همه چیز درباره هفته بیست و یکم دوران نوزادیهفته بیست و یکم رشد نوزاد,هفته بیست و یکم نوزاد,مراحل هفته بیست و یکم رشد کودک

هفته بیست و یکم نوزاد

 

هفته بیست و یکم رشد نوزاد

حال در آخر دوره چهار ماهگی کودک خود قرارگرفته‌اید. هنگامی که کودک شما دیگر نام خود را می‌شناسد و چنانچه او را با اسم خود صدا بزنید به سوی شما باز می‌گردد. حال نوزاد شما خندان تر از پیش برای شما دلربایی می‌کند. او می‌تواند از خود آواهایی مثل "د د د" یا "ب ب ب" را دربیاورد. وی اکنون در حال تمرین حرف زدن است و تارهای صوتی خود را برای آینده نزدیک مهیا می‌کند.

رشد مغزی 

نوزادان در این سن متوجه صدا و حرکت همزمان باهم می‌گردند. آن‌ها می‌توانند دور شدن یا نزدیک شدن اشیا که با صدا همراه است را تشخیص دهند. همین طور نوزاد کوچک شما نیز به صداهایی که ادا می‌کنید دقت می‌کند بلکه توجه می‌کند ببیند که در هنگام حرف زدن در کجا قرار دارید. وی همیشه کنجکاوانه به طرف صداهای مورد علاقه‌اش می‌چرخد و دوست دارد بداند که این صداها از کجا می‌آید.

 

اگر دوست دارید در مورد اینکه نوزادتان در هفته بیست و یکم چطور صدا‌ها و حرکات را با هم ترکیب می‌کند.

 

صدای بسته شدن در، صدای به زمین گذاشتن فنجان، حال نوزادتان چیزهایی را که حرکت می‌کنند با صداهایی که به وجود می آورند ارتباط می‌دهد. با این کار بهتر می‌تواند مدیریت کرده پیش‌بینی کند و در مورد آنچه که در دنیای کوچکش می‌گذرد تعقل کند.

 

هفته بیست و یکم رشد نوزاد,هفته بیست و یکم نوزاد,مراحل هفته بیست و یکم رشد کودک

هفته بیست و یکم رشد نوزاد

 

نقاط عطف هفته بیست و یکم رشد

سرعت و زمان رشد هر کودک با دیگری تفاوت می کند. به همین علت نقاط عطف رشد کودکان با هم تفاوت می کند.

 

جوانه‌های چشایی او رشد و گسترش بسیاری پیدا کرده است و او دوست دارد به صورت همیشگی اشیا را داخل دهانش بگذارد.

 

بعضی از کودکان به آسانی قادر به نشستن هستند، ولی بعضی دیگر احتیاج به کمک یا تکیه‌گاه برای نشستن دارد.

 

قدرت بینایی کودک شما به تدریج در حال رشد است. وی می تواند به تمرکز روی اشیای کوچک، حتی متحرک است.

 

ماهیچه‌های کودک شما قوی شده و او می تواند به پهلو بچرخد و یا با یک حرکت ناگهانی روی شکمش قرار می‌گیرد.

 

کودک شما صدا‌هایی را که می‌شنود تقلید می‌کند و آوا‌هایی مانند غان و غون کردن و غرغر کردن از خود در می‌آورد.

 

با تولید صدا‌های گوناگون یا شکلک درآوردن به احتمال زیاد فرزندتان آغاز به خندیدن می‌کند.

 

تغذیه

به احتمال زیاد از اینکه اشتهای کودکتان خیلی شده، شاد خواهید شد. شاید بهتر بدانید که در یک محیط آرام و بی سرو صدا به کودک شیر دهید؛ چون حواس کودک کمتر پرت می‌شود و بهتر شیر می‌خورد. الگو‌های تغذیه کودک امکان دارد در طول این دوره تغییر کند. امکان دارد پس از تغذیه به آسانی بخوابد.

 

همین طور تعداد دفعات تغذیه به این علت که کودک ترجیح می‌دهد در طول روز بخوابد، کم خواهد شد. بهتر است فکر دادن غذا‌های جامد را به کودک در این مرحله از سرتان دور کنید؛ چون شیر مادر همه نیاز‌های غذایی ضروری کودک را تامین می‌کند. چنانچه قرار است غذای جامد به کودک دهید، حتما با پزشک مشورت کنید.

 

هفته بیست و یکم رشد نوزاد,هفته بیست و یکم نوزاد,هفته بیست و یکم رشد کودک

مراحل هفته بیست و یکم رشد کودک

 

خواب

الگوی خواب کوچولوی شما در هفته بیست و یکم رشد کودک منظم خواهد شد. بعضی نکات درباره الگو‌های خواب در هفته بیست و یکم رشد کودک به شرح زیر است:

 

احتمالا کودک همه طول شب را نخوابد، ولی متوجه می‌شوید مقدار خواب او در طول شب بیشتر از هفته‌های گذشته شده است.

 

بیشتر کودکان به علت گرسنگی یا تشنگی در طول شب بیدار می‌شود که قاعدتا باید با شیر خوردن دوباره حس آرامش کنند و به خواب روند.

 

در این مرحله چرت‌های کودک ثابت شده است. او احتمالا به جای چرت‌های کوچک متعدد، چرت‌های بلند با مدت زمان ۴۵ دقیقه را تجربه می‌کند.

 

ایده خوبی نیست که برای خوابیدن بهتر و طولانی‌تر کودک به او غذای بسیاری پیش از خواب دهید. خوردن غذای زیاد امکان دارد سبب به وجود آوردن کولیک و ناراحتی‌های شکمی در کودک گردد.

 

چنانچه کودک شما شب‌ها به آسانی می‌خوابد؛ ولی در نیمه‌های شب بیدار می‌شود یا چرت‌های او بیشتر شده، احتمالا او به علت جهش رشدی تحت تاثیر تغییرات الگوی خواب است.

 

ضبط کردن صداها

نوزادانی که فقط 4 روز از عمرشان می‌گذرد می‌توانند زبانی را از زبان دیگر تشخیص دهند و بسیار زود به صداها (کلمه‌هایی) که مهم باشند دقت کنید.

 

- یکی از شیوه های عالی برای تقویت مهارت‌های زبانی کودک این هست که با انجام بازی‌های گوناگون حس کنجکاوی او را تحریک کنید و وادارش کنید واکنش نشان بدهد. هر چه کودک را بیشتر تشویق به حرف زدن کنید در آینده بهتر حرف می زند.

 

هفته بیست و یکم رشد نوزاد,هفته بیست و یکم نوزاد,هفته بیست و یکم زندگی نوزاد

هفته بیست و یکم رشد کودک

 

نوع بازی

- ضبط‌ صوتی را کنار نوزادتان بگذارید. پس آغاز به صحبت کردن با او کنید و او را تشویق کنید به حرف های شما پاسخ بدهد.

 

- صداهایی را که نوزاد در پاسخ شما از خودش درمی‌آورد ضبط کنید.

 

- پس از آن صداها را برایش پخش‌کنید و ببینید چه واکنشی نشان می‌دهد.

 

آیا نوزادتان با شنیدن این صداها هیجان‌زده می‌شود؟ آیا به آن‌ها پاسخ می‌دهد؟

- اگر چنانچه می‌بینید نوزادتان از گوش دادن به صداهای ضبط‌شده خوشش می‌آید صداهای دیگری را امتحان کنید. به طور مثال صداهایی که در طبیعت به گوش می‌رسند مثل صدای پرندگان صدای آب صدای حیوانات.

 

واکسیناسیون

چنانچه فکر می‌کنید برخی از واکسن‌های کودک که باید تا پایان چهار ماهگی تزریق شود، فراموش شده هر چه زودتر با پزشک در این زمینه مشورت کنید.

 

بازی و فعالیت

امکان دارد کودک در حالی که دراز کشیده، سر خود را بالا ببرد یا در حالی که به پشت دراز کشیده، هر دوی پاهایش را به سوی هوا بلند کند. همه این فعالیت‌ها سبب تقویت ماهیچه‌های کودک خواهد شد. بیشتر کودکان دوست دارند در این هفته همزمان با کشف دنیای پیرامون، خودشان را سرگرم کنند. بعضی از اسباب‌بازی‌های جویدنی، اسباب‌بازی‌های موزیکال و رولی پولی می‌تواند آنها را برای مدت طولانی سرگرم نگاه دارد. می‌توانید با کودک بازی‌هایی مثل قایم‌باشک را انجام دهید که به رشد مهارت‌های عاطفی و شناختی او خیلی کمک می‌کند. ممکن است وابستگی خاصی به یک اسباب‌بازی پیدا کند که سبب آرامش او می‌شود.

 

مشورت با پزشک

ایمنی کودک هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است و ممکن است در معرض سرما‌خوردگی یا آنفولانزا قرار بگیرد. چنانچه کودک شما دارای آب‌ریزش بینی، تب، گریه و بی‌قراری است، هر چه زودتر با پزشک تماس بگیرید. گاهی امکان دارد کودک مبتلا به کولیک باشد. بهتر است همیشه روی غریزه مادری خود به خصوص در این زمان ها حساب کنید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------