تازه های بهداشت مادر کودکان

مراقبت از سینه‌ها در دوران شیردهی

مراقبت از سینه‌ها در دوران شیردهی

راه جلوگیری از هر نوع مشکل سینه در شیردهی نگهداری صحیح از سینه مادر در دوران شیردهی مراقبت از…

غذاهای ممنوعه در دوران شیردهیدر دوران شیردهی از مصرف غذاهای نفاخ خودداری شود

 

در صورت وجود سابقه آلرژی به تخم مرغ یا صدف در خانواده، بهتر است آن‌ها را در دوران شیردهی از رژیم غذایی خود حذف کنید. آلرژی به سفیده تخم مرغ، در میان نوزادان و کودکان رایج است.

تغذیه در دوران شیردهی

به عنوان یک مادر در دوران شیردهی می‌توانید تقریباً آزادانه هر چیزی که میل دارید بخورید. با این حال ممکن است گاهی اوقات تصور کنید ماده ای در شیر شما باعث ناراحتی نوزادتان می شود. برای مثال، ممکن است کودک نفخ داشته یا تغییری در مدفوع او به وجود بیاید.


همچنین کودک شما ممکن است بسیار گریه کند که این لزوماً در اواخر بعدازظهر و اوایل شب، یعنی درست زمان‌هایی که با کولیک (دلدرد) در ارتباط ‌اند، همزمان نیست. دلایل بسیاری برای شکم درد و گریه کودکان وجود دارد. اما مشخص شده است اثر برخی از مواد خاص در شیر مادر سبب ناراحتی نوزاد می‌گردد.


چنانچه احساس کنید کودکتان به شیر شما واکنش نشان می‌دهد شاید بخواهید برخی از مواد غذایی را مصرف نکنید تا ببینید تغییری ایجاد می‌شود یا خیر. اگر تصمیم گرفتید بعضی غذاها را قطع کنید اطمینان حاصل کنید که همچنان یک رژیم غذایی سالم و متعادل دارید. همچنین مهم است که کودکتان درمان مناسبی داشته باشد.


غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی
غذاهای نفاخ
زمانی که مادر در دوران شیردهی برخی از غذاهای تحریک کننده گاز معده را مصرف کند، علائم مرتبط با اختلالات معده و نفخ نیز در نوزادان ظاهر می شود. برخی از غذاها ممکن است تحریک کننده گاز معده در مادر نباشد ولی می تواند به علائم تحریک کننده گاز معده در کودکان منجر شود. این غذاها می تواند کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل و فلفل را شامل شود. برخی از غذاهای عدس مانند نیز مثل لوبیا و دانه های سیاه نیز می تواند باعث مشکلات تحریک کننده گاز معده در کودکان شود، خوردن این غذاها باید گاه به گاه صورت گیرد تا بررسی شود که بعد از خوردن این غذاها همچنان مشکلات تحریک کننده گاز معده در نوزادان ادامه دارد و یا نه.


شکلات
شکلات از جمله غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی است. شکلات غنی از ماده‌ای به نام تئوبرومین است که اثری مشابه با کافئین دارد. اگر احساس می‌کنید که بی قراری نوزاد شما به علت مصرف شکلات است، خوردن شکلات را فراموش کنید. اگر مادری بیش از ۷۵۰ میلی گرم کافئین یا تئوباریم در روز مصرف کند، ممکن است نوزاد دچار دل درد، بی قراری و بی خوابی شود.

 

 شکلات و قهوه از جمله غذاهای ممنوعه در دوران شیردهی هستند


سیر
سیر نیز از غذاهای ممنوعه در دوران بارداری است، این سیری که برای شما فوق‌العاده است، ممکن است برای کودکتان فوق‌العاده نباشد. خوردن غذاهای سیردار اغلب طعم شیر مادر را تغییر می‌دهد. (بوی سیر تا 2 ساعت پس از مصرف می‌تواند به شیر مادر راه یابد.) بنابراین طبیعی است که کودکان به آن عکس‌العمل نشان دهند.

 

 
در ایتالیا، جایی که مصرف سیر رایج است، به مادران پیشنهاد شده که تا چند ماه اول شیردهی از خوردن سبزیجات خودداری کنند. اما در هند به مادران توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانند سیر بخورند زیرا معتقدند که این روش باعث می‌شود کودکان با طعم این مواد مغذی آشنا شوند.


چای نعناع
مادران باید از مصرف چای نعناع در دوران شیردهی اجتناب کنند، زیرا خوردن آن باعث کاهش مقدار شیر می شود. مادران در دوران شیردهی می توانند روزانه یک یا دو عدد قطره نعناع و آب نبات نعنایی مصرف کنند، اما مصرف مقدار بیشتر آن توصیه نمی شود. در عوض، شما می توانید چای بابونه را که اثر آرام بخشی دارد، جایگزین چای نعناع بکنید.

 

در دوران شیردهی از مصرف چای نعناع خودداری کنید


قهوه
قهوه دارای کافئین است. بخشی از کافئین موجود در قهوه (چای، نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی زا) وارد شیر مادر می‌شود.
برخلاف بزرگسالان، نوزادان نمی‌توانند کافئین را به صورت موثر هضم کنند؛ بنابراین کافئین در بدن آن‌ها انباشته شده و موجب بی قراری، بی خوابی و خستگی می‌شود. وجود مقدار بالای کافئین، سطح آهن را در شیر مادر کاهش می‌دهد و در نتیجه میزان هموگلوبین خون نوزاد کاهش می‌یابد. از این رو بهترین راه حل، کاهش مصرف قهوه در دوران شیردهی است.

 

بادام
آیا شما یا شخص دیگری در خانواده‌تان به بادام آلرژی دارید؟ با احتیاط رژیم غذایی خود را مصرف کنید. با توجه به تحقیقات، اگر در خانواده خود سابقه آلرژی دارید، بهتر است در مصرف غذاهای خود مراقب باشید و از مصرف مواد آلرژی‌زا مانند بادام و آجیل‌های دیگر در طول شیردهی پرهیز کنید. اگر شما بادام می‌خورید و احساس کردید که کودک شما به آن آلرژی دارد یا حساس است، باید نشانه‌هایی چون جوش، اگزما و خس خس در تنفس را مشاهده کنید.


تخم مرغ و صدف دریایی
در صورت وجود سابقه آلرژی به تخم مرغ یا صدف در خانواده، بهتر است آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. آلرژی به سفیده تخم مرغ، در میان نوزادان و کودکان رایج است.


گردآوری: بخش کودکان بیتوته
منابع:
niniban.com
mamanam.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------