راز لاغری ژاپنی ها چیست؟رژیم لاغری ژاپنی ها, دلیل لاغری ژاپنی ها, روش ژاپنی ها برای لاغری

ژاپنی ها اصول تغذیه صحیحی دارند 

 

راز تناسب اندام و لاغری مردم ژاپن چیست؟

سبک زندگی و فلسفه های ژاپنی اغلب مورد توجه سایر فرهنگ هاست و یکی از مهم ترین نکات مورد توجه راز لاغری ژاپنی ها است. تنها سه درصد از افراد در این کشور دچار چاقی هستند و محققان معتقدند اصلی ترین دلیل تناسب اندام مردم در این کشور سبک زندگی و نحوه تغذیه صحیح مردم می باشد و جهت ساخت این فرهنگ تلاش های بسیاری نیز کرده اند. در ادامه جهت آشنایی کامل با رژیم غذایی و دلیل لاغری ژاپنی ها همراه ما باشید.

راز لاغری ژاپنی ها 

ژاپنی ها اصول تغذیه صحیحی دارند که یادگیری آن از دوران کودکی و دوران مدرسه همراه است. برای مثال دانش آموزان ژاپنی ناهار را بدون عجله و کامل میل می کنند و پس از آن نیز با یکدیگر به جمع کردن میز و تمیز کاری می پردازند. یعنی مردم علاوه بر اینکه یاد می گیرند به تغذیه خود اهمیت دهند بلکه پس از ان نیز با انجام فعالیت به برقراری تعادل میان مقدار غذایی که خورده اند و کالری مورد نیاز می پردازند و گروهی بودن این کارها باعث ایجاد همبستگی بیشتری میان آنها نیز می شود.

 

همچنین جالب است بدانید ظرف غذایی به نام «بنتو» با اصالت ژاپنی وجود دارد که از چند بخش مختلف ساخته شده است و بدین ترتیب افراد می توانند تمامی مواد غذایی مورد نیاز خود را با تنوع بالا میل کنند و ژاپن در تنوع غذاهای قابل حمل یا سرد یکی از بهترین کشور هاست.

 

چند عامل مختلف در لاغری مردم این کشور تاثیر گذار هستند که تمامی آنها مربوط به سبک زندگی می باشند و رعایت آنها به هیچوجه سخت نیست مخصوصا اگر از کودکی به آن عادت کرده باشید. طبق تحقیقات انجام شده افرادی که از رژیم غذایی ژاپن پیروی می کنند کمتر در معرض چاقی هستند. همچنین این موارد از دلایل لاغری مردم ژاپن شناخته می شوند:

 

● نوشیدن آب

 

رژیم لاغری ژاپنی ها, دلیل لاغری ژاپنی ها, روش ژاپنی ها برای لاغری

نوشیدن آب و آب درمانی در ژاپن جایگاه ویژه ای دارد

 

حتما شماهم از تاثیرات نوشیدن آب در کنترل وزن و سلامتی خبر دارید. علاوه بر نوشیدن آب به اندازه مورد نیاز، روشی با نام آب درمانی در ژاپن رایج است که در آن افراد در شروع روز به صورت ناشتا دو لیوان آب می خورند و حدودا یک ساعت بعد به صرف صبحانه می پردازند. نوشیدن آب در سحرگاه به صورت ناشتا تاثیرات بسیاری در سلامت بدن دارد اما بدین منظور، از نوشیدن آب خنک بپرهیزید؛ بهتر است از آب معدنی که در دمای محیط نگه داری می شود استفاده کنید تا به بهبود سلامت خود کمک کنید.

 

● آهسته غذا خوردن

 

رژیم لاغری ژاپنی ها, دلیل لاغری ژاپنی ها, روش ژاپنی ها برای لاغری

آهسته غذا خوردن از بهترین روش ها جهت کنترل اشتهاست

 

همانطور که می دانید مردم ژاپن از دو تکه چوب به جای قاشق برای غذا خوردن استفاده می کنند؛ این کار مزایایی دارد که از جمله آن کمک به کند تر شدن روند غذا خوردن است. در ایران نیز می توانید با استفاده از روش هایی مانند استفاده از قاشق های کوچک تر، پر نکردن قاشق و عجله نکردن مانند ژاپنی ها عمل کنید.

آهسته غذا خوردن مزایای بسیاری دارد که از جمله آن می توان به جلوگیری از پر خوری اشاره کرد زیر در این صورت بدن زمان کافی برای تحلیل مقدار کالری و غذای دریافتی دارد.

 

● غذا خوردن در ظروف کوچک متنوع

 

رژیم لاغری ژاپنی ها, دلیل لاغری ژاپنی ها, روش ژاپنی ها برای لاغری

غذا خوردن در ظروف کوچک باعث می شود حجم غذا بیشتر دیده شود

 

در ژاپن معمولا برای هر نوع غذا از یک ظرف کوچک استفاده می کنند. در این روش حجم غذاها بیشتر دیده می شود و به راحتی قابل کنترل است و طبق تحقیقات انجام شده تاثیرات بسیاری در کنترل اشتها و لاغری یا تناسب اندام دارد. به زبانی دیگر در این کشور سیر شدن چشم، از سیر شدن معده اهمیت بیشتری دارد و شما نیز می توانید با استفاده از ظروف کوچک و تزئین غذاها به جای استفاده از چند ظرف بزرگ به تناسب اندام و سلامتی خود کمک کنید.

 

● نوشیدن چای سبز

چای سبز نیز از جمله موارد پر خاصیت و پر استفاده تر ژاپن است که در تناسب اندام و سلامت مردم این کشور نقش بسیاری داشته است. نوشیدن هر روزه چای سبز در کنار رعایت سایر موارد کمک بسیاری به سلامتی بدن می کند و از جمله رازهای لاغری ژاپنی ها است.

 

● رعایت رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مورد استفاده در ژاپن اصلا عجیب و غریب نیست و می توان گفت افراد بسیاری در مناطق مختلفی از مزایای آن آگاه هستند اما فرهنگ سازی ای که در ژاپن انجام شده باعث پایبندی مردم به این رژیم و سبک زندگی سالم به جای استفاده از غذاها و محصولات فراوری شده و مضر شده است.

 

در ژاپن افراد تغذیه ای با کیفیت دارند و خوراکی های خود را در مایکروویو گرم نمی کنند یا از استفاده مواردی مانند آرد تصفیه شده، خوراکی های پرچرب یا آماده می پرهیزند. همچنین مصرف نان و گوشت چندان در برنامه آنها نیست و استفاده از برنج، سبزیجات و ماهی رواج بیشتری دارد. همچنین میوه ها که در تامین ویتامین های مورد نیاز نقش اساسی دارند در برنامه غذایی انها هستند و تمامی این موارد به صورت تازه و سالم تهیه می شوند.

 

مردم ژاپن به صبحانه اهمیت ویژه ای می دهند و این وعده غذایی در ژاپن بسیار متنوع است و از سبزی جات، برنج، سوپ و تخم مرغ در کنار چای سبز استفاده می کنند. 

 

البته برنج قهوه ای در این کشور از محبوبیت بیشتری برخوردار است و به جای نان نیز، از گونه های مختلف آرد گندم خمیر های نازکی مانند سوبا،‌ سومن و رامن و... تهیه می کنند.

غلاتی مانند ارزن، سویا و توفو که از کلسیم و پروتئین زیادی برخوردار هستند در ژاپن جایگزین لبنیات شده اند که با دارا بودن مقدار زیادی آنتی اکسیدان کلسترول خون را کاهش می دهند که در پیشگیری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی تاثیر بسیاری دارد.

 

از محبوب ترین میوه هایی که در ژاپن استفاده می شود می توان به سیب قرمز فوجی، خرمالو و پرتقال ماندارین اشاره کرد.

 

شیرینی ها و نوشیدنی ها یا حتی میوه هایی که دارای قند بسیاری هستند در ژاپن چندان کاربردی نیستند و افراد از مصرف آنها دوری می کنند. همچنین مردم این کشور معتقدند بهتر است برای غذا خوردن ریتم مناسب بدن خود را پیدا کرده و هرروز در زمان های معین به میل وعده های غذایی بپردازند. به طور کلی شکلات، آبنبات و بستنی که در اکثر کشورها از محبوبیت بالایی برخوردار هستند در ژاپن خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرند.

 

جالب است بدانید ده درصد کل ماهی های مصرف شده در دنیا توسط ژاپنی ها استفاده می شود و غذای سنتی این کشور ماهی کباب شده همراه با کاسه ای برنج، سبزی جات پخته شده و سوپ همراه با چای سبز و میوه های خرد شده می باشد و بیشتر غذاها در این کشور به صورت آب پز یا بخار پز پخته می شوند.

 

● ورزش

 

رژیم لاغری ژاپنی ها, دلیل لاغری ژاپنی ها, روش ژاپنی ها برای لاغری

ورزش به عنوان مکمل رژیم غذایی و روشی مناسب جهت حفظ تناسب اندام

 

ورزش های ساده ای مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا کوه نوردی که اکثر افراد قادر به انجام ‌آنها هستند در ژاپن رایج است و افراد بسیاری از کودکان و نوجوانان تا سالمندان به فعالیت های ورزشی می پردازند که نقش مهمی در سلامتی و تناسب اندام آنها دارد.

 

گردآوری:بخش ورزش بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------