ترشی شپله (ترشی هندوانه ابو جهل)ترشی هندوانه ابوجهل,طرز تهیه ترشی هندوانه ابوجهل,شپله

طرز تهیه ترشی هندوانه ابوجهل

 

طرزتهیه ترشی هندوانه کوهی:

هندوانه ابوجهل (شپله)، گیاهی بوته ای است که در شهرهای غربی ایران از جمله کرمانشاه و همدان و برخی شهرهای دیگر کشورمان رشد می کند. این میوه مانند دیگر میوه ها دارای خواصی می باشد. می توانید با هندوانه ابوجهل ترشی تهیه کنید، در ادامه این مقاله بیتوته شما را با طرز تهیه ترشی داغ قارپوزی یا همان ترشی هندوانه ابوجهل (شپله) آشنا می کنیم. 

هندوانه کوهی، هندوانه ابوجهل یا شپله یا کاپاریس که در روستای قره اغاج با نام "داغ قارپوزی"معروف است. 

 

هندوانه ابوجهل (شپله)، گیاهی بوته ای است که در شهرهای غربی ایران از جمله کرمانشاه و همدان و برخی شهرهای دیگر کشورمان رشد می کند. هندوانه ابوجهل (شپله) علی رغم تصور بسیاری از مردم که فکر می کنند میوه ای سمی است؛ دارای خواص دارویی بسیاری است، خواص ترشی هندوانه ابوجهل یا خود هندوانه از جمله مقاومت بدن را در برابر سرماخوردگی بالا می برد. تحریک و تقویت کبد، ضدعفونی کننده ی کلیه است. این گیاه ضد نفخ بوده است. شپله برای درمان سردرد و درد شقیقه مفید می باشد.

 

خانم های باردار و افراد سرد مزاج از خوردن آن خودداری کنند.

 

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی غوره

 

با هندوانه ابوجهل یا شپله می توان ترشی تهیه کرد. در ادامه شما را با طرز تهیه ترشی هندوانه ابوجهل آشنا می کنیم.

 

طرز تهیه ترشی هندوانه ابوجهل :

خواص ترشی هندوانه ابوجهل,ترشی شپله,ترشی هندوانه کوهی

طرز تهیه ترشی هندوانه کوهی

 

مواد لازم برای ترشی شپله :

هندوانه ابوجهل (شپله) 1 کیلوگرم
فلفل سبز چند عدد
سرکه به مقدار لازم
نمک به مقدار لازم

 

طرز تهیه ترشی هندوانه کوهی :

هندوانه های ابوجهل تلخ هستند، برای همین ابتدا هندوانه های سالم و خوب را جدا کنید، دم های اضافی آن ها را بگیرید و سپس بشویید.

 

یکی از روش گرفتن تلخی هندوانه ابوجهل این است که؛ پس از شستن آن ها را به مدت یک هفته داخل آب نمک قرار بدهید تا تلخی آن ها گرفته شود. هر روز آب آن ها را عوض کنید.

 

پس از 1 هفته آن ها را داخل قابلمه بریزید و به مدت 5 دقیقه بجوشانید. پس از جوشاندن آن ها را آبکشی کنید. مراقب باشید که زیاد نجوشد زیرا ترشی هندوانه ی شما تلخ می شود. اجازه بدهید خنک شوند. سپس شیشه ای تمیز و خشک را انتخاب کنید و هندوانه ها را به همراه کمی فلفل تند داخل شیشه بریزید. سپس مقداری نمک روی آن ها بریزید و سرکه را بریزید. (دقت کنید که نمک زیادی استفاده نگنید ممنون است شور شوند.)

 

درب شیشه ها را محکم ببندید و آن ها را در مکانی خنک و یا یخچال نگهداری کنید. این ترشی بعد از 20-30 روز آماده است و می توانید مصرف کنید. و از خواص آن بهره ببرید.

 

* برای تهیه ترشی داغ قارپوزی، می توانید از چند شاخه سبزی های معطر، موسیر و یا سیر، فلفل قرمز تند و ... نیز استفاده کنید.

 

طرز تهیه ترشی هندوانه کوهی,طرز تهیه ترشی داغ قارپوزی,هندوانه ابوجهل ترشی

طرز تهیه ترشی داغ قارپوزی یا هندوانه ابوجهل

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------