شیر تغلیظ شده شیرین شده چیست و چگونه تهیه می شود؟ شیر تغلیظ شده شیرین شده, شیر تغلیظ شده شیرین شده چیست, طرز تهیه شیر تغلیظ شده شیرین شده

آشنایی با شیر تغلیظ شده ی شیرین شده

 

شیر تغلیظ شده شیرین شده

شیر تغلیظ شده ی شیرین را در بعضی از شیرینی ها، قهوه های سرد و... استفاده می شود. این شیر، شیرین و غلیظ است. در ادامه با شیر تغلیظ شیرین شده و طرز تهیه ی آن آشنا می شوید.

شیر تغلیظ شده شیرین شده چیست؟

شیر تغلیظ شده شیرین ماده ای است که در دسرها و آب نبات های بی شمار و همچنین نوشیدنی های خامه ای یافت می شود. برای تهیه شیر تغلیظ شده شیرین، ابتدا با برداشتن آب شیر گاو، غلیظ می شود و سپس با افزودن شکر، شیرین می شود و در نتیجه مخلوط غلیظ و شیرینی با رنگ سفید ایجاد می شود.

 

این شیر با نام شیر تغلیظ شده شناخته می شود. ماندگاری: تا زمانی که در آن باز نشده باشد می توانید مدت طولانی آن را نگهداری کنید.

 

شیر غلیظ شده شیرین که معمولاً به آن شیر تغلیظ شده گفته می شود، محصولی است که با حرارت دادن آرام شیر کامل تا زمان تبخیر حدود 60 درصد آب آن و سپس افزودن شکر به نسبت حدود 45 درصد (از نظر وزنی) شیر باقیمانده تولید می شود. نتیجه یک مخلوط غلیظ، شیرین و چسبنده است که در انواع دستور العمل های کالاهای پخته شده، آب نبات، دسر، نوشیدنی و حتی ماریناد استفاده می شود. روند تبخیر همچنین باعث کاراملی شدن برخی از قندهای طبیعی شیر، شده و باعث ایجاد طعم جدیدی می شود.

 

روند حرارت دادن همچنین شیر را پاستوریزه می کند و افزودن شکر باعث می شود که نگهداری آن پایدار باشد زیرا قند از رشد باکتری هایی که باعث فساد و مسمومیت غذایی می شوند جلوگیری می کند.

 

شیر تغلیظ شده شیرین یکی از مواد پخت و پز است، از جمله کلوچه ها و کیک هایی مانند براونی، پای، و برای تهیه آب نبات، فاج، پودینگ، رویه خامه ای کیک یا شیرینی و حتی بستنی استفاده می شود.

 

تفاوت شیر تبخیر شده و شیر تغلیظ شده ی شیرین چیست؟

 

شیر تغلیظ شده در مقابل شیر تبخیر شده

شیر تغلیظ شده شیرین شده اغلب با شیر تبخیری اشتباه گرفته می شود، محصولی مشابه که در یک قوطی با اندازه و شکل تقریبا یکسان به فروش می رسند. هر دو شیر تبخیر شده هستند، اما در حالی که شیر تغلیظ شده شیرین شده به آن شکر یا قند اضافه می کنند، شیر تبخیری اینگونه نیست. در اصل، شیر تغلیظ شده، نوع شیرین شده ی شیر تبخیر شده است.

 

از آنجا که مقدار قابل توجهی قند به شیر تغلیظ شده اضافه می شود، نه تنها عطر و طعم بلکه قوام محصول را نیز کاملاً تغییر می دهد. شکر اضافه شده باعث می شود که شیر تغلیظ شده نسبت به شیر تبخیر شده غلیظ تر است. در حالی که شیر تبخیری خامه ای است، شیر تغلیظ شده بیشتر حکم شربت و شیرین کننده دارد. دستورالعمل هایی وجود دارد که هر دو نوع شیر را مانند کارامل فلان را می طلبد، اما تعویض یکی برای دیگری توصیه نمی شود.

 

نحوه پخت با شیر تغلیظ شده شیرین شده

شیر تغلیظ شده ی شیرین طعم و مزه شیرینی را به طیف وسیعی از غذاها، به ویژه دسرها اضافه می کند. برای استفاده، به راحتی با قوطی یا قاشق به مواد دیگر اضافه کنید. همچنین یک دستورالعمل برای آب نبات کاراملی وجود دارد که خواستار جوشاندن کل قوطی مهر و موم شده در آب برای چندین ساعت است تا زمانی که شیر جامد و کاراملی شود. شیر تغلیظ شده در نوشیدنی هایی مانند قهوه یخ زده ویتنامی و شکلات داغ نیز یافت می شود، اما نباید به تنهایی از آن به عنوان نوشیدنی استفاده کرد.

 

از آنجا که شیر تغلیظ شده به خوبی با نارگیل جفت می شود، گاهی از آن در غذاهای پر ادویه و آسیایی مانند کاری نارگیل یا به عنوان ماریناد مرغ ساتای و ... استفاده می شود. 

 

شیر تغلیظ شده ی شیرین شده چیست؟

 

مزه ی آن مانند چیست؟

شیر تغلیظ شده شیرین مانند یک قوطی آب نبات مایع است. این عطر و طعم شیرین، غنی، شیری، کاراملی شده و قوام شربت غلیظ را دارد.

 

جایگزین های شیر تغلیظ شده ی شیرین :

برای شیر تغلیظ شده شیرین شده جایگزینی مناسب در فروشگاه وجود ندارد، اما اگر هزینه ی آن برای شما مهم نیست، می توانید از خامه نارگیل که همان کرم نارگیل با شکر اضافه شده است، استفاده کنید. همچنین ممکن است بتوانید شیر نارگیل غلیظ شده شیرین شده را در سوپرمارکت ها پیدا کنید.

 

اگر افزودن عطر و طعم نارگیل را دوست ندارید، می توانید شیر تغلیظ شده خود را با استفاده از شیر کامل، شیر تبخیر شده یا شیر خشک بدون چربی فوری تهیه کنید. برای دستورهای وگان، می توانید از شیر غیر لبنی استفاده کنید. دستورالعمل اصلی این است که فرآورده شیر را همراه با شکر بجوشانید و سپس آنرا بپزید تا کم و غلیظ شود.

 

دستور العمل های شیر تغلیظ شده

شیر تغلیظ شده شیرین برای تهیه دسرهایی مانند کیک کارامل و کیک سه شیر و... لازم است، اما در انواع دیگر دسرها نیز استفاده می شود.

 

پای ساده ی لیمویی

کرم کارامل فیلیپینی

 

شیر تغلیظ شده را از کجا بخریم؟

شیر تغلیظ شده شیرین شده در قوطی های کوچک فروخته می شود و می توان آن را در هایپرمارکت ها پیدا کرد. به طور کلی در کنار شیرها به فروش می رسند بنابراین برای خرید حتما برچسب قوطی آن را با دقت بخوانید که شیر تبخیرشده و شیر تغلیظ شده ی شیرین شده را اشتباه نگیرید. شیر تغلیظ شده به روشنی بیان می کند که "شیرین شده" است و از کلمه "تغلیظ شده" و نه "تبخیر" استفاده می کند. برعکس، اگر کلمه "تبخیر" را روی برچسب مشاهده کنید، نسخه شیرین نخواهد بود. 

 

نحوه ی نگهداری از شیر تغلیظ شده ی شیرین:

از آنجا که داخل قوطی می آید، شیر تغلیظ شده شیرین شده بسیار مقاوم در قفسه است. تا زمانی که قوطی باز نشده، می تواند سالها در انبار نگهداری شود. با این وجود پس از باز شدن قوطی، قسمت استفاده نشده باید در یک ظرف جدید در یخچال نگهداری شود که در آن حدود دو هفته دوام خواهد داشت. 

 

تغذیه و فواید شیر تغلیظ شده ی شیرین :

اگرچه شیر تغلیظ شده شیرین سرشار از قند است، اما از شیر گاو تهیه می شود، همچنین دارای پروتئین، کلسیم و فسفر مناسبی است. یک اونس مایع (2 قاشق غذاخوری) شیر تغلیظ شده شیرین شده 122 کالری و 3 گرم پروتئین تأمین می کند. حاوی 3.3 گرم چربی و 21 گرم قند است. 

 

طرز تهیه شیر غلیظ شیرین شده با شیر خشک :

 

طرز درست کردن شیر تغلیظ شیرین شده در خانه

 

مواد لازم برای شیر غلیظ شیرین شده :

شیر خشک بدون چربی فوری   1 فنجان
 شکر  2 سوم فنجان
 آب جوش  یک دوم الی یک سوم فنجان
 کره ی ذوب شده  یک چهارم فنجان

 

طرز تهیه ی شیر تغلیظ شده ی شیرین خانگی:

مواد لازم را آماده کنید. پودر شیر خشک، شکر دانه ریز، 1/3 فنجان آب جوش و کره ذوب شده را در مخلوط کن بریزید.

 

همه ی مواد را با هم مخلوط کنید تا یکدست شوند، و گاهی اوقات کناره های مخلوط کن را جدا کنید و با مواد مخلوط کنید تا تمام مواد کاملاً با هم ترکیب شوند.

 

شیر تغلیظ شده ی آماده معمولاً قوام شربت غلیظ را دارد، اما اگر شیر تغلیظ شده خانگی شما خیلی غلیظ است که به راحتی نمی ریزد، یک یا دو قاشق آب جوش دیگر اضافه کنید و مخلوط کنید تا با آن ترکیب شود. آب را تنظیم کنید تا از قوام آن راضی شوید.

 

از شیر تغلیظ شده شیرین خانگی خود بلافاصله استفاده کنید یا آن را تا 5 روز در یک ظرف در بسته که هوا به داخل آن نرود و آن را داخل یخچال نگهداری کنید. وقتی در یخچال قرار بگیرد غلیظ تر خواهد شد اما وقتی هم بزنید و به دمای اتاق برسد شل می شود.

 

تنوع دستور العمل :

اگر شما در رژیم بدون لبنیات هستید، شما می توانید شیر تغلیظ شده بدون لبنی و یا پودر شیر نارگیل را برای پودر شیر خشک جایگزین کنید. و برای تهیه ی شیرینی های مورد نظر استفاده کنید و لذت ببرید.

 

برای عطر و طعم شیرین تر، می توانید از عصاره ی وانیل استفاده کنید.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------