نکات مهمی که در نگهداری کاکتوس باید بدانید گل کاکتوس, آبیاری کاکتوس

کاکتوس ها برای رشد به نور فراوان نیاز دارند

 

فصل تابستان زمان مناسبی است برای پیوند و قلمه زدن کاکتوس‌ها، در این فصل می‌توانید گیاهان خود را تکثیر کنید. همچنین فصل تابستان زمان گلدهی اکثر کاکتوس ها می باشد که با گرده افشانی میتوان از آنها بذر تهیه کرد.

کاکتوس دارای گونه های بسیار مختلفی بوده که هر کدام از انواع گل کاکتوس، ظاهری متفاوت دارند. این گیاهان در آب و هوایی خشک و گرم رشدکرده و بر خلاف تعداد زیادی از گیاهان، به آب زیادی نیاز ندارد. کاکتوس با ذخیره آب در خود، می تواند در شرایط بی آبی و خشکسالی زنده بماند. گرچه کاکتوس ها، عاشق نور خورشید هستند، اما تعداد زیادی از آن ها می توانند در مکان های سرپوشیده نیز رشد کنند.

 

شرایط نگهداری کاکتوس

فصل تابستان زمان مناسبی است برای پیوند و قلمه زدن کاکتوس‌ها، در این فصل می توانید گیاهان خود را تکثیر کنید. همچنین فصل تابستان زمان گلدهی اکثر کاکتوس ها می باشد که با گرده افشانی می توان از آنها بذر تهیه کرد.

 

فصل گرما زمان خواب بعضی از گونه‌های کاکتوس‌ها می‌باشد. پس با شناخت انواع گل کاکتوس و آماده کردن شرایط از خراب شدن گل کاکتوس تان جلوگیری کنید. به عنوان مثال فصل خواب کاکتوس لیتوپس یا سنگی فصل تابستان می‌باشد که باید میزان آبیاری آن را کم کنید

 

کاکتوس های با تیغ های فشرده و دارای مو مانند سفالئسرئوس، اسپوستوا و سایر گونه ها نور آفتاب بیشتری را نسبت به کاکتوس های بدون تیغ تحمل می کنند.

 

آبیاری کاکتوس

آبیاری کاکتوس می تواند به صورت ترکیبی باشد. به این شکل که گاهی از زیر گلدان و گاهی داخل گلدان آبیاری شود.

 

• آبیاری کم و خشکی طولانی مدت در فصول رشد موجب خشک شدن ریشه ها گشته و در صورت آبیاری مجدد امکان پوسیدن ریشه ها وجود دارد.

 

• کاکتوس هایی که در فصول رشد در فضای آزاد نگهداری می شود، نسبت به نگهداری در خانه، رطوبت را سریعتر از دست می دهند. بنابراین فواصل زمانی آبیاری کم می شود.

 

انواع کاکتوس خانگی

 

دمای کاکتوس

کاکتوس ها نیز مانند همه گیاهان مقدار تحمل دمایی مشخصی دارند که برای انواع گونه ها متفاوت می باشد. 

کاکتوس ها می توانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. ولی زمانی که دما از این حد بالاتر رود باعث پختگی بافت های داخلی گیاه می شود.

 

نور مناسب کاکتوس

از دادن آب به گل کاکتوس در زیر نور آفتاب خودداری کنید زیرا باعث سوختگی و ایجاد لک بر روی گیاه می شود.

 

از قرار دادن کاکتوس ها در زیر آفتاب مستقیم خودداری کنید.

آفتاب مستقیم باعث سوختگی کاکتوس ها می شود. شاید برایتان سؤال ایجاد شود که چرا در طبیعت زیر نور شدید آفتاب کاکتوس نمی سوزند، زمانی که گیاه از همان ابتدای زندگی در زیر نور آفتاب باشد به مرور خود را با این شرایط تطبیق می دهد و نور آفتاب را تحمل می کنند. 

پس برای نگهداری شما نیاز به نور آفتاب فیلتر شده یا ملایم دارید حداقل ۳-۴ ساعت در روز.

کاکتوس بدون نیاز به نور زرد و  خراب می شود.

 

کود کاکتوس ها

در فصل تابستان کاکتوس ها و ساکولنت ها را باکودهای ازت پایین و پتاس بالا هر ماه یکبار کود دهی کرد. البته توجه داشته باشید کاکتوس هایی که خواب هستند را نباید کود داد.

 

تعویض گلدان کاکتوس

اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان گل کاکتوس بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن گل کاکتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه می شود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.

 

این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، گل کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل می شود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

 

پس از تعویض گلدان، مراقبت از گل کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوس ها به خواب زمستانی فرو می روند.

 

برای جلوگیری از زخمی شدن دست، گل کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

 

کاکتوس بدون نیاز به نور خراب می شود

 

برای گلدهی کاکتوس چند فاکتور مهم هست 

اولین فاکتور سن بلوغ گیاه است. تا وقتی به سن گلدهی نرسد شما هر چقدر هم کود یا نور مناسب باشد گل نمی دهد. 

 

دومین فاکتور نور و آبیاری مناسب و کوددهی منظم با کودهای پتاس بالا در فصل رشد است.

سومین فاکتور بستر مناسب کاکتوس معمولا خاک باید متخلخل باشد.

 

چهارمین فاکتور فراهم کردن فصل خواب. وقتی هوا سرد می شود کاکتوس خودش را برای استراحت آماده می کند در این فصل باید آبیاری را محدود کنید.

 

کوددهی را کم و با توجه به منطقه سکونت و دمای محیط نگهداری، ماهانه یا سه ماهی یکبار انجام بدهیم  دما را پایین نگه داریم نه در حدی که گل را دچار آسیب کند.

فضای آزاد و باز به شرطی که از یخ زدگی و سرما محافظت شوند اکثر کاکتوس ها تا دمای 7 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند.

اول فصل رشد آبیاری با هیومیک اسید یا بیوبیست گلد تا ریشه رو وادار  و تحریک به فعالیت کند. 

این موارد اگر رعایت شود حتما کاکتوس شما گل می دهد.

 

  بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع کاکتوس

 

مشکلات کاکتوس ها

بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه کاکتوس می شود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمی توان گیاه را نجات داد. آفت های کاکتوس به نسبتا معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش می توانید آنها را از بین ببرید.

 

علت قهوه ای شدن کاکتوس 

یکی از نشانه های زیاد بودن میزان نور تغییر رنگ کاکتوس ها و ساکولنت ها به قرمز و قهوه ای می باشد که باید میزان نور را کم کنیم.

 

علت چروک شدن کاکتوس

چروک شدن و خم شدن کاکتوس های ستونی می تواند نشانه کم آبی باشد. که با آبیاری مجدد به حالت اولیه بر می گردند. 

 

ولی اگر مدت زمان بی آبی طولانی شود باعث خراب شدن و مرگ گیاه می شود.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------