تازه های خلاقیت در کودکان

اوریگامی پنگوئن

آموزش قدم به قدم اوریگامی پنگوئن

اوریگامی پنگوئن آموزش گام به گام اوریگامی پنگوئن در این مقاله از بیتوته، آموزش اوریگامی پنگوئن به…

آموزش شماره های ضروری به کودکانآموزش شماره های ضروری به کودکان,ایده های خلاقانه برای آموزش شماره های ضروری به کودکان,آموزش صحیح شماره های ضروری به کودکان

آموزش شماره های ضروری به کودکان

 

آموزش صحیح شماره های ضروری به کودکان

یکی از مسائلی که خیلی اهمیت دارد، آموزش شماره تلفن های ضروری به بچه ها است. در ادامه شما را با شیوه های عالی برای آموزش شماره های ضروری به کودک دلبندتان آشنا خواهیم کرد.

وقتی که فرزندتان، خوشحال و شاد است، با یک تلفن قدیمی یا اسباب‌ بازی، کنارش بروید و برایش شرح دهید که «درست است که خانه، جای ایمن و راحتی برای ماست، اما بعضی اوقات امکان دارد حوادثی برایمان اتفاق بیفتد که به کمک دیگران احتیاج داشته باشیم و برای کمک گرفتن از دیگران باید با تلفن، ارتباط برقرار کنیم.»

 

شماره های، ضروری را معلوم کنید. ردیف کردن شماره‌ها و صحبت کردن درمورد شرایط مختلف، تنها سبب سردرگمی و استرس بچه می‌شود.

 

بنابراین، چند مورد مهم را در نظر گرفته و با بیانی ساده، برایش شرح دهید؛ با عبارت ساده‌ ای مانند «اگر دیدی بابابزرگ از خواب بیدار نمی‌شه، باید بره دکتر» شروع کنید.

 

آنگاه، کاری را که باید انجام دهد، شرح دهید؛ به طور مال بگویید «فوری 115 رو می‌گیری تا آمبولانس بیاد». در مورد آتش‌سوزی نیز می‌توانید بگویید «اگه دیدی خونه یا ساختمان، بوی دود می یاد یا آتیش گرفته، سریع باید ماشین آتش‌نشانی و آتش‌نشان‌ها بیان، درسته ؟».

آنگاه، کاری را که باید انجام دهد، شرح دهید؛ «زود 125 رو می‌گیری تا آتش‌نشان‌ها بیان».

 

آموزش شماره های ضروری به کودکان,ایده های خلاقانه برای آموزش شماره های ضروری به کودکان,چطور استفاده از شماره‌ تلفن‌های اضطراری را به کودکان آموزش دهیم

چطور استفاده از شماره‌ تلفن‌های اضطراری را به کودکان آموزش دهیم

 

تهیه فهرست برای آموزش شماره های ضروری به کودکان

یک برگه مقوایی بلند و باریک تهیه کنید که به راحتی خراب نشود. به ترتیب اولویت، شماره‌های ضروری را با خط درشت و زیر هم بنویسید. توجه کنید که در عرض برگه، تنها یک ردیف و یک شماره قرار داشته باشد.

 

به طور مثال بنویسید آمبولانس و جلوی آن 115 و سمت دیگر نیز شکل یک آمبولانس را بکشید. در قسمت پایین، کلمه پلیس، جلوی آن 110 و جلوی این دو، یک ماشین پلیس با چراغی گردان و آتش‌نشانی، شماره 125 با شکل ماشین آتش‌نشانی.

 

می‌توانید شماره خانه مادربزرگ، خاله یا بستگانی را هم که نزدیک محل سکونت شما زندگی می‌کنند، به این فهرست اضافه کنید. فراموش نکنید که وجود این شماره‌ها، در فهرستی کامل تر، برای شما و تمام افراد خانواده، ضروری است.

 

در نهایت، از فهرست تان، چند نسخه تهیه کنید و آن را روی در اتاق کودک، کنار در ورودی و کنار تلفن نیز قرار دهید.

 

یک تئاتر خانگی برای آموزش شماره های ضروری به کودک

برای آموزش تلفن های ضروری به فرزند، دوشاخه تلفن را از پریز بیرون بیاورید، خود را به خواب بزنید و از فرزندتان بخواهید که در اتاق را باز کند و با دیدن شما، آمبولانس را خبر کند. آنگاه، شما نقش اپراتور را بازی کنید. او باید بتواند با اپراتور، آرام و شمرده حرف بزنید.

 

نام و نام‌خانوادگی خود را بگوید، دلیل تماسش را توضیح داده و آدرس خود را بدون اشتباه، بگوید. برایش شرح دهید که جزییات را به دقت توضیح دهد و تا اپراتور نخواسته، تماس را به پایان نرساند.

 

شاید انجام صحیح تمام این کارها، برای بار اول، سخت به نظر بیاید، اما با چند بار تمرین، او، به‌ آسانی، این کار را انجام خواهد داد.

 

آموزش شماره های ضروری به کودکان,ایده های خلاقانه برای آموزش شماره های ضروری به کودکان,ضرورت یادگیری شماره تلفن های اضطراری برای کودکان

ضرورت یادگیری شماره تلفن های اضطراری برای کودکان

 

نکته های مهم درمورد آموزش شماره های ضروری به فرزندان

- به فرزند خود یاد دهید که هر شماره ای برای چه کاری است به طور مثال زمانی که آتشی اتفاق می افتد بچه بداند شماره مناسب 125 است یا وقتی مثلا بزرگتری که در خانه است، بیدار نمی شود باید با شماره اورژانس، 115 تماس بگیرد یا وقتی مزاحمی بدون اجازه وارد خانه می شود باید با فوریت های پلیسی یعنی 110 تماس بگیرد و …

 

- درصورتیکه حس کردید بچه گیج شده و شرایط را نمی تواند از هم تشخیص دهد نگران نباشید چون شاید بچه ها خیلی خوب نتوانند شرح دهند ولی از درک خوبی برخوردارند.

 

- بچه ها را ترغیب کنید به برداشت های خودشان اعتماد کنند و چنانچه تردید داشتند سوال کنند.

 

- فرزند را چنان تمرین دهید که در هر شرایطی بتواند تا حد امکان خونسردی خویش را حفظ کند تا مناسب ترین شرایط را به کمک بگیرد.

 

- نکته ای که حتما و با تاکید باید به فرزندان یاد داده شود این است که هیچ وقت از این شماره ها برای تفریح و سرگرمی و خنده استفاده نکنند و یاد بگیرند که تماس با این مراکز به جز برای کارهای ضروری و لازم، جرم است و پیگرد قانونی دارد.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------