در تابستان داغ چه لباسی بر تن نوزاد کنیم؟لباس نوزادان,لباس نوزادان در تابستان,دمای بدن نوزاد توصیه می‌شود دمای بدن نوزاد بین 36 تا 37 درجه حفظ شود
 
مادرانی که نخستین نوزاد خود را به دنیا می‌آورند تقریبا درباره همه چیز سؤال دارند. آن‌ها حتی درباره نوع پوشاک نوزادشان و اینکه در هر موقع از سال چه نوع لباسی را بر تن او کنند با شک و تردید رفتار می‌کنند و همیشه در گوشه ذهنشان این پرسش را از خود می‌پرسند که «نکند اشتباه می‌کنم؟»

اکنون که در فصل تابستان هستیم و گرما به اوج خود رسیده است بسیاری از مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند نسبت به پوشش فرزندشان در چنین روزهایی حساس هستند و تلاش می‌کنند تا بهترین پوشاک را برای او انتخاب کرده و برتنش کنند.

به طور کلی نوزاد برای تنظیم دمای بدن خود توانایی محدودی دارد و به همین دلیل نوع لباسی که او را با آن می‌پوشانید از اهمیت زیادی برخوردار است. در این روزها که هوا به شدت گرم است، خنک نگاه داشتن نوزاد تأثیر بسزایی در حفظ سلامت عمومی او دارد. این همان رویه‌ای است که در فصول سرد سال نیز باید به آن توجه کرد.

حقایقی جالب درباره دمای بدن نوزاد:
در ابتدا بد نیست بدانید که دمای بدن جنین در رحم 37.7 درجه سانتیگراد است اما زمانی که به دنیا می‌آیند شرایط دمایی بدنش تغییر می‌کند که این دقیقا مانند زمانی است که از استخر آب گرم خارج می‌شوید. از این رو به محض تولد نوزاد، پارچه مخصوصی به دورش می‌پیچند تا دمای بدنش افت نکند. در غیر این صورت امکان بروز شوک به نوزاد وجود دارد. اما خبر خوشحال کننده این است که جای چندانی نگرانی درخصوص نوزادی که در چنین روزهای گرمی به دنیا می‌آید وجود ندارد. زیرا متوسط دمای فضاهای باز این روزها تفاوت چندانی با دمای درون رحم ندارد!

به طور کلی توصیه می‌شود دمای بدن نوزاد بین 36 تا 37 درجه حفظ شود. اما اگر اندکی از این محدوده فراتر رفته و مثلا به 37.5 درجه رسید نیز چندان جای نگرانی نیست و نباید آن را با تب اشتباه گرفت. معمولا در این گونه موارد استفاده از لباس‌های زیاد و یا قرار دادن نوزاد در اتاقی که تهویه مطبوع هوا ندارد و همچنین نگاه داشتن نوزاد برای مدت نسبتا طولانی در داخل خودرو از مهمترین علل افزایش تا نیم درجه ای دمای بدن او به شمار می‌آید.

در این موارد توصیه می‌شود بلافاصله از لباس‌های بر تن شده نوزاد کاسته و او را به محیط خنک‌تر منتقل کنید. در این صورت پس از چند لحظه شاهد افت مطلوب دمای بدن نوزاد خواهید بود.

آیا استفاده از کلاه و جوراب ضرورت دارد؟
عرق کردن یکی از راه‌های خنک ماندن بدن انسان به شمار می‌آید. اما بدن نوزادان برای عرق کردن محدودیت‌هایی دارد. در واقع تعریق نوزاد فقط از ناحیه گردن، دست، پا و سر و به عبارتی دیگر تنها از 30 درصد بدن صورت می‌گیرد. به همین دلیل باید مراقب بود تا نوزاد به سرعت گرما زده نشود. پس روشن است که پوشاندن کلاه و جوراب به نوزاد در تابستان و روزهای گرم این محدودیت را افزایش می‌دهد. تنها توصیه می‌شود که در صورت لزوم کلاه آفتاب‌گیر لبه‌دار بر سر نوزاد بگذارید و تا حد امکان او را به سایه منتقل کنید.

 

لباس نوزادان,لباس نوزادان در تابستان,دمای بدن نوزاد  توصیه می‌شود در روزهای گرم سال نخی آستین کوتاه بر تن نوزاد کنید


چه میزان لباس برای نوزاد مناسب است؟
این یک سؤال به ظاهر ساده اما تأثیرگذار در سلامت عمومی نوزاد است. بسیاری از مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند به درستی نمی‌دانند که چه میزان لباس برای تابستان و زمستان نوزاد مناسب است. همچینن برخی از این دست پرسش‌ها از خود مطرح می‌کنند: «اگر من به عنوان یک فرد بالغ با پوشیدن تی شرت احساس خنکی می‌کنم، نوزاد تازه به دنیا آمده هم‌چنین حس مشابهی را تجربه می‌کند؟

توصیه می‌شود در روزهای گرم سال «بادی» نخی آستین کوتاه بر تن نوزاد کنید و اگر احساس کردید دمای هوا زیاد است و شما هم احساس راحتی نمی‌کنید لباس نوزاد را از تنش خارج کرده تا تنها با شرت این لحظات طاقت فرسا را سپری کند.

چطور متوجه شوم نوزادم احساس گرمای زیاد می‌کند؟
نگران نباشید، علایم مختلفی از بدن نوزاد بروز می‌کند که نشان می‌دهد گرمای قابل توجهی را تجربه می‌کند:
- صورت سرخ و برافروخته
- تنفس سریع
- پوست بدن که به طور غیرمعمولی گرم شده است

برای اینکه به درستی مطمئن شوید دمای بدن نوزادتان افزایش غیر طبیعی دارد، پشت دست را بر پشت گردنش قرار دهید. بدین ترتیب تشخیص افزایش دمای بدن به راحتی صورت می‌گیرد.

همچنین نوزادی که بدنش به شدت گرم شده احساس بی‌قراری کرده، گریه می‌کند و سر و صدای زیادی از خود تولید می‌کند.

 

منبع: ninisite.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------