عوامل بروز شیردهی دردناک در مادران شیردهشیردهی, عوامل ایجاد شیردهی دردناک, مشکلات شیردهی

شیردهی دردناک یکی از عارضه هایی است که مادران شیرده را درگیر می کند

 

شیردهی دردناک و عوامل ایجاد کننده آن  

احساس درد در حین شیردهی ممکن است تا حدودی طبیعی باشد اما در صورتی که این درد طولانی و ادامه دار باشد یک درد غیر طبیعی است و ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله به درد نوک سینه ها در هنگام شیر دهی و دلایل مختلف آن خواهیم پرداخت.

درد هنگام شیردهی

در روزهای اولیه تولد نوزاد و هنگامی که شروع به مکیدن شیر می کند یکی از مشکلات شیردهی که مادر با آن روبرو می شود احساس درد در ناحیه نوک سینه است که این درد طبیعی بوده و ممکن است تا چند ثانیه طول بکشد.

اما اگر این احساس درد در نوک سینه های در تمام طول شیر دهی و یا در بیشتر مدت آن ادامه داشته باشد یک درد غیر طبیعی است.

 

این درد ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شود. به خصوص اگر در روزهای اولیه پس از زایمان از داروهای مسکن استفاده کرده باشید و یا به قدری به کودک خود توجه می کنید که ممکن است متوجه احساس درد نشوید و یا این درد به صورت خود بخود از بین برود و شما به آن اهمیت چندانی ندهید.

 

اما توصیه می شود که هنگام بروز درد در ناحیه نوک سینه ها به علائم  آن توجه کنید و در صورت بروز آن به پزشک مراجعه کنید.

در صورت ادامه این درد و بی توجهی به آن ممکن است دچار ترک و خونریزی در نوک سینه شوید و در نتیجه شیردهی برایتان به صورت غیر قابل تحملی دردناک باشد.

 

در صورتی که درد نوک سینه به قدری شدید است که شما را از شیردهی به نوزاد باز می دارد بهتر است برای استراحت دادن به خود شیرتان را بدوشید و از شیر دوشیده به نوزاد بدهید.

برای دوشیدن شیر خود از شیر دوش استاندارد استفاده کنید تا دچار درد نشوید. در صورتی که هنگام دوشیدن شیر نیز دچار درد هستید از دوشیدن خودداری کرده و به پزشک مراجعه کنید.

 

عوامل ایجاد شیردهی دردناک

ایجاد درد در نوک سینه در هنگام شیردهی می تواند دلایل زیادی داشته باشد. در ادامه به شایع ترین دلایل آن اشاره می کنیم:

 

قرار نگرفتن سینه به درستی در دهان نوزاد

در صورتی که در روزها و هفته های اولیه شیر دهی کودک شما نوک سینه را به درستی و به اندازه کافی به دهان نگیرد ممکن است دچار درد در ناحیه نوک سینه شوید که به این حالت چفت شدن سطحی در دهان گفته می شود.

در این حالت نوزاد به جای مکیدن سینه نوک سینه را می مکد که باعث ایجاد درد و آسیب به نوک سینه می شود.

 

در این  حالت ممکن است متوجه شوید که نوک سینه شما برجسته تر شده  و یا در وسط آن یک خط ایجاد شده است. در این صورت باید سینه را به درستی و به مقدار کافی در دهان نوزاد قرار دهید. برای این کار می توانید از پزشک خود کمک بگیرید که هنگام  شیردهی کودک خود را در چه وضعیتی قرار دهید.

 

آسیب ناشی از شیر دوش

 

درد پستان در شیردهی, متورم بودن پستان در شیردهی, دردناک شدن سینه در شیردهی

استفاده از شیردوش یکی از عوامل شیردهی دردناک است که باید در پوشش آن دقت داشته باشید

 

احساس درد در نوک سینه ممکن است بر  اثر آسیب وارد شده به علت استفاده نادرست از شیردوش باشد. برای مقابله با این مشکل باید دقت داشته باشید که از شیر دوش استاندارد استفاده کنید. پوشش شیر دوش مورد استفاده باید متناسب با نوک سینه شما باشد و کوچکتر نباشد.

در هنگام مکش نیز نباید از درجه بالا استفاده کنید. برای انتخاب یک شیردوش مناسب از پزشک و یا ماما کمک بگیرید.

 

عفونت برفک

 

 تاول نوک سینه, علل شیردهی دردناک, شیردهی دردناک

انتقال بیماری عفونت برفک می تواند باعث شیردهی دردناک شود

 

در صورتی که  نوزاد دارای بیماری برفک دهان باشد ممکن است این بیماری به نوک سینه مادر منتقل شود و باعث ایجاد درد در هنگام شیردهی شود.

علائم ابتلا به برفک در نوک سینه مادر شامل خارش و قرمزی و دردناک بودن نوک سینه است. برای درمان برفک باید به پزشک مراجعه کنید. اگر بعد از چند روز اقدام به درمان بهبودی حاصل نشد ممکن است این علائم احتمال ابتلا به اگزما باشد زیرا اگزما نیز علائم مشابه با برفک دارد.

 

التصاق یا چسبیدگی زبان به کف دهان نوزاد

 

شیردهی دردناک, علل شیردهی دردناک, شیردهی

شیردهی دردناک می تواند به خاطر چسبیدگی زبان به کف دهان باشد

 

چسبیدگی زبان به کف دهان در نوزاد به صورتی است که پوستی که زبان را به کف دهان متصل می کند یا بسیار کوتاه است یا بسیار نزدیک به نوک زبان است. چنین حالتی باعث ایجاد مشکل در هنگام شیردهی می شود. در هنگام مراجعه به پزشک یا ماما باید زبان کودک نیز معاینه شود.

این مشکل با عمل جراحی و به راحتی رفع می شود.

 

آبدانک یا حباب شیر

آبدانک یا حباب شیر زمانی به وجود می آید که لایه نازکی از پوست یکی از دهانه های مجرای شیر را می پوشاند و روی آن رشد می کند. این حلات منجر به انسداد شیر در مجرا می شود.

این حالت به صورت تاول های سفید یا زرد بر روی نوک سینه پدیدار می شود که همراه با احساس درد در آن و یا پشت آن می باشد.

برای درمان این حالت متخصص زنان آن را لایه برداری می کند و یا با گذشت چند هفته به صورت خود به خود درمان می شود.

 

تاول نوک سینه

 

شیردهی, عوامل ایجاد شیردهی دردناک, مشکلات شیردهی

تاول نوک سینه از عوامل ایجاد شیردهی دردناک است که بر اثر مکش نادرست شکل میگیرد

 

احساس درد در هنگام شیردهی ممکن است به علت وجود تاول در این ناحیه باشد. تاول نوک سینه شفاف بوده و به رنگ زرد یا خونی می باشد که معمولا بر اثر مکش نادرست ناشی از بد گرفتن سینه به دهان نوزاد باشد. 

تاول بر اثر استاندارد نبودن اندازه پوشش شیردوش و یا استفاده از درجه بالا هنگام دوشیدن شیر ایجاد می شود.

 

از دیگر دلایل ایجاد تاول در نوک سینه حساسیت یا واکنش به کرم ها و یا پماد های مورد استفاده برای این ناحیه است. در این صورت بهتر است استفاده از این داروها و پمادها را قطع کنید و به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

 

تبخال نوک سینه

تاول ایجاد شده بر نوک سینه ممکن است یک نوع تبخال باشد. اگر سابقه ابتلا به تبخال دارید این احتمال بیشتر است.

در صورت ایجاد تبخال روی نوک سینه، شیردهی به نوزاد را قطع کنید و برای درمان به پزشک مراجعه کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است از راه شیردهی به نوزاد تبخال را به او منتقل کنید.

 

تا زمان بهبودی ناشی از تبخال از شیر دادن خودداری کرده و شیرخود را با شیر دوش بدوشید تا سطح تولید شیر را حفظ کنید و از ورم سینه جلوگیری کنید. شیر دوشیده را دور بریزید. در صورتی که تنها یک سینه شما مبتلا به تبخال باشد شیردهی به کودک از سینه سالم بلامانع است.

 

عارضه وازواسپاسم

اگر پس از شیردهی رنگ نوک سینه شما کمرنگ میشود و این رنگ پریدگی با شروع احساس درد همراه است و این حالت بعد از لحظاتی برطرف شده و درد آن تسکین می یابد ممکن است به علت یک اسپاسم در رگهای خونی نوک سینه باشد.

این عارضه وازئواسپاسم نام دارد و علت ایجاد آن ممکن است بر اثر ضربه به نوک سینه و وارد آمدن فشار به آن و یا به علت وجود قارچ روی نوک سینه ایجاد شود.

برای تشخیص و درمان این عارضه باید به پزشک مراجعه کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در هنگام بروز درد در نوک سینه باید به پزشک متخصص زنان یا ماما مراجعه کنید. بروز این درد ممکن است علتهای مختلفی داشته باشد و باعث ایجاد بروز مشکلاتی برای مادر و نوزاد شود.

برای تشخیص علت و درمان نیاز به معاینه پزشکی است. در صورت تشخیص، درمان آن کار راحتی است. اما در صورتی که نسبت به این درد بی توجهی کرده و منتظر باشید تا به طور خود بخود درمان شود هیچ کمکی به بهبود و درمان آن نخواهید کرد.

 

علاوه بر موردی که ذکر شد همچنین در صورت بروز علائم زیر حتما باید به پزشک مراجعه کنید.در صورت قرمز و متورم شدن سینه ها به طور غیر معمول و سفت و دردناک شدن آنها، هنگام مشاهده ترشحات غیر عادی و خونریزی از نوک پستان، نگرانی در صورت کاهش وزن نوزاد و دریافت نکردن شیر کافی توسط نوزاد.

 

گردآوری : بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------