روشهایی ساده برای علاقمند کردن بچه ها به ورزش کردنکلی علاقه مندکردن بچه ها به ورزش کار سختی است

 

این واقعیت را بپذیرید. ورزش از دید بچه ها  با بزرگسالان متفاوت است. بچه ها باید روزانه یک ساعت ورزش کنند؛ ولی نیازی نیست این مسئله را برایشان مطرح کنید.

علاقمند کردن کودکان به ورزش

کلیه پدران و مادران به این امر واقفند که انجام حرکات ورزشی نه تنها براي سلامت بچهها مفید است بلکه سبب رشد مهارت های اجتماعي آنها شده و اعتماد به نفس آنها را افزایش ميدهد . بدین ترتیب خيلي از والدین که این دلواپسی را دارند که فرزندان شان را درست تربیت کنند و منش ها و عادت های خوب را در آن ها پرورش دهند و ماندگار کنند، مایلند تا فرزندشان به فعالیت های ورزشی بپردازد.


ممکن است فرزندتان از آن بچه هایی باشد که از ورزش کردن بیزار هستند و ترجیح میدهند ساعت ها پای تلويزيون بنشینند تا فوتبال بازي کنند! احتمالا هم فرزندتان حس ميکند اندام مناسبی نسبت به همسالانش ندارد تا بخواهد هم بازی شان بشود. علت فعالیت نکردن وی هرچه باشد، مشکل است بخواهید کودکی را که به ورزش بی تفاوت است به ورزش کردن علاقمند کنید.
به طور کلی علاقه مندکردن بچه ها به ورزش کار سختی است، ولی با شیوه های ساده ای میتوان بچه ها را به طرف ورزش کشاند.


علت عدم علاقه فرزندتان به ورزش را بفهمید
ممکن است این کار علت ساده ای داشته باشد مانند این که وی گرما و عرق کردن را دوست ندارد یا ممکن است مشکلات دیگری در فعالیت داشته باشد. ممکن است بازي در زمین تنیس برایش آزاردهنده باشد یا در موقع دویدن تنفسش دچار مشکل شود. درصورتی که علت این دوست نداشتن را بدانید، راحت تر میتوانید برایش راهکار پیدا کنید.

درصورتی که نتوانستید علت قانع کننده ای پیدا کنید، میتوانید از یک مشاور کمک بگیرید. زیرا امکان دارد شما مهارت کافی برای این که دلیل اصلی اتفاق را کشف کنید نداشته باشید، ولی یک متخصص میتواند این کار را انجام دهد.


ورزش براي کودکان طور متفاوتی به نظر میرسد
این واقعیت را بپذیرید. ورزش از دید بچه ها  با بزرگسالان متفاوت است. براي بزرگسالان ورزش به معنی 30 دقیقه دویدن روی تردمیل و سوزاندن مقدار مشخصی از کالری است؛ ولی بچه ها به روشهای دیگری فعالیت دارند.


براي تشویق بچه ها به ورزش باید بدانید که کودکان با حرکات کوتاه تری ورزش کرده و از بدنشان در جهت های مختلفی استفاده ميکنند . پس هنگامی که به فرزندتان ورزشی را پیشنهاد می کنید حواستان به این نکته باشد. در واقع به خودتان بعنوان یک هم بازی نگاه کنید نه یک مربی ورزشی.


براي مثال بجاي این که فرزندتان را براي ورزش بیرون از منزل بفرستید، یک بازي خانوادگي در حیاط منزل ترتیب دهید. هنگامی که با فرزندتان فعالیتی را انجام می دهید، سه اتفاق خوش آیند پیش می آید؛ علاوه بر این که کودکتان فعالیت ميکند ، شما هم فعال می شوید و بهترین اتفاق این است که همه در یک تعامل بی مانند با یکدیگر قرار می گیرید.

 

برای علاقمند کردن کودکتان به ورزش در ابتدا حتما با او ورزش کنید


در ابتدا زمان کمی برای ورزش در نظر بگیرد
متخصصان ميگويند بچه ها باید روزانه یک ساعت ورزش کنند؛ ولی نیازی نیست این مسئله را برایشان مطرح کنید. زیرا درصورتی که 30 دقیقه ورزش براي بچه ها زیاد به نظر برسد، آنها ديگر ورزش نمی کنند. در ابتدا براي تشویق بچهها به ورزش آنها را به انجام پنج دقیقه ورزش در روز متعهد کنید. هدف این است که آنها براي خود هدفی مشخص کرده و براي رسيدن به آن کوشش کنند.


زمانی که کودکان هدفی اگرچه کوچک براي خودشان تعيين می کنند ، حس بهتری نسبت به خودشان خواهند داشت و جمله موفق شدم» را به خودشان ميگويند ! در نتيجه انگيزه شان براي انجام ورزش بیش ترخواهد شد.


پیاده روی و یا دوچرخه سواری در راه مدرسه
در انگلستان پیشنهاد ميشود که بچه ها براي ورزش کردن، مسیر مدرسه تا خانه را با دوچرخه طی کنند و مدارس می بایست براي نظارت بر انجام پیاده روی های روزانه در کودکان ، همکاري کنند. این شیوه هم نوعی ورزش است و هم بچه ها را به این امر تشویق ميکنند. (مطلب پیشنهادی: آموزش دوچرخه سواری به کودکان)


آشنا کردن بچه با ورزش شنا، پیاده روی و...
درصورتی که فرزند شما ورزش را فعالیتی دشوار می داند دراین صورت باید به این نکات توجه کنید:


1- وی را با ورزش هایی مثل دوچرخه سواری و شنا و پیاده روی اشنا کنید و آن را بصورت خانوادگي انجام دهید.


2- از ایجاد رقابت بین وی با کودکانی که آن ها را نمی شناسد، دوری کنید.

3- فورا بعد از صرف شام، بجاي ولو شدن جلوی تلويزيون، همراه فرزندتان لباس و کفش ورزشی بپوشید و از منزل بیرون بروید و در زمان گفتگو کردن پیاده روی کنید.

4- تلاش کنید در زمان پیاده روی کردن فرزندتان را تشویق کنید و قابلیت های وی را بستایید تا به این کار علاقمند شود.


فعالیت های خانوادگي تان را تغيير دهید
تلاش کنید پایان هفته ها بجاي رفتن به سینما یا شام خوردن بیرون از منزل به پارک بروید و فعالیت های بدنی مانند دوچرخه سواری یا بازي در طبیعت را بیش تر کنید. سعی کنید کارهای تازه و مبتکرانه انجام دهید و بفهمید فرزندتان به کدامیک بیش تر علاقه نشان ميدهد . زیرا کودکان هم مثل بزرگ سالان هنگامی که از تمرینی خوششان نیاید از انجام آن طفره میروند و اولویتشان روی تمریناتی است که از آن لذت می برند و دوست دارند آن را بارها انجام دهند.


فریبش دهید
راه های زيادي موجود است که بدون آنکه بچه بفهمد وی را فعال نگه دارید. به عنوان مثال ماشینتان را دورتر از درب فروشگاه یا زمین بازي پارک کنید؛ در نتيجه براي رسيدن به آن باید پیاده روی کند.


گردآوری:بخش کودکان بیتوته
منابع:
ninisite.com
titreshahr.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------