خواص سیب| 35 خاصیت شگفت انگیز سیب که شما را ترغیب به خوردن میکند! خاصیت سیب, خواص سیب ترش

سیب در حفظ طراوت و شادابی پوست موثر است

 

 خواص معجزه آسای سیب

کمتر کسی است که سیب را دوست نداشته باشد و از خواص آن آگاهی نداشته باشد؛ اما هیچ توصیفی به مانند ضرب‌المثل انگلیسی «با خوردن روزی یک سیب، به دکتر نیازی نخواهی داشت» نمی‌تواند خواص و فواید سلامتی سیب را بیان کند.

خواص سیب

سیب، یکی از سلامت بخش ترین خوراکی های اطراف ما محسوب می‌شود. از زمان‌های گذشته مردم جهان علاقه‌ی فراوانی به میوه‌ها داشتند. طبق نظر مورخان، منشاء اصلی سیب مناطق سردسیر شمال اروپا بوده و از آنجا این میوه‌ی با ارزش و مفید به نقاط دیگر جهان منتقل شده است.سیب یکی از میوه‌هایی است که قبل از دیگر میوه‌ها شناخته شد. تمدن انسان از دیر باز با سیب پیوند خورده است. سیب نشانه‌ی عشق و باروری، دوستی، زیبایی، خوش‌بختی، تندرستی، دانایی، خوشی، نیرومندی و ... می‌باشد. سیب دارای انواع بسیار متفاوتی است.

 

همه‌ی سیب ها مانند هم نیستند. اندازه، رنگ، بو و مزه‌ی متفاوت در گونه‌های مختلف، تعیین کننده‌ی نوع مصرف آن‌ها است. مواد مغذی موجود در یک سیب به اندازه‌ی آن بستگی دارد، نه نوع آن. انواع سیب پس از مرکبات ( پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، لیموترش و گریپ فروت) و موز ، عمده‌ترین میوه‌ی‌ پرورشی در سطح دنیا است.

 

کلیات گیاه شناسی سیب

درخت سیب در بیشتر نقاط دنیا پرورش داده می‌شود و سیب میوه‌ ایست که می‌توان گفت در هر جای دنیا وجود دارد و همه مردم دنیا آن را می‌شناسند. در ایران این درخت به صورت وحشی در جنگل های شمال وجود دارد در لاهیجان و رودسر آن را آسیب، هسی و هسیب و در مازندران به آن سه می گویند. سیب انواع مختلف دارد. انواع وحشی آن کوچک و پرورش یافته آن درشت می باشد. سیب نوع ترش و شیرین دارد.

 

ترکیبات شیمیایی سیب

سیب دارای ویتامین و مواد مغذی زیادی است و بی مناسبت نیست که یک ضرب المثل انگلیسی می گوید که خوردن یک سیب در روز شما را از رفتن نزد دکتر بی نیاز می کند.

 

سیب یک میوه قلیایی و تمیزکننده بدن است

 

خواص درمانی سیب

خوردن سیب برای رفع بیماری ‌های زیر مفید است:

چاقی، سردرد، التهاب مفاصل، التهاب مثانه، کم‌خونی، سل، التهاب اعصاب، بی خوابی، زکام، سنگ ‌های کیسه صفرا، انگل، بوی بد دهان، پیوره.

 

آشنایی با خواص سیب

یکی از خواص سیب این است که در حفظ طراوت و شادابی پوست موثر است. با استفاده از سیب می توان ناراحتی های شایعی مانند خشکی پوست، ترک خوردگی پوست، رنگ پریدگی و بسیاری از بیماری های پوستی طولانی و مزمن را از بین برد یا نشانه های آن ها را کاهش داد. لازم به ذکر است که این قابلیت سیب به دلیل وجود ریبوفلاوین (ویتامین B2)، ویتامین C  و A، مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، کلسیم  و پتاسیم می باشد.

 

 سیب یک میوه قلیایی و تمیزکننده بدن است و به علت دارا بودن پکتین زیاد آب اضافی بدن را خارج می سازد.

 

 سیب را می توان برای برطرف کردن اسهال حتی برای کودکان بکار برد.

 شربت سیب بهترین دارو برای درمان سرفه و گرفتگی صدا می باشد.

 خوردن سیب یبوست را برطرف می کند و برای خستگی مفرط مفید است.

 سیب را رنده کنید و در دستمال بپیچید و روی چشم بگذارید درد چشم را برطرف می‌کند.

 خوردن سیب حتی برای آنهایی که بیماری قند دارند مفید است چون قند خون را بالا نمی برد.

 

 یکی دیگر از خواص سیب این است فشارخون را منظم می کند. خوردن سیب و حتی بو کردن سیب، باعث کاهش فشارخون می‌شود. بررسی انجام شده توسط دانشگاه ییل (YALE) نشان داد که تنها یک بار بو کشیدن سیب، فشارخون بیماران را پایین می آورد.

 

 سیب یکی از میوه هایی است که به خوبی اشتها را مهار می کند، سرشار از خواص تغذیه ای است و تأثیر تنظیم کنندگی بر روی سیستم گوارشی دارد.

 

سیب یکی از میوه‌هایی است که به خوبی اشتها را مهار می کند

 

 یکی دیگر از خواص سیب این است که برای دندان‌ها و لثه‌ها مفید است، اسیدهای موجود در سیب، هنگام جویدن باکتری های دهان را از بین برده و دندان‌ها و لثه‌ها را تمیز می‌کنند. جویدن یک سیب مانند این است که از یک مسواک طبیعی استفاده کنیم. مطالعات نشان می دهند که سیب قادر است ذرات غذایی باقی مانده در پشت دندان‌ها و لثه‌ها را پاک کرده و فساد دندان و بیماری های لثه را از شما دور سازد. حتی کسانی که در گذشته از بیماری‌های لثه رنج برده اند، خواهند توانست از فواید ناشی از غنی بودن سیب از ویتامین C بهره‌مند شوند.

 

 مواد مغذی موجود در سیب باعث تقویت ساختار دندان‌ها می‌گردد. مینای دندان را محکم‌تر می‌سازد و از جرم گرفتن دندان‌ها پیشگیری می‌کند.اسیدهای موجود در سیب، اثر ضدالتهاب و باکتری کش بر دندان‌ها و لثه دارند. پژوهش‌های علمی نشان داده است که یک ربع ساعت پس از خوردن آهسته‌ی یک عدد سیب‌ترش حدود 90 درصد و بعد از یک ساعت تقریباً تمامی ذرات میکروبی موجود در دهان از بین می‌روند.

 

 یکی از خواص سیب این است که جویدن سیب، عضلات فک را قوی‌تر می‌سازد. آب سیب تازه بدون هر مکملی به دلیل اثرات ضد التهاب مواد موجود در آن، دهان شویه‌ای ساده و طبیعی محسوب می‌شود.

 

 سیب مقوی مغز است. به همین جهت برای کسانی که کارهای فکری انجام می‌دهند مفید می‌باشد. به طور کلی سیب به علت داشتن فسفر،  اعصاب و مغز را تقویت می‌کند.

 

 یکی دیگر از خواص سیب این است که اثر آرام بخشی دارد، دم کرده ی پوست سیب که با اندکی عسل شیرین شده باشد، نوشیدنی آرام بخشی است. خوردن سیب خام نیز تأثیر آرام بخشی بر دستگاه اعصاب دارد. علاوه بر ویتامین‌های گروه B، منیزیم  و فسفر و برخی عناصر دیگر موجود در سیب اثر آرام بخشی بر اعصاب دارد. همچنین شیرینی سیب و جویدن آن باعث انبساط عضلات منقبض صورت می شود.

 

سیب اثر آرام بخشی دارد

 

 سیب دارای مقدار زیادی كلسیم است و كلسیم سیب به بدن كمک می كند كه كلسیم غذاهای دیگر را نیز جذب كند.

 خوردن سیب برای خستگی مفرط مفید است.

 

 سیب برای درمان تنگی نفس بسیار مفید است حتی بوئیدن سیب نیز این خاصیت را دارد.

 سیب پخته تقویت كننده معده و كبد و دفع كننده سودا و سموم بدن است.

 سیب حرارت را از بدن خارج می سازد.

 

 دم كرده برگ درخت سیب ادرار آور است و درمان كننده التهاب كلیه و مثانه است.

 نوشیدن آب سیب داروی موثری برای درمان سرماخوردگی و گرفتگی صدا و سرفه است.

 سیب مقوی كبد و اشتها آور است.

 

 سیب را رنده كنید و در دستمال بپیچید و روی چشم بگذارید درد چشم را برطرف می كند.

 خوردن سیب حتی برای آنهایی كه بیماری قند دارند مفید است چون قند خون را بالا نمی برد.

 كسانی كه می‌خواهند لاغر شوند حتما باید سیب را با پوست بخورند.

 

 دم كرده گل سیب داروی سرفه و تورم مجرای تنفسی است.

 سیب داروی خوبی برای درمان زخم‌ها است.

 سیب بهترین دارو برای سوء هاضمه است زیرا دارای مقدار زیادی پكتین است.

 

 آب سیب را حتی می‌توان برای تنقیه استفاده كرد. این تنقیه برای بیماریهای روده بسیار موثر است.

 پوست سیب را مانند چایی دم كنید و بنوشید این چایی بهترین دوست كلیه است.

 آب سیب را با آبمیوه گیری در منزل تهیه كنید و فورا آنرا بنوشید زیرا در اثر ماندن آنزیم‌های خود را از دست می‌دهد.

 

پوست سیب را مانند چایی دم كنید و بنوشید این چایی بهترین دوست كلیه است

 

 آب سیب برای زیبایی پوست استفاده زیادی دارد به خصوص برای از بین بردن چین و چروک پوست موثر است بدین منظور آب سیب را صبح و شب روی پوست گردن و صورت بمالید و ماساژ دهید البته همیشه آب سیب تازه استفاده كنید.

 

 استفاده دیگر از سیب برای لطافت پوست، سیب پخته است. سیب را بپزید و سپس له كنید و با شیر مخلوط كنید و این مخلوط را بصورت نیم گرم روی پوست بگذارید و پس از چند دقیقه آنرا بردارید.

 

 شربت سیب بهترین دارو برای درمان سرفه و گرفتگی صدا است.برای تهیه شربت یك كیلو سیب را شسته و با پوست قطعه قطعه كنید و در یك لیتر آب بپزید سپس آنرا با پارچه نازكی صاف كنید و چند تكه قند به آن اضافه كنید و دوباره روی آتش ملایم قرار دهید تا قوام پیدا کند و آن را از روی آتش بردارید روزی سه تا چهار فنجان از این شربت بنوشید.

 

خواص سیب ترش

* خواص سیب ترش-سیب ترش قابض است و حالت استفراغ و دل بهم خوردگی را از بین می برد.

* سیب ترش را بپزید درمان اسهال خونی است.

* آب سیب ترش مخلوط با انار برای تقویت معده و درمان اسهال و دل بهم خوردگی بکار می رود.

 

* رب سیب ترش علاج اسهال ، استفراغ و درد و غم است.

* مربای شکوفه سیب برای ضعف معده و ازدیاد نیروی جنسی مفید است.

* سیب ترش برای آنهائی که مزاج گرم دارند بسیار مفید است بالعکس آنهائی که مزاج سرد دارند باید سیب شیرین بخورند سیب در قدیم معالج بیماری نقرس و بیماری های عصبی بوده است.

 

ارزش غذایی سیب

بیشترین و رایج ترین نوع مصرف سیب به صورت خام است. در مصرف ۱۰۰ گرم از سیب شما مواد غذایی به شرح زیر و مشخصاتی که در ادامه خواهید خواند را دریافت می‌کنید:

 

انرژی ۵۰ کیلوکالری (۲٫۵ درصد نیاز روزانه)

کربوهیدرات ۱۳٫۸۱ گرم (۱۱ درصد نیاز روزانه)

پروتئین ۰٫۲۶ گرم (۰٫۵ درصد نیاز روزانه)

چربی کل ۰٫۱۷ گرم (۰٫۵ درصد نیاز روزانه)

کلسترول ۰

فیبر غذایی ۲٫۴۰ گرم (۶ درصد نیاز روزانه)

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------