آشنایی با روغن حیوانی + طرز تهیه روغن حیوانی 

یکی از بهترین روغن های حیوانی برای بدن انسان روغن زرد کرمانشاهی می باشد

 

روغن حیوانی کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد از خواص روغن حیوانی این است که روغن حیوانی یک روغن سالم است که باعث افزایش کلسترول خوب (HDL) و کاهش کلسترول بد خون می شود.

یکی از بهترین روغن های حیوانی برای بدن انسان روغن زرد کرمانشاهی می باشد. چنانچه می خواهید بدن سالم و پرانرژی داشته باشید بهتر است طرز درست کردن روغن زرد کرمانشاهی اصل را یاد بگیرد و آن را در منزل تهیه کنید.

 

روغن حیوانی کرمانشاهی که به آن روغن زرد هم گفته می شود، نوعی روغن است که در کشور ما برترین نوع آن را در منطقه کرمانشاه از شیر گوسفند به دست می آید و در در برابر روغن نباتی به معنی مطلق روغن زرد هم مصرف می شود.

 

عطر و طعم روغن حیوانی بستگی به خوراک و چرای گوسفندان دارد. از این جهت به علت چرای گله گوسفند در خطه سرسبز و خرم کرمانشاه در علفزارهای پر علف، این روغن از بو و مزه خاص خود بهره مند است که حاصل گیاهان معطر منطقه های بلند کوهستانی می باشد و همینطور از ارزش غذایی و خاصیت های درمانی بالایی بهره مند است.

 

روغن حیوانی را در شهرهای مختلف به نام های متفاوت مانند روغن گل، روغن خوب و ... هم می نامند.

 

طرز تهیه روغن زرد کرمانشاهی اصل

روغن زرد یکی از فراورده های حیوانی است، که از شیر گاو یا گوسفند تهیه می شود به این ترتیب که بعد از تهیه کره از ماستی که از شیر تازه به دست آمده, این کره را می جوشانند تا آب و دوغ موجود در کره به کلی از بین برود و بخار شود که ثمره کار روغنی است خوش عطر و به رنگ زرد. مهم ترین نکته در تهیه روغن زرد استفاده از کره محلی مرغوب و تازه است.

 

مواد لازم برای تهیه روغن حیوانی:

 کره محلی ۱.۵ کیلوگرم 
آب  نصف استکان 
 نمک نصف قاشق چایخوری 
آرد سفید  یک قاشق غذاخوری 

 

طرز تهیه روغن حیوانی :

برای تهیه این روغن حیوانی پرخاصیت ابتدا باید میزان کره ای را که فراهم کردید را داخل قابلمه ای که سه الی چهار برابر بزرگتر از اندازه ی کره است بریزید و روی شعله ملایم شعله گاز بگذارید (انتخاب ظرف بزرگتر سبب جلوگیری از سر رفتن کف کره زمان ذوب شدن می شود). نمک و آب را به کره اضافه کنید و صبر کنید تا کره به کلی از حالت یخ زدگی به حالت مایع دربیاید. چند دقیقه بعد کره ذوب شده و به دمایی مناسب جهت تبخیر دوغ باقی مانده در کره و آب آن می رسد.

 

اکنون آرام آرام آرد را داخل مایع بریزید و به آرامی هم بزنید تا در آن حل شود و سعی کنید دائم هم بزنید تا آرد گلوله گلوله نشود. آرد سبب می شود که دوغ موجود در کره جذب آن و ته نشین شود. پس از این کار باید تا انتهای کار به طور مداوم آن را هم بزنید به این دلایل که: نخست این که آرد پس از چند لحظه ته نشین می شود و ظرف ته می گیرد و می سوزد.

 

دوم این که پس از حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه که روغن می جوشد، دمای آن به حدود ۹۰ الی ۱۰۰ درجه سانتی گراد می رسد که آب داخل آن سریع شروع به بخار شدن می کند و ظرف سر می رود و روغن به صورت کف از ظرف خارج می شود که در این شرایط باید تندتر ظرف را هم زد و بزرگ بودن ظرف این جا سبب جلوگیری از ریختن کف روغن به خارج از ظرف می شود.

 

برای بهتر شدن عملکرد و کم تر شدن کف، بهتر است مقداری روغن را با ملاقه که هم می زنید از ارتفاع بالاتری در حدود ۱۰ الی ۲۰ سانت بالاتر به درون ظرف بریزید تا کف ها بهتر بخوابد. تااینکه کف ها به طور کامل از بین بروند و ماده موجود به رنگ زرد شفاف دربیاید، فورا ظرف را از روی شعله بردارید و اجازه بدهید به آرامی سرد شود. در صورتیکه قدری در این مرحله آهسته عمل کنید احتمال سوختن روغن زیاد است. پس از این که روغن سرد گردید آن را از یک پارچه نازک عبور بدهید تا ماده های ته نشین شده آن داخل ظرف نریزد و روغن آنرا داخل یک ظرف شیشه ای بریزد و اجازه بدهید تا به طور کامل سرد و جامد شود سپس در آن را ببندید و در یک مکان خنک مانند یخچال، نگهداری کنید.

 

اگر روغن زمان بیشتری در یخچال بماند، طعم و بوی خوشمزه خود را از دست خواهد داد.

 

طرز تهیه روغن زرد کرمانشاهی

 

نکاتی برای تهیه روغن حیوانی :

روغن زرد را به مقدار مصرف کوتاه مدت خود آماده کنید، به دلیل آن که نگهداری طولانی مدت آن سبب تغيير در طعم و بوی آن می شود.

 

 کره مورد استفاده باید کره محلی گاوی یا گوسفندی باشد و درصورتی که کره دوغی باشد، بهتر است.

 

 زمان استفاده از این روغن به دلیل تفت دادن یا سرخ کردن می بایست شعله گاز کم و حرارت ملایم باشد.

 

 برای تهیه روغن زرد از کره گاوی محلی تنها بدون افزودن آرد و آب هم می توان استفاده کرد. در این وضعیت تهیه روغن زرد کرمانشاهی احتیاج به زمان و تبهر بیشتری دارد.

 

چند نکته در خصوص روغن حیوانی یا روغن زرد

 روغن حیوانی (زرد) نسبت به روغن های جامد و سرخ کردنی سالم تر است. ولی خوردن چربی و روغن بایستی به اندازه احتیاج بدن باشد وگرنه خطر سکته، انسداد رگ ها و بالا رفتن چربی خون افزایش می یابد ولی روغن زرد نسبت به سایر روغن های جامد و مایع که در بازار وجود دارد و خانم ها برای پخت و پز در خانه از آن استفاده می کنند، سالم تر تهیه می شود و خطر لخته شدن خون در رگ کاهش پیدا می کند.

 

 روغن حیوانی یا زرد معمولاً برای جبران قوای جسمانی از دست رفته بیماران مانند زن زائو استفاده می شود همینطور برای کودکان در حال رشد، این روغن سالم و مقوی است.

 

 در شکستگی ها و مشکلات کمر، دنده و استخوان که احتیاج به نگهداری و گرم نگه داشتن استخوان است و پزشک از سرد شدن و سرماخوردگی استخوان منع می کند برای مراقبت ها در خانه سفارش می شود از روغن زرد برای ماساژ و گرم نگهداشتن استخوان استفاده شود.

 

 در دو فصل اواسط فصل بهار و پاییز برای تهیه روغن زرد از کره اقدام کنید. روغن بهاره خوش طعم و خوشبو تر است برای این که حیوان از علف های تازه فصل بهار تغذیه کرده است.

 

 دو نوع روغن زرد گاوی و گوسفندی در بازار بیش تر به چشم می خورد. روغن گوسفندی خوشمزه تر ولی گران قیمت تر است. و به طور معمول برای به صرفه بودن روغن از کره گاوی استفاده می کنند.

 

روغن زرد با روغن کرمانشاهی و روغن حیوانی چه تفاوتی  دارند؟ کدام بهتر است؟

معمولا به طیفی از روغن هایی که با منشأ چربی حیوانی تهیه می شوند، روغن حیوانی می گویند. روغن زرد، روغنی است که از کره به دست آمده از شیر دام تهیه می شود و تفاوت روغن کرمانشاهی با دیگر روغن های زرد حیوانی به دلیل کیفیت و البته گیاهانی است که در گذشته برای معطر کردن روغن به آن اضافه می کردند.

 

خواص روغن حیوانی

♣ چنانچه قرار باشد بین روغن حیوانی و روغن نباتی جامد یکی را انتخاب کنیم، روغن حیوانی مناسب تر است برای اینکه از لبنیات تهیه شده و خواص شیر را دارد.

 

♣ ضمن اینکه روغن نباتی مایع زمانی که جامد (هیدروژنه) می شود، اسیدهای چرب غیراشباع آن اشباع شده و در روند جامد شدن بر مقدار اسید های چرب ترانس آن اضافه می شود. اما هرچند روغن یا کره اصیل حیوانی به صورت فطری، خود دارای اسیدهای چرب اشباع و برای سلامتی زیان هایی دارد.

 

روغن زرد کرمانشاهی از کالری بسیار زیادی برخوردار است

 

♣ روغن زرد کرمانشاهی از کالری بسیار زیادی بهره مند است و از این جهت استفاده آن برای بازگردان قوای جسمانی کاهش یافته بیماران، زنان تازه زایمان کرده و بچه های در حال رشد خیلی مفید است.

 

♣ روغن حیوانی باعث افزایش ترشح اسید معده و بیشتر شدن گوارش غذا می شود.

 

♣ از مهمترین خاصیت های روغن زرد کرمانشاهی خواص ضد التهابی است. ماساژ بدن با این روغن سبب تسکین و التیام درد مفصل ها، تسکین دردهای عضلانی و استخوانی می شود و به گرم شدن بدن و استخوان ها کمک می کند.

 

♣ استفاده از این روغن در تهیه غذاها به علت دارا بودن عناصر معدنی موردنیاز بدن، سبب استحکام و تندرستی استخوان ها و دندان ها می شود.

 

♣ اسیدهای چرب موجود در روغن حیوانی به بدن در سوزاندن چربی های دیگر کمک نموده و باعث کاهش وزن می شود.

 

♣ کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب از خاصیت های روغن زرد کرمانشاهی است به شرطی که در اندازه مناسب و با تحرک بدنی کافی استفاده شود.

 

♣ روغن حیوانی کرمانشاهی باعث افزایش اشتها و کمک به هضم بهتر غذا می کند و در سلامت دستگاه گوارش و درمان بیماری های التهابی روده مثل کولیت اولسراتیو و کرون مفید است.

 

♣ به طور کلی استفاده روغن زرد کرمانشاهی سبب افزایش قوای جسمانی بدن می شود و سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بیماریها را تقویت می کند.

 

♣ خواص روغن حیوانی تشابه بسیاری به خواص روغن نارگیل دارد و به علت دارا بودن مقدار بالایی از اسیدهای چرب که مستقیما به وسیله کبد جذب و به عنوان  منبع انرژی بدن استفاده می شوند ، این خاصیت روغن حیوانی در کاهش و کنترل وزن وسوزاندن چربی ها و تولید انرژی بدن نقش بسیاری دارد.

 

♣ در طب سنتی از این روغن برای پاکسازی روده ها استفاده می شود.

♣ استفاده از این روغن در طراوت و شفافیت پوست مفید است.

 

♣ به طورکلی روغن حیوانی کرمانشاهی به سبب این که از شیر تهیه می شود، خیلی از خواص شیر و لبنیات را در خود دارد و استفاده آن برای افرادی که به محصولات لبنی و شیر آلرژی دارند مناسب بوده و نیازهای تغذیه ای را تامین می کند.

 

روغن حیوانی به درمان گرفتگی بینی کمک می کند

 

♣ کمک به درمان گرفتگی بینی: سرما خوردگی و گرفتگی بینی امری آزاردهنده است. سختی در نفس کشیدن، کاهش احساس چشایی، سردرد و خستگی از بدترین جنبه های سرما خوردگی هستند. ولی روغن حیوانی میتواند به بهبود وضعیت تان کمک کند. برای کاهش گرفتگی بینی و بهبود سرما خوردگی صبح ها چند قطره از روغن حیوانی گرم را درون حفره ی بینی تان بریزید. این کار باعث می شود روغن حیوانی مسیر تنفسی را پایین برود و با عبور از گلو، به نابودی عفونت ها کمک کند. اما یادتان باشد که برای این کار باید روغن حیوانی خالص باشد و پیش از استفاده آنرا حرارت بدهید تا ولرم شود.

 

♣ روغن حیوانی برای سیستم گوارش و ایمنی سالم مفید است، روغن حیوانی مملو از بوتریک اسید است. این اسید چرب به صورت معمولی در سیستم گوارش یک انسان سالم و در روده ها تولید می شود. باکتری های مفید روده فیبر را به اسید بوتریک تبدیل نموده و سبب حمایت از دیواره های روده و همینطور تولید انرژی می شوند. با خوردن مقدار کافی از روغن حیوانی بدن تان را در تولید این ماده کمک خواهید کرد. سیستم های گوارشی ناسالم اسید بوتریک تولید نمی کنند.

 

همینطور مطالعات نشان داده که مقدار کافی از اسید بوتریک از سلول های T کشنده حمایت کرده و یک سیستم ایمنی قوی را به بدن می دهد.

 

مضرات روغن زرد کرمانشاهی

همانند سایر انواع روغن های گیاهی و حیوانی، زیاده روی در مصرف روغن زرد کرمانشاهی نیز برای سلامتی مضر است و باعث رسوب چربی در رگ ها و بروز بیماری های قلبی عروقی می شود.

 

از نظر متخصصان طب سنتی، مصرف روغن حیوانی کرمانشاهی، برای اشخاص سالم و دارای مزاج سرد و مرطوب( بلغمی)، سالخوردگان، اشخاص سیگاری، اشخاصی که اضافه وزن داشته و کم تحرک هستند، زیان آور است و بایستی با احتیاط استفاده شود.

 

عوارض و مضرات روغن حیوانی چیست؟

عوارض جانبی روغن حیوانی: حساسیت کره حیوانی گاوی

از کره حیوانی افرادی باید پرهیز کنند که چاق هستند یا بیماری قلبی، بیماری های کلیوی یا مشکلات مربوط به معده دارند. هر کسی میتواند یک یا دو بار در هفته کره حیوانی بخورد. اشخاص ابتلا به اضافه وزن یا چاق باید از آن پرهیز کنند، برای این که امکان دارد به وزن آنها اضافه شود.

 

در بیماران قلبی هم امکان دارد خطر حمله قلبی افزایش یابد. به این علت است که شامل اسیدهای چربی است که فشار خون را افزایش داده و آنها را بیش تر در معرض اینگونه حملات قرار می دهد.

 

اشخاص مبتلا به بیماری هایی مانند یرقان یا آنهایی که ناراحتی شکمی دارند هم باید از روغن حیوانی پرهیز کنند زیرا امکان دارد منجر به معضلات عمده اندام ها شود.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------