10 واقعیت اساسی درباره یائسگی زنانیائسگی زنان, تغییرات بدن در دوران یائسگی

یائسگی به طور معمول 12 ماه پس از آخرین قاعدگی شروع می شود

 

همه چیز درباره یائسگی

یائسگی پایان سالهای باروری یک زن است. این یک روند طبیعی است که شامل تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی است. دانستن اینکه چه چیزی در انتظارتان است می تواند یائسگی را آسان تر کند.

یائسگی چیست؟

یائسگی پایان سالهای باروری یک زن است. همه افراد یائسگی را متفاوت تجربه می کنند. برای برخی، این می تواند یک زمان چالش برانگیز باشد ، به خصوص اگر تغییرات هورمونی منجر به علائمی مانند گرگرفتگی و اضطراب شود. دیگران آن را به عنوان زمان آزادی تجربه می کنند که دیگر نیازی به فکر قاعدگی و کنترل بارداری ندارند.

 

در اینجا 10 واقعیت اساسی یائسگی آورده شده است تا به فرد کمک کند روند را بیشتر درک کند.

 

1. یائسگی ناگهانی نیست

یائسگی نشان دهنده از کار افتادن بدن یا ضعیف شدن فرد نیست.یائسگی برای اکثر افراد به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد. این یک روند است و از لحاظ زمانی یک نقطه مشخص نیست.

در طی دهه 30 یا 40 فرد ، سطح استروژن و پروژسترون شروع به کاهش می کند و یائسگی شروع می شود. دوره ها ممکن است کمتر شود و یا نامنظم شوند تا زمانی که کاملاً متوقف شوند.

 

یائسگی به طور معمول 12 ماه پس از آخرین قاعدگی شروع می شود. طبق اطلاعات انجمن یائسگی آمریکای شمالی ، این سن معمولاً بین سنین 40-58 است و به طور متوسط ​​51 سال است. گرگرفتگی معمولاً بین 6 ماه تا 2 سال طول می کشد ، اما می تواند برای 10 سال یا بیشتر ادامه داشته باشد.

اگر فردی برای برداشتن تخمدان خود جراحی کند ، تقریباً بلافاصله یائسگی شروع می شود.

 

برخی از درمان های پزشکی ، مانند شیمی درمانی ، می توانند باعث یائسگی شوند. در برخی موارد ، این موقتی است و قاعدگی پس از پایان درمان در برخی از موارد دوباره شروع می شود. برخی از شرایط پزشکی همچنین می توانند باعث شروع یائسگی در سنین پایین شوند.(علایم یائسگی)

 

2. دوران قبل از یائسگی می تواند از دهه 30 شروع شود

دوران قبل از یائسگی می تواند برای 4-8 سال ادامه داشته باشد. در دوران یائسگی به تدریج سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد. 

قاعدگی نامنظم می شود و علائم یائسگی ممکن است شروع شود.

این شامل:

گرگرفتگی و تعریق شبانه

 خشکی واژن

هر کسی که در مورد علائم نگران است ، باید به پزشک مراجعه کند تا بررسی کند که این موارد به دلیل وضعیت سلامتی مانند تیروئید پرکار نیست.

وقتی فردی در 40 سالگی است ، از دست رفتن پریود می تواند نشانه بارداری یا یائسگی باشد.

 

یائسگی زنان, تغییرات بدن در دوران یائسگی

مواد روان کننده می توانند به رفع خشکی واژن ناشی از یائسگی کمک کنند

 

3. بیشتر افراد علائم را تجربه می کنند

یائسگی یک بیماری نیست ، اما تغییرات هورمونی که ایجاد می شود می تواند علائم را ایجاد کند. این موارد ممکن است از خفیف تا شدید باشد ، در بعضی موارد منجر به ناراحتی و پریشانی می شود. درمان می تواند به مدیریت علائم کمک کند.

علائم رایج عبارتند از:

 گرگرفتگی : احساس ناگهانی گرما در قسمت بالای بدن تا 75٪ از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

 تعریق شبانه : این گرگرفتگی است که در شب اتفاق می افتد.

 

 مشکل خوابیدن : تعریق شبانه ، تغییر روحیه و اضطراب می تواند خوابیدن را سخت کند.

 

 خشکی واژن : در اثر خشکی واژن ، رابطه جنسی می تواند دردناک باشد.

 

 کاهش میل جنسی : میل جنسی ممکن است با کاهش سطح هورمون کاهش یابد ، اما خشکی واژن همچنین می تواند رابطه جنسی را ناخوشایند کند.

 

 تغییرات خلق و خو : نوسان سطح هورمون ها و عوامل محیطی می تواند در استرس ، اضطراب و افسردگی نقش داشته باشد.

 

 پوکی استخوان : تغییرات هورمونی همچنین می تواند در پوکی استخوان نقش داشته باشد. وقتی فردی به پوکی استخوان مبتلا می شود ، تراکم استخوان وی کاهش می یابد و احتمال شکستن استخوان وجود دارد. خطر پوکی استخوان در دوران یائسگی و پس از آن افزایش می یابد.

 

4. درمان در دسترس است

اگر علائم بر زندگی روزمره فرد تأثیر بگذارد ، پزشک می تواند دارو تجویز کند.

 درمان هورمونی : این می تواند با تعادل هورمون ها بسیاری از مسائل را حل کند. با این حال ، ممکن است برای افرادی که خطر لخته شدن خون ، سکته مغزی ، سرطان پستان ، زوال عقل و بیماری کیسه صفرا را دارند مناسب نباشد. یک پزشک می تواند به فرد در مورد گزینه های خود مشاوره دهد.

 

 داروهای ضد افسردگی : دوزهای پایین پاروکستین ممکن است به درمان گرگرفتگی کمک کند.

 

 رفع خشکی واژن : مواد روان کننده می توانند به رفع خشکی واژن کمک کنند. اگر روان کننده ها و درمان های طبیعی موثر واقع نشوند ، پزشک ممکن است هورمون هایی را به عنوان حلقه ، کرم یا قرص برای استفاده مستقیم به واژن تجویز کند.

 

 جلوگیری از پوکی استخوان : یک پزشک ممکن است ارزیابی منظم تراکم استخوان را برای کنترل قدرت استخوان پیشنهاد کند. اگر نتایج نشان می دهد که استخوان ها ضعیف می شوند ، پزشک ممکن است مکمل های ویتامین D را تجویز کند و در مورد رژیم غذایی و ورزش برای کاهش خطر پوکی استخوان توصیه هایی ارائه دهد.

 

 تغییرات خلقی ، اضطراب و افسردگی : درمان هورمونی ممکن است کمک کند یا پزشک می تواند دارو تجویز کند. مشاوره و آرامش می تواند به کنترل استرس و افسردگی کمک کند. برخی از افراد رایحه درمانی را مفید می دانند.

 

 مشکلات خواب: عوامل مختلفی می توانند در این زمان منجر به مشکلات خواب شوند. ورزش کافی ، محدود کردن مصرف الکل و قهوه و حفظ روال خواب سالم می تواند به شما کمک کند .

 

5. یائسگی و رابطه جنسی

برخی از افراد می ترسند که یائسگی باعث شود جذابیت کمتری داشته و یا نتوانند از زندگی کامل جنسی برخوردار شوند. با این حال ، این می تواند معنای جدیدی ایجاد کند ، زیرا نیاز به فکر در مورد قاعدگی و بارداری کاهش می یابد.

 

نکاتی برای حفظ زندگی جنسی فعال عبارتند از:

 سوال از پزشک در مورد روان کننده ها و راه های دیگر برای کاهش خشکی واژن

 ورزش و پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای متناسب و مناسب نگه داشتن بدن

 

یائسگی زنان, تغییرات بدن در دوران یائسگی

مهم ترین علائم یائسگی گرگرفتگی، تعریق زیاد و تغییرات خلق و خوی است

  

6. بدن هنوز هورمون تولید می کند

بدن بعد از یائسگی تولید استروژن را متوقف نمی کند. استروژن در عملکردهای اساسی مختلف نقش دارد و بدن هنوز هم به مقداری استروژن، اگرچه در مقادیر کمتری نیاز دارد.

با این حال ، استروژن دیگر از تخمدان نخواهد آمد. در عوض ، غدد فوق کلیوی هورمون هایی به نام آندروژن تولید می کنند و آروماتاز ​​که هورمون دیگری است ، آنها را به استروژن تبدیل می کند.

 

7. یائسگی و افزایش وزن

طبق مقاله ای در سال 2017 ، بیشتر افراد در دوره یائسگی افزایش وزن را تجربه می کنند ، اما کسانی که قبل از یائسگی اضافه وزن نداشته اند معمولاً می توانند این کار را با سبک زندگی درست مدیریت کنند.

 

دلایل افزایش وزن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 افزایش گرسنگی به دلیل تغییر در هورمون هایی که گرسنگی را کنترل می کنند.

 تغییرات در متابولیسم ، به دلیل عوامل هورمونی

 کم غذا خوردن

 کمتر فعال بودن

 سایر عوامل مربوط به میانسالی

 

8. یائسگی و استرس

بسیاری از افراد می گویند که در تمرکز یا یادآوری موارد در دوران یائسگی مشکل دارند. برخی این را "مه مغزی" می نامند. استرس عامل مهمی است.

 

دلایل استرس می تواند شامل موارد زیر باشد :

 تأثیر تغییرات فیزیکی

 فشارهای داخلی ، شغلی و ...

 نگرانی در مورد پیری

 

9. بارداری هنوز هم ممکن است

یائسگی پایان سالهای باروری یک زن است ، اما هنوز هم باردار شدن در حدود یا بعد از این زمان ممکن است.

پیش دوره یائسگی می تواند 4-8 سال قبل از یائسگی شروع شود. تا زمانی که قاعدگی ادامه دارد ، فرد می تواند باردار شود. با این حال ، با نزدیک شدن به یائسگی ، احتمال بارداری کاهش می یابد.

 

پیشرفت در فن آوری تولید مثل به این معنی است که بعد از یائسگی باردار شدن نیز امکان پذیر است. این معمولاً با تخمک یا جنین اهدایی است که فرد در اوایل زندگی حفظ کرده است. بسته به سن و وضعیت سلامتی فرد در زمان بارداری ، ممکن است خطر از دست دادن بارداری ، زایمان زودرس و خطرات سلامتی زن بیشتر باشد.

 

10. یائسگی: آغاز جدید

یائسگی بر سلامتی و تندرستی فرد تأثیر می گذارد ، اما بیماری نیست و به معنای از کار افتادن بدن یا پیر شدن فرد نیست.

تغییرات هورمونی قبل از یائسگی از زمانی شروع می شود که فرد 30 یا 40 ساله باشد. دوره یائسگی در کمتر از نیمی از طول عمر متوسط ​​شروع می شود.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------