­ شناسی فرگشتی دانشگاه دوک در بیانیه ­ای اظهار داشت: «ما مغز منحصر بفردی نداریم. این مسئله می­ تواند تعصبات موجود در مطالعات فرگشت انسان را به چالش بکشد.» تیم تحقیقاتی در جریان این پژوهش، به بررسی مطالعات منتشر شده در خصوص میزان مصرف گلوکز توسط مغز و همچنین میزان حجم داخلی جمجمه (نشان­ دهنده اندازه مغز در ۷ گونه مختلف) پرداختند. سپس آنها با استفاده از این داده ­ها، اقدام به پیش بینی مصرف گلوکز مغز ۱۵ گونه جانوری دیگر کردند.

 

مغز انسان,درباره مغز انسان

انرژی از طریق رگ های خونی به مغز می رسد

 

انرژی از طریق رگ­ های خونی به مغز می­ رسد. رگ­ های خونی قندی به نام گلوکز را به مغز می­ رسانند. این مسئله به محققان کمک می­ کرد میزان انرژی مورد نیاز مغز جانداران دیگر را مشاهده کنند. مسئله این است که علت وجود مغزهای به اصطلاح “گرسنه ­تر”در گونۀ ما، بشر امروزی نبوده است. در واقع به نظر می­ آید این مسئله میلیون ­ها سال پیش، زمانی که در درخت فرگشت پستانداران، از خرگوش­ ها و جوندگان جدا شدیم اتفاق افتاد.

 

بویر اذعان داشت که این مسئله چندان هم تعجب­ آور نیست زیرا برخی جانوران نسبت مغز-به-بدن بیشتری در مقایسه با انسان دارند. مغز ما آن نیروگاه انرژی نیست که ما تصور می کردیم و حتی کوچک­ترین میمون دنیا، یعنی مارموست هم می­ تواند ما را در این زمینه به چالش بکشد.

 

منبع: bigbangpage.com - iflscience.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------