تازه های مناسبت در ایران و جهان

روز جهانی دست خط چه روزی است,روز جهانی دست خط ,علت نامگذاری روز جهانی دست خط

روز جهانی دست خط چه روزی است؟

روز جهانی دست خط روز جهانی دست خط و تاریخچه آن ۲۳ ژانویه در سال ۱۹۷۷ به نام روز جهانی دستخط…

22 ژوئیه ؛ روز تقریب π (پی)روز تقریب پی, 22 ژوئیه روز تقریب π, عدد پی

ریاضیدانان هر سال در 22 ژوئیه روز تقریب  π (پی) را گرامی می دارند

 

(22 ژوئیه ) ؛ روز تقریب پی

روز پی و روز تقریب پی، دو روز از سال هستند که برای ثابت ریاضی π (پی) جشن گرفته می‌شوند. روز تقریب پی ۲۲ ژوئیه است. این نام‌گذاری، به‌دلیل تقریب مشهور ارشمیدس از π  است که ۲۲/۷ (۲۲ تقسیم بر ۷) بوده‌است.

ثابت ریاضی "پی" برابر با نسبت محیط یک دایره به قطر آن می باشد، که تقریبا برابر با 3.14 است. "روز پی"، روز چهاردهم ماه مارس (ماه "سوم" میلادی) است و از آنجایی که سه رقم اول عدد پی، 3 و 14 می باشد، این تاریخ را برگزیده اند! و "روز تقریب پی" نیز، بیست و دوم  (ماه "هفتم" میلادی) است و از آنجایی که تقریب مشهور ارشمیدس (دانشمند و ریاضیدان یونانی؛ 287-212 قبل میلاد) از پی، نسبت 22 به 7 بوده است، این تاریخ به عنوان روز تقریب π (پی) انتخاب شده است!

 

از دید ریاضی، هر دو روز به‌خاطر گنگ بودن پی، روز تقریب هستند. معمولاً روز 22 ژوئیه در کشورهایی که در نگارش تقویم‌شان، ابتدا روز و سپس ماه می‌آید، و روز 14 مارس در کشورهایی که ابتدا ماه و سپس روز را می‌نویسند، جشن گرفته می‌شود.

 

جشن روز π (پی)
قدیمی ترین جشن رسمی و یا در مقیاس بزرگ روز پی توسط لری شاو در سال ۱۹۸۳ در موزه اکسپلوراتوریوم سان فرانسیسکو برگزار گردید جائی که او به عنوان یک فیزیکدان مشغول به کار بود.

در روز π و روز تقریب π مسابقات و جشن‌های گوناگونی در ساعات مختلف روز برگزار می‌شود و علاقه‌مندان ریاضی با نواختن ساز و خواندن آواز و دادن کارت تبریک‌های ویژه این روز و همچنین هدیه دادن لباس، لیوان، تی شرت و سایر وسایل کوچک با نشان عدد "پی" و تهیه پیتزا، کیک، کلوچه و دسرهایی با نماد عدد پی این روز را جشن می‌گیرند. جالب است بدانید که حتی بعضی از جشن ها و مراسم ویژه روز π (پی) در ساعات خاصی مانند یک و پنجاه و نه دقیقه بعدازظهر! (سه رقم بعدی عدد پی: 3.14159) شروع می شوند.

 

مراسم روز تقریب پی, 22 ژوئیه روز تقریب π, عدد پی

کیک پی در دانشگاه دلفت

 

در طول تاریخ برای ریاضیدانان بررسی ویژگی‌ها و ارائه فرمول ها و مدل‌های محاسبه عدد "پی" همواره جذابیت زیادی داشته است. امروزه بشر توانسته است با استفاده از ابر رایانه ها، عدد "پی" را تا تریلیون ها رقم محاسبه کند!

 

پنج حقیقت جالب درباره عدد "پی"
عدد مشهور 3.14 یا همان عدد "پی" در پیچیده ترین حالت عددی خواهد بود که تاکنون دو هزار و 700 بیلیون رقم اعشار برای آن محاسبه شده است.
شاید همه بدانند که عدد پی نسبت محیط دایره به قطر آن را تعیین می کند اما حقایق ناآشناتری درباره این پدیده ریاضی نیز وجود دارد که در ادامه به پنج مورد از آنها اشاره خواهد شد.

 

- عدد "پی" مانند رودخانه ها به زمین باز می گردد
عدد پی بر روی زمین نیز فعالیتهایی را به عهده دارد. این عدد می تواند مسیر رودخانه های پیچ در پیچی مانند آمازون را محاسبه کند. میزان پیچ و خم یک رود به واسطه انحراف آن از مسیر مستقیم تا منبع آب رود شرح داده می شود و عدد پی نشان می دهد یک رودخانه متوسط دارای انحراف مسیری در حدود 3.14 است.

 

- عدد پی در آسمان
شاید ستاره های آسمان الهام بخش یونانیان باستان بوده اند اما یونانیان هرگز از این نقاط درخشان برای محاسبه عدد پی استفاده نکرده اند. رابرت ماتیوز از دانشگاه استون به منظور انجام این محاسبه اطلاعات نجومی و اخترشناسی را با نظریه اعداد ترکیب کرد. وی از این حقیقت که برای هر مجموعه بزرگ از اعداد اتفاقی احتمال اینکه هر دو عدد با یکدیگر هیچ وجه مشترکی نداشته باشند، عدد 6 تقسیم بر عدد پی به توان دو خواهد بود، استفاده کرد. ماتیوز فاصله فضایی میان 100 نمونه از درخشانترین ستاره های آسمان را محاسبه کرده و آنها را به یک میلیون جفت از اعداد تصادفی تبدیل کرد که در حدود 61 درصد از آنها هیچ وجه اشتراکی با یکدیگر نداشتند. با این مطالعات ماتیوز توانست مقدار عدد پی را تا 3.12772 محاسبه کند که 99.6 درصد صحیح است.


- "پی" تنها عددی است که الهام بخش ادبیات بوده است
"الکس بلوز" روزنامه نگار در کتاب خود با نام "ماجراجوییهای الکس در سرزمین اعداد" شرح می دهد چگونه عدد پی توانسته است الهام بخش شکلی از نگارش خلاقانه به نام Pilish شود. با استفاده از این شیوه اشعاری نگاشته می شوند که تعداد حروف واژه های متوالی در آن با کمک عدد پی تعیین می شوند. یکی از مشهورترین اشعاری که به این سبک سروده شده است Cadaeic Cadenza نام دارد که توسط "مایک کیث" نوشته شده است. وی در عین حال کتابی 10 هزار کلمه ای را نیز با کمک این تکنیک نگاشته است.

 

روز تقریب پی, 22 ژوئیه روز تقریب π,روز تقریب π (پی)

پی" برابر با نسبت محیط یک دایره به قطر آن می باشد، که تقریبا برابر با 3.14 است

 

- عدد "پی" در اتاق منزل شما
جدیدترین محاسبات مقدار عدد پی را تا دو هزار و 700 بیلیون رقم تعیین کرده اند که آخرین آن توسط "فابریس بلارد" انجام گرفته است. وی برای محاسبه این ارقام از رایانه استفاده کرده است اما می توان با کمک چند سوزن و برگه ای کاغذ خط دار نیز این عدد را به راحتی محاسبه کرد. سوزنها را بر روی کاغذ بیاندازید و میزان درصد سقوط سوزنها بر روی یک خط مستقیم را محاسبه کنید. با کمی دقت پاسخ به دست آمده باید طول سوزن تقسیم بر فاصله میان خطوط باشد که در عدد دو تقسیم بر عدد پی ضرب شده باشد.

 

این فرمول پس از ارائه آن توسط "کامت دو بوفون"  ریاضیدان فرانسوی در سال 1733 به "مسئله سوزن بوفون" شهرت یافته است.  این نظریه در سال 1901 برای اولین بار مورد آزمایش "ماریو لازارینی" قرار گرفت و وی برای محاسبه عدد در حدود سه هزار و 408 سوزن را بر روی کاغذ ریخت تا بتواند مقدار عدد پی را تا 3.1415929 به دست آورد.

 

- اطلاعات بانکی شما در عدد "پی" دیده می شوند
عدد پی عددی بی قاعده است و می تواند برای همیشه امتداد داشته باشد، این به آن معنی است که احتمال یافتن هر نوع عددی در آن وجود خواهد داشت. تاریخ تولد، شماره تلفن و یا حتی جزئیات شماره حسابهای بانکی افراد می توانند خود را در لشگر اعداد و ارقام عدد پی پنهان کرده باشند. در عین حال با استفاده از کدهایی که اعداد را به حروف تبدیل می کند، حتی می توان آثار کامل شکسپیر و یا هر کتاب دیگری که تا کنون نوشته شده است را در میان ارقام عدد پی مشاهده کرد.


گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

منابع :

silverwords.blogfa.com

 roshd.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022