راهنمای خرید صندلی غذای کودکصندلی غذای کودک,انواع صندلی غذای کودک,راهنمای خرید صندلی غذای کودک

آشنایی با انواع صندلی غذاخوری کودک

 

استفاده از صندلی غذا خوری مناسب برای کودک می‌تواند لذت غذا خوردن را برای فرزندتان دوچندان کند. در حال حاضر انواع مختلف و متنوعی از صندلی غذای کودک در بازار موجود است که والدین را در خرید صندلی مناسب دچار سردرگمی می‌کند. ما در این مطلب قصد داریم راهنمای کامل و جامع خرید صندلی غذای کودک را به شما معرفی کنیم.

مزایای استفاده از صندلی غذاخوری کودک

زمانی که کودک غذاخور می‌شود، نیاز به یک صندلی مخصوص برای غذا خوردن کودک را متوجه می‌شوید. او برای نشستن روی صندلی ناهار خوری آماده نیست و شما دوست ندارید میز ناهارخوری تان کثیف شود!

 

استفاده از صندلی غذا خوری مناسب برای کودک می‌تواند لذت غذا خوردن را برای فرزندتان دوچندان کند. صندلی غذا خوری، مکانی امن است که کودک در آن با انواع طعم‌های جدید و سبک تازه‌ای از برقراری ارتباط با سایر اعضای خانواده آشنا می‌شود.

 

در انتخاب صندلی غذا خوری عوامل مختلفی مثل سن و وزن کودک، میزان فضای موجود در منزل و بودجه دخیل هستند.

 

انواع صندلی غذای کودک

مدل‌های سنتی

این صندلی از طراحی ساده‌ای برخوردار است و از جنس‌های مختلف ساخته می‌شود. صندلی‌های غذا خوری سنتی اغلب فاقد تجهیزات صندلی‌های مدرن هستند. آن‌ها تا نمی‌شوند و معمولاً در یک‌شکل ثابت باقی می‌مانند و عمدتاً برای کاربرد خانگی به کار می‌رود. بااین‌حال، پیچیدگی کمتری دارند و احتمال خراب شدن بخش‌های مختلف در آن‌ها کمتر است. همچنین نسبت به مدل‌های دیگر از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند.

 

صندلی چوبی یکی از مدل‌های سنتی است، این صندلی‌ها میتوانند بسیار جذاب باشند اما در عین حال ممکن است سنگین و سخت بوده و جابه جا کردنشان کار سختی باشد.

صندلی غذای کودک,انواع صندلی غذای کودک,خرید صندلی غذای کودک

صندلی غذای ثابت کودک‌

 

صندلی غذا خوری قابل تنظیم

این صندلی‌ها از قابلیت تغییر ارتفاع صندلی، سینی و محل قرارگیری پا و همچنین تغییر شیب صندلی و پشتی برخوردار هستند. بنابراین می‌توان از نوزادی تا حدود 5 سالگی از آن‌ها در هرکجای خانه اعم از مقابل تلویزیون یا کنار میز غذا خوری استفاده کرد. حتی بعضی از مدل‌های آن، سنین و وزن‌های بالاتر را نیز در خود جای می‌دهند. این تغییرات اجازه می‌دهند کودک در زمان غذا خوردن در راحت‌ترین وضعیت ممکن قرار بگیرد. 

 

صندلی‌های غذا خوری قابل تنظیم معمولاً جاگیر هستند و روند نصب پیچیده‌تری دارند. همچنین اغلب قیمت بالایی دارند.

صندلی غذای کودک,انواع صندلی غذای کودک,مدل صندلی غذای کودک

مدل‌های مختلف صندلی غذای کودک

 

صندلی غذا خوری متصل شونده به میز

این صندلی‌ها به‌راحتی با کمک دو دستگیره از دو طرف به میز ناهارخوری متصل می‌شوند؛ طوری که میز جلوی کودک قرارگرفته و او در هوا معلق می‌ماند. آن‌ها معمولاً تا 16 کیلوگرم وزن را تحمل می‌کنند و بیشتر برای ابتدای دوران نوزادی مناسب هستند.

صندلی غذای کودک,انواع صندلی غذای کودک,راهنمای خرید صندلی غذای کودک

صندلی غذای متصل شونده به میز

 

صندلی‌ غذاخوری چندمنظوره

این صندلی‌ها یک پشتی، یک کفی نشستن و یک سینی دارند. به هنگام نیاز، کفی نشستن را می‌توان با یا بدون سینی بالا برد و به عنوان یک صندلی بالابر از آن استفاده کرد. همزمان با بزرگ‌تر شدن فرزندتان، بالابر سینی را می‌توان حذف کرد و پشتی صندلی را جلوتر کشید تا فرزندتان بتواند روی میز غذا بخورد.

صندلی غذای کودک,صندلی چند منظوره کودک,صندلی غذاخوری کودک

صندلی چند منظوره کودک

 

فاکتورهای حائز اهمیت در انتخاب صندلی غذای کودک

ایمنی صندلی غذای کودک:

اولین فاکتور مهم و قابل توجه در صندلی غذای کودک، استحکام آن است. بدون شک هر پدر و مادری به دنبال صندلی است که هیچ‌گونه خطری برای کودک دلبندشان نداشته باشد. صندلی غذای کودک باید به قدری محکم و بادوام باشد که بتواند وزن کودک را تحمل کند و هیچ‌گونه خطری برای او نداشته باشد. بنابراین هنگام خرید صندلی غذا نکات ایمنی را بررسی کنید: محل اتصال پشتی و کفیِ صندلی، امکان قفل شدن چرخ‌ها و …

 

همچنین اگر قصد خرید و استفاده از صندلی غذای کودک دست دوم را دارید، از سالم بودن و ایمنی آن مطمئن شوید.

 

قابل شستشو بودن:

کودک شما درحال یادگیری مهارت غذا خوردن است پس قطعا کثیف کاری و بریزو بپاش جزء جدایی ناپذیر غذا خوردن اوست. بنابراین کیفیت و قابل شستشو بودن جنس پارچه و دیگر اجزاء صندلی غذای کودک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

تنظیم آسان:

تنظیم ارتفاع صندلی بسیار مهم است. همچنین میز صندلی نباید طوری باشد که به شکم کودک فشار بیاورد و صندلی غذای کودک باید این تنظیمات را داشته باشد. همچنین برخی از این صندلی‌ها برای جابه جایی و حرکت آسان چرخدار است. صندلی‌های چرخ دار را می‌توانید به راحتی از آشپزخانه به کنار میز ناهارخوری در سالن پذیرایی‌تان منتقلش کنید. اما حواستان باشد بعد از ثابت کردن صندلی قفل چرخ‌ها را بزنید.

صندلی غذای کودک,انواع صندلی غذای کودک,راهنمای خرید سیسمونی

صندلی غذای چرخدار کودک

 

آسایش و راحتی مناسب:

صندلی‌هایی که تشک دارند برای کودک مناسب‌ترند و اگر جای قرار گرفتن پا هم داشته باشند، کودکی حسابی احساس راحتی خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که درزهای صندلی هیچ لبه تیزی ندارد که پشت پای کودک را خراش دهد. پشت میز را هم بررسی کنید تا کمر کودک به راحتی روی آن قرار گیرد.

 

سینی صندلی:

همه صندلی‌های غذاخوری کودک با سینی نیستند. با صندلی‌های سینی‌دار در هر کجای منزل می‌توانید به کودک‌تان غذا دهید. اما صندلی‌های بدون سینی را حتما باید به میز یا پیشخوان آشپزخانه بچسبانید. سینی صندلی بهتر است که لبه‌دار باشد تا غذا از اطرافش بیرون نریزد. بعضی سینی‌ها جای لیوانی هم دارند که دیگر بهتر!

 

تطبیق‌پذیری:

با توجه به هزینه‌ای که برای صندلی غذا خوری کودک صرف می‌کنید بهتر است صندلی را انتخاب کنید که با توجه به رشد کودک مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار گیرند. برخی صندلی‌ها همزمان با رشد کودک قابل تبدیل به انواع بزرگ‌تر هستند.

 

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------