رشد نوزاد در هفته بیست و سوم چگونه است؟رشد نوزاد در هفته بیست و سوم,نوزاد در هفته بیست و سوم,رشد نوزاد در هفته بیست و سوم چگونه است

رشد نوزاد در هفته بیست و سوم

 

نوزاد در هفته بیست و سوم

یکی از قشنگ ترین احساسات پدر و مادر تماشای بزرگ شدن فرزندشان به خصوص نوزادی او است. هفته بیست و سوم رشد کودک یکی از پر هیجان‌ترین مراحل رشد او است؛ چون در این هفته کودک به درک درستی از خود و اطرافیان می‌رسد که علامت های آن معلوم است. والدین باید این علامت ها را درک کرده و شیوه مراقبت از او را بدانند. در ادامه این مقاله بیتوته بیشتر درباره هفته بیست و سوم رشد کودک آشنا می‌شویم.

رشد نوزاد در هفته بیست و سوم

در هفته بیست و سوم  کودک با شنیدن اسم خود عکس العمل نشان میدهد و به طرف صدا باز میگردد. ولی نوزاد در این سن امکان دارد با دیدن اشخاص نا آشنا ، احساس غریگی کند ولی بعضی از کودکان هم این طور نیستد و به آسانی با افراد رابطه برقرار میکنند.

 

برای کودکانی که غریبی میکنند بهتر است به یکباره کودک را بغل آنها ندهید و بگذارید که قدری بگذرد. حتی امکان دارد کودک شما از افراد با ریش و سیبیل یا دارای عینک بترسد برای اینکه بخواهید این ترس را با بغل کردن کودک به وسیله این افراد از بین ببرید پافشاری نکنید.  

 

کودک در هفته بیست و سوم متوجه حجم اجسام می شوند. نوزاد در این سن به کودکان بزرگتر از خود توجه مخصوصی دارد و حتی تلاش میکنند که رفتارهای آنها را یاد بگیرد. کودک هنوز دوست دارد اجسام را به سمت دهان خود ببرد بنابراین بهتر است وسایل خطرناک نزدیک کودک نباشد. امکان دارد دندانهای کودک شما در این هنگام بیرون بزند و کودک اجسام و یا حتی سینه مادر را گاز بگیرد.

 

رشد نوزاد در هفته بیست و سوم,نوزاد در هفته بیست و سوم,هفته بیست و سوم رشد نوزاد

مراحل رشد کودک در هفته بیست و سوم

 

بازیهای مناسب هفته بیست و سوم رشد نوزاد (پنج ماهگی)

- تکرار مرتب یک مهارت حرکتی سبب بالا رفتن گردش های عصبی می شوند که از قسمت های فکری مغز به قشر حرکتی و از آنجا به اعصاب حرکت دهنده عضلات می روند.

 

وقتی به نوزاد آموزش می دهید چگونه اشیا را از یک دستش به دست دیگرش بدهد، در حقیقت جریان های عصبی در مغز او را تقویت می کنید. این بازی مهارت های حرکتی کوچک کودک و همین طور هماهنگی میان دست ها و چشم های او را نیز تقویت می کند.

 

نوزادان اغلب میان 3 ماهگی تا 6 ماهگی اشیا را دست به دست می کنند.

 

- می‌توانید روی صندلی بشینید و زانو‌هایتان را به هم نزدیک کنید و نوزاد را روی زانو‌هایتان بگذارید. نوزاد می‌تواند با هر دو پا‌هایش یا به پهلو، روی پا‌های شما قرار بگیرد. همان گونه که کودک را سوار کرده‌اید و تکان می‌دهید برای او آواز بخوانید. حس سقوط برای نوزاد خیلی لذت‌بخش و دوست‌داشتنی است. در این بازی مهارت درک کودک از علت و معلول بیشتر می‌شود.

 

- می‌توانید در حمام مکان شاد و آموزنده‌ای برای نوزاد به وجود آورید و هم‌زمان مهارت‌های کلامی و حرکتی او را بهتر کنید. همان‌ گونه که لیف را صابونی کرده‌اید به کودک نشان دهید که می‌خواهید انگشتان او را غلغلک دهید. سپس به او نشان دهید که می‌خواهید با زانوی او نیز همین کار را انجام دهید و همین‌ گونه به دیگر بخش های بدن نوزاد اشاره کنید تا با آنها آشنا شود.

 

رشد نوزاد در هفته بیست و سوم,نوزاد در هفته بیست و سوم,مراحل هفته بیست و سوم رشد کودک

بازی های هفته بیست و سوم کودک

 

اوج رشد در هفته بیست و سوم 

در هفته بیست و سوم رشد کودک می‌توانید علامت های پیشرفت او را در مهارت‌های شناختی ببینید.

 

درک اساسی از روابط علت و معلولی باعث می‌شود که نوزاد ماشین اسباب‌بازی خود را حرکت دهد و این کار تبدیل به یک سرگرمی جذاب برای او شود. همین طور آنها می‌توانند دکمه اسباب‌بازی‌ها را فشار دهند و آهنگ آنها را پخش کنند و به عقب و جلو حرکت دهند.

 

درک معنای به جا ماندن اشیاء ؛ اینکه اسباب‌بازی‌ها از بین نرفته‌اند و جایی مانند زیر حوله، پتو یا لباس مخفی هستند.

 

هنگامی که خودشان را در آینه می‌بینند، خیلی ذوق می کنند و هیجان و لذت بسیاری دارند.

 

رشد نوزاد در هفته بیست و سوم,نوزاد در هفته بیست و سوم,رشد نوزاد در هفته بیست و سوم چگونه است

اوج رشد نوزاد در هفته بیست و سوم

 

تغذیه نوزاد در هفته بیست و سوم

بهترین راه برای تشویق یک کودک به خوردن غذاهای جدید و موثر این است که به درست کردن آنها تکرار کنید، حتی چنانچه او از مزه کردن یا دست زدن به چیزی که در بشقابش گذاشته‌اید خودداری کند، گذاشتن در قسمت دید یکی از را‌ههای چاره است. متخصصان تغذیه می‌گویند امکان دارد لازم باشد ۱۰ یا ۲۰ بار یا حتی بیشتر، غذایی جدید به یک نوزاد تکرار شود تا شروع به خوردن آن کند.

 

کمی از غذایی که درست کرده‌اید به او بدهید و دادن غذاها در شکلی گوناگون را امتحان کنید. به طور مثال، کلم بروکلی خردشده متفاوت از کلم بروکلی قدری له‌شده در مقداری ماست یا پنیر به نظر می‌رسد. همین طور هیچ وقت کودکتان را مجبور نکنید چیزی را بچشد یا همه غذایش را بخورد. شما باید کاری کنید که وعده‌های غذایی برای او خاطره‌ٔ خوشایندی داشته باشد. به جز این، هیچ‌کس همه‌ٔ غذاها را دوست ندارد.

 

همین طور در این سن توقع رعایت کامل آداب غذا خوردن را از نوزاد نداشته باشید. بوییدن غذا، دست زدن به آن و مالیدن آن به دست‌ها یا روی میز، از جمله شیوه هایی است که کودک از این راه با یک غذای جدید آشنا می‌شود.

 

رشد نوزاد در هفته بیست و سوم,نوزاد در هفته بیست و سوم,هفته بیست و سوم رشد نوزاد

تغذیه نوزاد در هفته بیست و سوم

 

خواب كودك در هفته بیست و سوم

در اين سن بیشتر نوزادان مي توانند كه همه طول شب را بخوابند. اگر  كودك شما نمی خوابد از شیوه هاي مربوط به آماده كردن كودك براي خواب استفاده كنيد. 

 

اگر کودک اواسط شب از خواب بیدار شد، تعجب نکنید. این موضوع برای بعضی از کودکان دیر‌تر انجام می شود. حدود ۷۸ درصد بچه‌ها میان شش تا دوازده ماهگی حد‌اقل یک بار در طول شب بیدار می‌شوند. تقریبا ۶۱ درصد از کودکان در نیمه‌های شب برای خوردن شیر بیدار می‌شوند.

 

بعضی از کودکان امکان دارد پس از یک چرخه خواب (چهل دقیقه) از خواب بیدار شوند و حاضر به مقاومت نیستند و این موضوع امکان دارد خیلی ناراحت‌کننده باشد.

 

بعضی از کودکان احتیاج به چرت‌های سه تا چهار ساعته دارند، در حالی که بعضی دیگر از بچه‌ها، به یک چرت کوتاه نیز راضی می‌شوند. تا وقتی که کودک از شرایط راضی است و پس از بیدار شدن، بد‌اخلاقی نمی‌کند، جای نگرانی وجود ندارد.

 

رشد نوزاد در هفته بیست و سوم,نوزاد در هفته بیست و سوم,مراحل هفته بیست و سوم رشد کودک

خواب نوزاد در هفته بیست و سوم

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------