حرفه‌ای براشینگ کنیدبراشینگ کردن

سشوار کشیدن برای بسیاری از افراد دشوار است

 

براشینگ کردن ظاهرا ساده به نظر می‌رسد اما وقتی کار به عمل می رسد، متوجه می شویم که نمی‌توانیم موها را صاف کنیم، وزی آنها را بگیریم یا به آنها حالت دهیم. ما در ادامه قصد داریم راز براشینگ کردن آرایشگران را به شما بگوییم.


سشوار کشیدن برای بسیاری از افراد دشوار است. شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که بعد از حمام کردن یا هنگام مهمانی رفتن دقایق زیادی را جلوی آینه مشغول حالت دادن و سشوار کشیدن موها می شوند و در آخر هم با موهایی که حالت مناسبی ندارند به مهمانی می روند.

حتما شما هم تجربه کرده‌اید که آرایشگران در مدت کوتاهی موهای شما را به زیباترین حالت آرایش می‌کنند و برای آرایشگران حرفه‌ای کافی است تا عکسی از موهایی که دوست دارید، به آنها نشان دهید. درست است که سلامت و پرپشتی موها نقش مهمی در زیبایی آنها دارد اما نمی‌توان از تاثیر نحوه آرایش آنها غافل شد.

هر مویی فوت و فن خودش را دارد؛ براشینگ کردن ظاهرا ساده به نظر می‌رسد اما وقتی کار به عمل می رسد، متوجه می شویم که نمی‌توانیم همانند آرایشگران در عرض چند دقیقه موها را صاف کنیم، وزی آنها را بگیریم یا به آنها حالت دهیم. زاویه سشوار کشیدن و نحوه در دست گرفتن شانه نقش مهمی در حالت گرفتن موها دارند، ما در ادامه قصد داریم راز براشینگ کردن آرایشگران را به شما بگوییم.

باد سرد یا داغ؟
اگر مي‌خواهيد خيلي سريع موهاي‌تان را با سشوار حالت دهيد بايد آن روش قديمي كه موها را به بخش‌هاي مختلفي تقسيم مي‌كرد كنار بگذاريد. اگر عجله داريد بايد هربار ميزان موي بيشتري را براي سشوار روي برس بگيريد، البته براي اين كار نياز به يك سشوار خيلي قوي داريد كه بتوانيد درجه باد آن را بالا ببريد البته داشتن يك برس سراميكي نيز ضروري است چون برس‌هاي سراميكي حرارت بيشتري را به مدت طولاني‌تر در خود نگه مي‌دارند و به همين خاطر موها را بهتر و سريع‌تر نرم و صاف مي‌كنند.  البته بهتر است خيلي كم از حرارت زياد استفاده كنيد چون حرارت زياد دستگاه به موهاي شما صدمه وارد كرده و آن‌ها را شكننده مي‌كند، پس فقط در مواقع ضروري از باد داغ استفاده كنيد.

فرهایی درشت روی موهای شما
شما مي‌توانيد با 2 تكنيك ساده در موهاي‌تان احساس سبكي و راحتي كنيد، به اين طريق كه اول سرتان را برعكس به سمت زمين بگيريد تا دسترسي بهتري به موهاي‌تان داشته باشيد بعد به موها يك اسپري نگه‌دارنده سبك بزنيد، حالا سرتان را بالا بياوريد و با يك فر‌كننده مو، موها را تاب دهيد، شما بايد كل موها را به 6 تا 10 بخش تقسيم كنيد. اگر مي‌خواهيد موهاي‌تان پف بيشتري داشته‌ باشد، فرموها را بعد از اين‌كه خنك شدند، با به سمت بيرون سشوار كنيد.

چتری را براشینگ کنید
اگر چتري‌هاي‌تان خيلي خوب حالت نگرفته‌است، ريشه آن‌ها را مرطوب كنيد‌ سپس دور انگشتاهاي‌تان بپچيد، بكشيد و سشوار كنيد. حركت دست‌تان بايد اول از راست به چپ باشد و بعد از چپ به راست بكشيد، اگر بعضي ‌از قسمت‌هاي موها خوب حالت نمي‌گيرند و به جهت‌هاي مختلف متمايل مي‌شوند، بايد روي ريشه آن‌ها تمركز كنيد يعني بايد به گونه‌اي سشوار بكشيد كه ريشه آن‌ها به همان جهت دلخواه شما خشك شود و بعد پايين و نوك موها را با يك برس گرد كوچك خشك كنيد و حالت دهيد.

فوت کوزه‌گری را بیاموزید
معمولا آرايشگرهاي خيلي حرفه‌اي شگرد خاصي دارند كه هميشه از آن استفاده مي‌كنند؛ آن‌ها دقيقا روي چيزي تمركز مي‌كنند كه تعيين‌كننده ظاهر موهاست. مثلا براي صاف كردن موها، بيشتر از همه روي صاف كردن مناطقي تمركز مي‌كنند كه بيشتر از همه ديده ‌مي‌شود يعني بيشترين وقت را صرف سشوار كردن روي موها و اطراف صورت مي‌كنند، اين كار باعث مي‌شود ديگران تصور كنند تمام موها همان‌قدر كامل و زيبا آرايش شده‌اند. بايد بدانيد آرايشگرها هيچگاه وقت چنداني را صرف موهاي پشت و زير نمي‌كنند، پس شما هم بيشتر روي آرايش موهاي اطراف صورت تمركز كنيد.

با موهای چرب بی‌حالت چه کنید؟
گاهي پيش مي‌آيد كه خيلي عجله داريد و اصلا وقت حمام رفتن نداريد ولي موهاي‌تان كثيف و به هم چسبيده است و بايد به نوعي آن‌ها را پف دهيد، در اين مواقع چاره‌كار استفاده از شامپوي خشك است، در داروخانه‌ها اسپري‌هايي به نام شامپوي خشك وجود دارد كه هنگامي كه وقت نداريد مي‌توانيد به موها اسپري كنيد، درون آن موادي وجود دارد كه چربي و كثيفي‌ها را جذب مي‌كند و در نتيجه موها تميز به‌نظر مي‌رسند، براي اين كار بايد موها را از فرق سر باز كنيد و سپس به ريشه موها شامپوي خشك را اسپري كنيد و بعد ريشه‌ها را ماساژ دهيد، در نهايت با برس‌ گرد موها را سشوار بكشيد تا هم شامپوها از بين بروند و هم موها دوباره پف كنند و حالت بگيرند.

چگونه اتو بکشید؟
اگر مي‌خواهيد موهاي‌تان را صاف كنيد ولي خيلي وقت نداريد مي‌توانيد سشوار نكشيد و به جاي آن اول آب موها را خوب با حوله بگيريد البته حواس‌تان باشد موها را با حوله نكشيد، بعد اجازه دهيد موها كمي با جريان هوا خشك شود البته وقتي رطوبت دارد براي وز نكردن مي‌توانيد از سرم‌هاي ضد وز استفاده كنيد، حالا با يك اتو موي خيلي داغ مي‌توانيد آن‌ها را صاف كنيد، كافي است موها را به 6 بخش تقسيم كنيد، 2 بخش در كناره‌ها، يك بخش بالاي سر و يك بخش پشت گردن. حال خيلي آرام و با دقت اتو بزنيد، حواس‌تان باشد كه اگر با عجله موها را در چند قسمت بزرگ اتو كنيد، در نهايت موهاي‌تان خشن و ناصاف به‌نظر خواهد رسيد.

 

استفاده از سشوار

زاویه سشوار کشیدن و نحوه در دست گرفتن شانه نقش مهمی در حالت گرفتن موها دارند

 

موهای خود را فر کنید
آرايشگرها براي اين‌كه بتوانند فرهاي زيبايي روي سر ايجاد كنند گاهي از مواد شيميايي استفاده مي‌كنند، مثلا يكي از كارهايي كه آرايشگرهاي معروف مي‌كنند يك چهارم فنجان كانديشنر(نرم‌كننده) در 1/5 فنجان آب حل كرده و به موها اسپري مي‌كنند. البته بايد اين مخلوط را خوب تكان داد تا كاملا مخلوط شود و سپس به موهاي خشك اسپري كرد تا مرطوب شوند و سپس به آنها حالت فر داد. اين كار نه تنها موها را نرم كرده بلكه آن‌ها را براق نيز مي‌كند. اگر وقت داريد بعد از اين كار كمي موها را با سشوار خشك كنيد و با يك فر‌كننده مخروطي شكل به آن‌ها بهتر حالت دهيد، اگر هم وقت نداريد اجازه دهيد موها با جريان هوا خشك شوند و خودشان حالت بگيرند.

وز وزی نباشید
سريع‌ترين راهي كه بتوانيد از شر وزها خلاص شويد استفاده از سشوار است اما اگر بخواهيد اين وزها را از بين ببريد بعد از حمام بايد اول موها را با حوله تا حد ممكن خشك كرده و كمي صبر كنيد كه موها تا حدي با هوا خشك شوند، وقتي بيشتر موها خشك شده‌ بودند قسمت‌هاي كوچكي از موهاي روي سر را دور يك برس بزرگ گرد بپيچيد و با حرارت بالا موها را سشوار كنيد، بهتر است نازل سر سشوار بگذاريد تا حرارت به‌طور مستقيم به موها بخورد و وز آن‌ها را از بين ببرد. اگر بعد از اين كار همچنان وز موها از بين نرفته ‌بود، مقداري از يك سرم ضد وز كه حاوي سيليكون باشد را كف دست‌ها بريزيد و آن را به موهاي رويي كه بيشترين وز را دارند بماليد و سپس موها را اتو كنيد تا كاملا وزها از بين بروند.

به داد موهای آسیب دیده برسید
خيلي از خانم‌ها هستند كه به خاطر استفاده از رنگ و وسايل حالت‌دهنده داغ موهاي‌شان شديدا آسيب ديده‌ است و همين آسيب‌ديدگي‌ها حالت دادن موها را سخت مي‌كند. به همين خاطر اگر بخواهيد موهاي‌تان خوب حالت بگيرد بايد به نوعي اين آسيب‌ديدگي‌ها را پنهان كنيد، كرم‌هايي وجود دارد كه مخصوص موهاي آسيب‌ديده است و توصيه مي‌كنيم از آن‌ها به‌خصوص درنوك موها استفاده كنيد چون اين كرم‌ها آسيب‌ديدگي‌ها را مي‌پوشانند و در نتيجه موها هم راحت‌تر حالت مي‌گيرند و هم ديگر نوك موها وز كرده به‌نظر نخواهد رسيد. اگر هم موهاي‌تان خيلي ظريف و نازك است و كرم روي آن سنگيني مي‌كند مي‌توانيد به نوك موها اسپري‌هاي مو بزنيد و بعد موها را اتو كنيد. اين كار خيلي سريع‌تر از سشواركشيدن كل موهاست و همه آسيب‌ديدگي‌ها را نيز مي‌پوشاند.

از آب استفاده کنید
هميشه روي ميز آرايش‌تان يك اسپري آب بگذاريد، آرايشگرها براي اين‌كه اثر مواد حالت‌دهنده مو را بيشتر كنند، معمولا روي موها آب اسپري مي‌كنند، همچنين وقتي تمام موها را با آب مرطوب كنيد ديگر كمتر روي موها احساس ناراحتي مي‌كنيد، اسپري‌كردن مقدار كمي آب روي موها حالت‌دهي آن‌ها را خيلي راحت‌تر مي‌كند. البته مي‌توانيد دور موها را با يك حوله مرطوب بپوشانيد تا همان اثر را داشته باشد.

چه برسی استفاده کنید؟
موقع سشوار كشيدن، استفاده از برس براي خشك كردن و حالت دادن به موها وقت كمتري از شما خواهد گرفت و در نهايت موهاي‌‌تان بهتر مرتب مي‌‌شوند و فرم مي‌گيرند. اگر نخواستيد از برس براي خشك كردن موهاي‌‌تان استفاده كنيد، انتخاب ديگر اين است كه فقط با استفاده از دست‌‌تان موهاي‌‌تان را جابه‌جا كنيد و جلوي سشوار آن‌ها را خشك كنيد. بهترين برس، برسي بزرگ و گرد است. اين برس پس از سشوار كشيدن بهترين حجم و حالت را به موهاي‌ شما خواهد بخشيد.

برس‌هاي فلزي براي سشوار كشيدن مناسب‌ترين هستند و بهترين شكل را به موهاي‌‌تان خواهند داد. شما مي‌توانيد از برس‌هاي كم ‌قطرتر براي مرتب‌كردن و سشوار كشيدن موهاي چتري‌‌تان استفاده كنيد. برس‌هاي پارويي براي پرداخت نهايي موهاي بلند، پس از سشوار كشيدن مناسب‌ هستند. موهاي برس‌‌هاي چوبي، تركيبي از موهاي طبيعي و مصنوعي است، بنابراين به‌گرفتن بهتر موها درون‌‌شان كمك مي‌كنند.

موها را ديسپانسر كنيد
اگر موهاي‌تان كم پشت و صاف، است مي‌توانيد آن‌ها را فر دهيد تا هم زيباتر شود و هم پرپشت‌تر به‌نظر برسد، براي اين كار نم موها بايد به صورتي باشد كه نه خيلي خيس باشد كه از آن آب بچكد و نه اين‌كه خيلي خشك باشد.  از بالاي گوش راست تا گوش چپ، موها را به حالت نيم دايره جدا كنيد و در بالاي سر ببنديد، تا بتوانيد با موهاي پائيني راحت‌تر كار كنيد و همه موها فر شوند، به موها موس زده، (ژل هم مي‌توان استفاده كرد ولي ژل موها را سفت مي‌كند) و آن را در لابه لاي موها پخش كنيد.

سشوار را روشن كنيد، اول روي حرارت زياد بگذاريد تا سشوار زودتر گرم شود ، بعد حرارت را كم كنيد و با صبر وحوصله موها را خشك كنيد. سرتان را كاملا به سمت پايين خم كرده؛ موها را به صورت حلقه‌اي داخل سري ديسپانسر گذاشته و به حالت دوراني روي قسمت به قسمت سرتان بچرخانيد. براي موهاي بالاي سر هم اين كار را تكرار كنيد. مي‌توان براي تثبيت كردن موها، در آخرين مرحله از تافت هم استفاده كرد.

 

منبع: مجله سیب سبز

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------