نخستین موش کاملا مهندسی شده جهان در چین تولید شدموش،اخبار علمی،خبرهای علمی
محققان چینی ادعا می کنند نخستین موش جهان که ژن های آن به طور کامل دوباره برنامه ریزی و مهندسی شده را تولید کرده اند.

به گزارش مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، محققان آکادمی علوم چین (CAS)روشی نوین برای همجوشی کروموزوم قابل برنامه ریزی ابداع کرده اند که موش هایی با تغییرات ژنتیکی خاصی که در مقیاس تکاملی چند میلیون ساله اتفاق می افتد را در محیط آزمایشگاهی تولید می کند.

 

یافته های این پژوهش، اطلاعاتی درباره آرایش دوباره کروموزوم ها فراهم می کند. آرایش کروموزوم ها در حقیقت بسته های مرتبی از ژن های سازمان یافته است که در تعداد مساوی در هریک از والدین وجود دارد و برای تولید فرزند با یکدیگر ترکیب یا همخوان می شوند. این روند روی تکامل تاثیر می گذارد.

 

لی ژیکان محقق انستیتو حیوان شناسی آکادمی علوم چین در این باره می گوید: موش خانگی آزمایشگاهی پس از ۱۰۰ سال تولید مثل مصنوعی، یک کاریوتایپ استاندارد ۴۰ کروموزومی ( مجموعه خصوصیات کروموزمی موجودات) را حفظ کرده است. البته در بازه های زمانی طولانی تر، به دلیل باز آرایش کروموزوم ها کاریوتیپ نیز تغییر می کند. خزندگان به ازای هر میلیون سال ۳.۲ تا ۳.۵ بار آرایش کروموزومی دارند. حال آنکه این رقم در پستانداران بزرگتر ۱.۶ است.

 

موشی که در این آزمایش شرکت کرده «شیائو ژو» یا «بامبو کوچک» نام دارد و نخستین پستاندار جهان است که ژن های آن به طور کامل دوباره برنامه ریزی شده است.

 

در این تحقیق ادعا شده چشم انداز مهمی به تاثیر باز آرایش کروموزومی روی تکامل فراهم شده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------