آزمونی برای تشخیص سرطان های زنانهبیماری های زنانه

بیشتر انواع سرطان قابل پیشگیری هستند

 

 امروزه اغلب خانم ها آگاهی هایی هر چند اندک درباره سرطان پستان دارند و اغلب آنها هم بیش از حد از این سرطان می ترسند اما شاید با سایر سرطان هایی که بین زنان شایع است، کمتر آشنا باشند و از مواردی که خطر ابتلای آنها را به سایر سرطان ها زیاد می کند، بی اطلاع باشند. این آزمون به شما کمک می کند دریابید کدام یک از سرطان های شایع زنان بیشتر در کمین شماست و برای مقابله با آنها چه باید بکنید. به پرسش های زیر با دقت پاسخ دهید.

 

برای بزرگ تر شدن عکس بر روی آن کلیک کنید
 سرطان های زنانه

آزمونی برای تشخیص سرطان های زنانه

 

تفسیر آزمون
در جدول بالا روبروی هر پرسش در بعضی از خانه ها یک ستاره گذاشته شده است. وجود ستاره نشان می دهد که اگر به آن پرسش پاسخ مثبت داده اید، خطر ابتلا به کدام نوع از سرطان برای شما بیشتر است.

پرسش های زرد رنگ
اگر پاسخ های مثبت شما فقط در قسمت زرد رنگ جدول قرار دارند، باید به شما تبریک گفت! شما می توانید از همین امروز شروع کرده و با انتخاب رژیم غذایی سالم تر، فعالیت بدنی بیشتر و به ویژه از بین بردن اضافه وزن تان، خطر ابتلا به سرطان را از خود دور کنید.

پرسش های آبی رنگ
پرسش های این بخش از جدول درباره سابقه خانوادگی شما طراحی شده اند و پاسخ مثبت به آنها احتمال ابتلای شما به سرطان را فقط اندکی افزایش می دهند. بد نیست درباره این که چطور می توان از خطر سرطان دور بود، پاسخ های تان را با پزشک تان در میان بگذارید و با او مشورت کنید.

پرسش های نارنجی رنگ
پاسخ مثبت به این پرسش ها به این معناست که سابقه خانوادگی شما باعث می شود شما بیش از دیگران در معرض ابتلا به سرطان باشید. خوب است آزمایشات و معاینات غربالگری را زودتر از موعد شروع کنید.

پرسش های بنفش
پاسخ مثبت به این پرسش ها نشان می دهد شما از نظر ژنتیکی در معرض ابتلا به سرطان قرار دارید اما این بدان معنا نیست که شما حتما به سرطان مبتلا خواهید شد. بد نیست پاسخ های تان را با مشاور ژنتیک در میان بگذارید. یادتان باشد معاینات و آزمایشات غربالگری را به طور منظم دنبال کنید.

حالا چه کار کنم؟
شاید باورتان نشود اما بیشتر انواع سرطان قابل پیشگیری هستند! مهم ترین جزء این پیشگیری داشتن تغذیه سالم و فعالیت بدنی مناسب است.

برای داشتن تغذیه سالمی که در پیشگیری از ابتلا به سرطان به شما کمک کند، باید:

* مصرف مواد غذایی پر چرب و فست فودها را به حداقل برسانید. از مصرف سوسیس و کالباس بپرهیزید.

* هر چه بیشتر مواد غذایی فیبردار و سرشار از آنتی اکسیدان و لیکوپن بخورید. همه اینها یعنی سبزیجات و میوه های تازه.

* مصرف لبنیات را فراموش نکنید. البته یادتان باشد که فقط از نوع کم چرب!

* تا آنجا که می توانید از مصرف چربی های حیوانی پرهیز کنید و به جای آنها از روغن زیتون یا روغن کانولا استفاده کنید.

* بیشتر ماهی بخورید!

کنترل وزن و فعالیت بدنی هم جزء مهم دیگر پیشگیری از سرطان است، برای این کار باید:

* وزن تان را کنترل کنید.

* حتی اگر اضافه وزن ندارید، فعالیت بدنی خود را افزایش دهید و روزانه دست کم 30 دقیقه ورزش کنید.

سایر کارهایی که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام دهید این است که:

* استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

* همین امروز سیگار را ترک کنید.

* از کشیدن قلیان بپرهیزید.

* آلودگی هوا را جدی بگیرید و سعی کنید تا حد امکان از محیط های آلوده دوری کنید.

* امواج تلفن همراه برای مغز شما زیانبار هستند. سعی کنید مکالمه با تلفن همراه را به حداقل برسانید و هر جا می توانید از پیام کوتاه به جای مکالمه استفاده کنید.

اما کنار پیشگیری از ابتلا به سرطان، بد نیست بدانید اگر سرطان در مراحل اولیه کشف شود بسیار آسان تر قابل درمان است و بسیاری از بیماران می توانند به بهبود کامل دست پیدا کنند. همه خانم ها باید تست های خودآزمایی پستان و پاپ اسمیر را انجام دهند.

همه خانم ها باید از 30 سالگی ماهی یک بار پستان های خود را معاینه کنند. برای یادگیری معاینه پستان های خودتان از پزشک کمک بخواهید و حتما این کار را هر ماه انجام دهید.

اگر بیشتر از 21 سال دارید و ازدواج کرده اید باید سالی یک بار تست پاپ اسمیر (غربالگری برای سرطان گردن رحم) انجام دهید. پزشک بر اساس شرایط شما ممکن است تشخیص دهد که آیا هر سال باید این آزمایش را تکرار کنید یا نه.

برای سرطان کولورکتال و تخمدان نیز راه های تشخیص زودرس وجود دارد. اگر پاسخ های شما نشان می دهد که در معرض خطر بالای ابتلا به هر یک از سرطان ها هستید، حتما با مشاوره پزشک، آزمایشات و معاینات زودهنگام برای کشف سرطان را انجام دهید.

 

منبع: هفته نامه سلامت

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------