بازار آرام خودروهای داخلی در نخستین روزهای بهار/ کاهش ۷ درصدی قیمت وارداتی‌ها  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,

در روزهای آغازین فصل بهار، بازار خودروهای داخلی اوضاع آرامی را سپری می‌کند اما در چنین شرایطی، قیمت خودروهای وارداتی تا ۷ درصد کاهش داشته است.

 به گزارش فارس، در روزهای ابتدایی سال جاری بازار خودروهای داخلی اوضاع آرامی دارد و قیمت‌ها نسبت به روزهای پایانی سال گذشته تقریباً تفاوتی نداشته است.

 

در چنین شرایطی بازار خودروهای وارداتی با کاهش قیمت روبرو شده و برخی از این خودروها تا 7 درصد افت قیمت را نیز تجربه کرده‌اند.

 

دلیل این اتفاق، ترخیص بخشی از خودروهای وارداتی از گمرک در روزهای پایانی سال گذشته و همچنین اقدام واردکنندگان خودرو برای آزادکردن ضمانت‌‌ نامه‌های بانکی خود بوده است که باعث شده برای تأمین نقدینگی، خودروهای وارداتی را با قیمت پایین‌تری عرضه کنند. 

 

بر این اساس، قیمت لکسوس ان‌ایکس 300 که در روزهای پایانی سال گذشته 365 میلیون تومان بود، حال به 344 میلیون تومان رسید.

 

همچنین قیمت سانتافه فول از 250 میلیون تومان به 243 میلیون تومان کاهش پیدا کرد.

 

در مورد هیوندایی توسان فول نیوفیس نیز باید به کاهش 7 میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار اشاره کرد، به طوری که قیمت آن از 205 میلیون تومان به 198 میلیون تومان رسیده است.

 

قیمت سراتو نیز از 145 میلیون تومان به 141 میلیون تومان کاهش یافته و در مورد هیوندای النترا فول نیوفیس نیز باید به افت 2 میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کنیم که در حال حاضر با قیمت 150 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

 

قیمت سورنتو فول اتاق جدید نیز 3 میلیون تومان کاهش داشته و به 241 میلیون تومان رسیده است. 

 

اُپتیما نیز با افت قیمت 4 میلیون تومانی، این روزها به قیمت 201 میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

 

در چنین شرایطی، هیوندایی ‌I20 و ‌I10 بدون تغییر قیمت به ترتیب 90 و 74 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند.

 

* ثبات قیمت خودروهای داخلی

در بررسی بازار خودروهای داخلی نیز باید به ثبات قیمت اکثر خودروها اشاره کرد به طوری که در حال حاضر پژو 405 اس‌ال‌ایکس به قیمت 32.5 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

 

دنا نیز با قیمت 44 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود و قیمت پژو 206 تیپ 5 معادل 37 میلیون و 800 هزار تومان است.

 

پژو 207 نیز 44 میلیون و 300 هزار تومان و پژو 206 تیپ 2 با قیمت 44 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شوند. در بازار، قیمت ساندرو استپ‌وی 62.5 میلیون تومان و ساندرو اتومات نیز 52 میلیون و 700 هزار تومان است.

 

پژو پارس با قیمت 37 میلیون و 300 هزار تومان و سمند ال‌ایکس 32.5 میلیون تومان در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند.

 

همچنین قیمت تندر 90 ایران‌ خودرو حدود 40 میلیون تومان و نوع اتوماتیک این خودرو 51.5 میلیون تومان است و در مورد پارس تندر با اتاق جدید نیز باید به قیمت 43 میلیون تومانی این خودرو اشاره کنیم.

 

رانا نیز با قیمت 34.5 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.

 

* حباب قیمتی سوزوکی

در مقابل، به اعتقاد سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل، قیمت سوزوکی گرند ویتارا کلاس 10 در کارخانه با حباب روبرو است و در شرایطی که ایران‌ خودرو این محصول را با قیمت 146 میلیون و 900 هزار تومان عرضه می‌کند، این خودرو در بازار با قیمت 141.5 میلیون تومان معامله می‌شود.

 

در بررسی بازار محصولات سایپا نیز در مورد سایپا 131 باید به قیمت 21 میلیون و 250 هزار تومانی این خودرو اشاره کرد.

 

در چنین شرایطی سایپا 111 به دلیل کاهش عرضه، با افزایش قیمت روبرو شده و قیمت این خودرو در بازار از 21 میلیون و 300 هزار تومان در اواخر سال گذشته، هم‌اکنون به 22 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است.

 

* بازار دونرخی داخلی‌ها

در عین حال، اختلاف قیمت کارخانه و بازار در مورد خودروهای داخلی ادامه دارد. به گفته مؤتمنی، نمایندگی‌های خودروسازان در خرید سبد محصول خود معمولاً 3 تا 4 درصد تخفیف دریافت می‌کنند، اما با این وجود، برخی خودروها را بالاتر از نرخ مصوب کارخانه عرضه می‌کنند.

 

وی معتقد است برای رفع این مشکل، نظارت شورای رقابت و سازمان حمایت الزامی است تا بازار خودروهای داخلی از مشکل 2 نرخی بودن نجات پیدا کند.

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------