نمادهای اژدها از خوشبختی تا نفرت و شر + تصاویرنماد حیوانات در هر فرهنگ، دارای مفهوم ویژه ی خود است. ممکن است نماد یک حیوان در یک فرهنگ بار مثبت داشته باشد و برعکس در فرهنگی دیگر دارای معنی مناسبی نباشد.

 

به طور مثال سگ در فرهنگ غرب نمادی از دوست خوب و وفاداراست. اما این حیوان در فرهنگ چین بار منفی دارد. اگر در هنگام گفت و گو از واژه ی سگ برای توصیف یا تشبیه استفاده شود، در واقع نوعی توهین خواهد بود. علاوه بر نماد این جانور، حیوانات دیگر هم هرکدام مفهومی ویژه دارند.

 

آداب و رسوم, نمادهای اژدها, کشور چین

اژدها در چین نماد خوشبختی، برکت و موفقیت شناخته می شود

 

یکی از حیوانات نمادین در کشور چین، اژدهاست. مردم چین خود را فرزندان اژدها می دانند. این در حالیست که فرهنگ های مختلف دنیا از اژدها تعریف خاص خود را دارند. مفهوم اژدها در کشورهای غربی متفاوت از این کشور است.

 

اژدها در دین مسیحیت، نماد شرارت است. از نظر آن ها اژدها بال دارست و از دهان خود آتش می پراکند.

 

در اساطیر غربی، معمولا اژدها به دست قهرمانان کشته می شود. اما اژدها در چین کاملا مقدس است طوری که به عنوان نماد امپراتورها مورد استفاده قرار می گرفت.

 

آداب و رسوم, نمادهای اژدها, کشور چین

اژدها در فرهنگ غربی معمولا قیافه و چهره زشت و شریر دارد

 

اژدهای چینی ترکیبی است از مار، ماهی، تمساح، خوک، اسب و گاو و ... اندام آن مانند مار دراز است، اما همچون ماهی دارای فلس است، چنگال هایش مانند شاهین است، شکل چشمانش مانند میگو است، شاخی چون شاخ گوزن دارد، دهان آن مانند دهان گاو است و دماغی همچون سگ دارد. بر خلاف مفهوم اژدها در غرب، در کشور چین اژدها نماد برکت، قدرت و خوشبختی است، طوری که در قدیم نماد منحصر به فرد امپراتوران شمرده می شد و تنها امپراتورها حق استفاده از طرح اژدها را داشتند. امروزه، مردم چین خود را فرزندان اژدها می دانند و آن را می پرستند و در اعیاد و مناسبت ها به اجرای رقص اژدها می پردازند.

 

اژدهای چینی هر چند بال ندارد، اما می تواند پرواز کند. اژدهای چینی معمولا همراه با باد و مه و ابر و رعد و برق ظاهر می شود و به همراه خود برای انسان ها باران به ارمغان می آورد.

 

طبق اساطیر چینی، اژدها در عمق دریا زندگی می کند و نگهبان آب و باران است. ارزش اژدها که در زبان چینی "لونگ" نامیده می شود در نزد مردم چین به قدریست که در بسیاری جاها از این نماد استفاده می کنند. به طور مثال نقش آن بر روی لوازمی مانند، صندلی قایق، تخت، لباس و غیره وجود دارد. فانوس اژدها در روز عید "یوان شیائو" ساخته می شود.

 

آداب و رسوم, نمادهای اژدها, کشور چین

طرح اژدها به عنوان نماد امپراتور در هر گوشه شهر ممنوعه مشاهده می شود

 

قایق اژدها نیز در روز عید "دوان وو" برای برگزاری مسابقات قایقرانی مورد استفاده قرار می گیرد. صندلی و تخت اژدها نیز ویژه ی امپراتوران بود.

 

چینی ها کلمه ی اژدها (لونگ) را نیز بسیار در نامگذاری افراد به کار می برند. به طور مثال، هنرپیشه ی سرشناس هنگ کنگ "لی شیائو لونگ" (بروس لی) اژدها نام داشت. "لی" نام خانوادگی او بود و شیائو لونگ یعنی "اژدهای کوچک". "جکی چانگ" دیگر ستاره ی سینما نیز اژدها نام دارد. نام چینی او "چن لونگ" است. "چن" نام خانوادگی اوست و "لونگ" نیز معنی اژدهاست.

 

آداب و رسوم, نمادهای اژدها, کشور چین

دیو کشته شده به دست رستم در شاهنامه ایران

 

می توان گفت تعداد افرادی که اژدها نام دارند در این کشور به اندازه ی جمعیت یک کشور نه چندان کوچک است.

درباره پیدایش اژدها در چین هنوز اختلاف نظر بسیار وجود دارد. اما قابل قبول ترین توضیح در باره پیدایش این جانور این است که قبیله ای که توتم آن ها اژدها بود، بر قبایل دیگر غلبه کرده و توتم خود را بر آن ها تحمیل کردند. این توتم باقی ماند تا زمان شکل گیری ملت بزرگ چین. هم زمان با پیوستن عناصر جدید به فرهنگ ملت، مشخصات جدیدی نیز به نماد اژدها اضافه شد و به مرور زمان محتوای آن غنی تر شد و به نسل های بعدی رسید.

 

طبق اساطیر چین، اژدها 9 فرزند دارد که هر کدام از آن ها نام خاص خود را دارند.


排行 名称

 

老大 囚牛(qiú'niú)

 

老二 睚眦(yá'zì)

 

老三 嘲风(cháo'fēng)

 

老四 蒲牢(pú'láo)

 

老五 狻猊(suān'ní)

 

老六 赑屃(bì'xì)

 

老七 狴犴(bì'àn)

 

老八 负屃(fù'xì)

 

老九 螭吻/鸱尾(chī'wěn/chī'wěi)

 

بیش از 304 ضرب المثل در لغت نامه چینی وجود دارد که از واژه "لونگ" در آن استفاده شده است. (sheng long huo hu long zheng hu dou)

منبع:persian.cri.cnبیشتر بخوانید تا بیشتر بدانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------