هنر عریض بافی چیست و برای چه کارهایی استفاده می شود؟هنر عریض بافی,عریض بافی ,هنر عریض بافی چیست

هنر عریض بافی

 

آشنایی با هنر جالب عریض بافی

عریض پارچه پشمی و ضخیمی است که برای دوختن دامن و همچنین کت و مانند آن استفاده می شود، عریض بافی در حال فراموش شدن بوده و خاستگاه آن کرمان است این هنر، هنری موروثی است و نشان دهنده تمدن و فرهنگ ایران است. در ادامه این مطلب بیتوته بیشتر با هنر عریض بافی آشنا شوید.

عریض بافی چیست؟

عریض، پارچه ای پشمی و ضخیم است که قبلا به وسیله زنان و به صورت دستی یا با دستگاه های بافندگی چوبی از پشم حیوانات بافته می شد و برای دوخت انواع دامن، کت، خورجین و… استفاده می‌شده است. ولی اکنون بافت دستی پاسخگوی احتیاجات مردم نیست و دستگاه های چوبی جای خود را به دستگاه های برقی داده اند و این پارچه‌های پشمی به صورت صنعتی بافته می شوند. این پارچه ها کیفیت عریض های دست باف را ندارند و شکل ظاهری آنان نیز تغییر کرده است.

 

هنر عریض بافی,عریض بافی ,معرفی عریض بافی

هنر عریض بافی چیست

 

از این پارچه ها در هنر پته دوزی برای زیر کار استفاده می کنند. عریض‌ در گذشته از آن برای دوخت‌ دامن‌، کت‌ و پالتو هم استفاده‌ می شده است.

 

هنر عریض بافی,عریض بافی ,آشنایی با هنر عریض بافی

معرفی عریض بافی

 

این رشته حدود 10 سال  است که به فراموشی سپرده شده است، همین طور گران تر شدن مواد اولیه و تامین آن از طریق واسطه و در نهایت رسیدن محصول نهایی با قیمت بالا به دست مصرف کننده خود می‌تواند از علل منسوخ شدن این رشته در سال‌های گذشته باشد که خوشبختانه در  سال های اخیر اقدامات خوبی برای احیای دوباره این رشته انجام گرفته است.  

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------