همه چیز درباره سرطان مولتیپل میلوما 

این تومور به علت سرطانی شدن دسته ای از سلول ها به نام پلاسموسیت ایجاد می شود

میلوم متعدد یا مولتیپل میلوما، یک نوع سرطان خون است و معمولا در مغز استخوان وجود دارد. در این بیماری، نوع خاصی از سلول های سفید خونی به نام پلاسما، دچار سرطان شده و شروع به تکثیر غیرطبیعی در مغز استخوان می کنند.

میلوم مولتیپل (Multiple Myeloma) شایعترین تومور استخوان یا سرطان استخوان است که منشا آن از خود استخوان بوده و از جای دیگر نیامده است. به  تومورهایی که منشا آنها سلول های خود استخوان است تومور اولیه استخوان می گویند. سن شیوع این تومور بالای 40 سالگی است و در مردان بیشتر است.

 

میلوم مولتیپل چگونه ایجاد می شود؟

این تومور به علت سرطانی شدن دسته ای از سلول ها به نام پلاسموسیت plasma cells ایجاد می شود. پلاسموسیت ها دسته ای از گلبول های سفید هستند که وظیفه آنها ترشح آنتی بادی است. براثر سرطانی شدن این سلول ها مقادیر زیادی آنتی بادی غیر طبیعی در بدن تولید می شود.

 

این پلاسموسیت های سرطانی شده در تمام استخوان هایی که مغز استخوان دارند وجود دارد. در واقع میلوم مولتیپل یک سرطان منتشر است که تمام اسکلت را درگیر می کند واگر بیمار تنها در یک استخوان مشکل دارد به علت آنست که تومور در آن ناحیه بیش از مناطق دیگر پیشرفت کرده است.

 

عوامل خطر مولتیپل میلوما

º سن بیشتر از 65 سال

º مرد بودن

º آمریکایی های آفریقا تبار

º دارا بودن سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری

 

برخی افراد با شرایط زیر، این بیماری را خواهند گرفت. این شرایط ممکن است اشکال اولیه میلوم متعدد باشند:

 

- مونو کلونال گاموپاتی (MGUS) که در این بیماری پروتئینی غیرطبیعی به نام M در خون وجود دارد و این پروتئین توسط سلول های پلاسما تولید می شود.

 

- پلاسمای انفرادی که نوعی اختلال در سلول های پلاسما می باشد و سلول های غیرطبیعی پلاسما در سطح داخلی استخوان تجمع می یابند و استخوان را سرطانی می کنند.

 

 

 

میلوم مولتیپل شایعترین تومور استخوان یا سرطان استخوان است

 

علائم مولتیپل میلوما

در ابتدا ممکن است این بیماری فاقد علامت باشد، اما با پیشرفت آن، سلول های پلاسما در استخوان ها تجمع می یابند و موجب علائم زیر می شوند:

درد استخوان در اثر ضایعات لیتیک

ضعف و خستگی در اثر کم خونی

کاهش وزن

گیجی

تشنگی زیاد

یبوست در اثر افزایش کلسیم خون

مشکلات کلیوی

عفونت به دلیل درست عمل نکردن آنتی بادی ها

سلول های پلاسما ممکن است در برآمدگی های بنفش رنگ در زیر پوست دیده شوند.

 

عفونت به دلیل درست عمل نکردن آنتی بادی ها یکی از دلایل مولتیپل میلوما است 

 

تشخیص میلوم مولتیپل

در رادیوگرافی ساده این تومور بصورت نواحی متعدد تیره شدن استخوان بصورت دایره شکل دیده می شود. از نواحی که تغییرات استخوانی در رادیوگرافی بطور شایعی دیده می شود استخوان جمجمه است. گاهی اوقات در اسکن استخوانی نقاط متعدد درگیری استخوان ها دیده می شود.

 

در آزمایش خون و ادرار گاهی می توان مقادیر بالایی از آنتی بادی را دید که به تشخیص بیماری کمک می کنند. کم خونی، کاهش تعداد کل گلبول های سفید خون، کاهش تعداد پلاکت های خون و بالا رفتن کلسیم خون از دیگر علائم این بیماری هستند و می توان آنها را با آزمایش خون کشف کرد.

  

میلوم متعدد یا مولتیپل میلوما یک نوع سرطان خون است و معمولا در مغز استخوان وجود دارد

 

درمان میلوم مولتیپل

راه های درمان این تومور عبارتند از :

به طور کلی، درمان این بیماری در درجه اول به بیمارانی کمک می کند که دچار عوارض زیر شده باشند: کم خونی، افزایش کلسیم خون، اختلال عملکرد کلیه و یا ضایعات لیتیک.

 

¤ داروها: در درمان اولیه این بیماری داروهای مختلفی تجویز می شود.

 

¤ روش SCT: در بیمارانی که سن کمتر از 70 سال دارند، ممکن است از روش SCT استفاده کنند که در این روش، سلول های بنیادی برداشته می شوند و فریز می شوند و ذخیره می گردند.

 

¤ شیمی درمانی: شیمی درمانی باعث تخریب سلول ها در مغز استخوان می شود و موجب می شود که هم سلول های سالم و هم سلول های پلاسما باعث بیماری گردند.


¤  انتقال سلول های بنیادی: در این روش سلول های بنیادی برداشته می شوند و سپس به رگ فرد تزریق می شوند. این سلول های بنیادی به مغز استخوان می روند و در آنجا تکثیر شده و سلول های سالم خونی را می سازند. انتقال سلول های بنیادی این بیماری را درمان نمی کند، اما باعث زنده ماندن بیشتر فرد می شود.

 

بیشتر پزشکان برای درمان این بیماری، از شیمی درمانی و داروها استفاه می کنند.

¤ اشعه درمانی: نیز ممکن است در درمان این بیماران نقش داشته باشد. اشعه ای که به مناطق تحت تاثیر برخورد می کند، سلول های پلاسما را از بین می برد و به کاهش درد و تقویت استخوان ضعیف شده کمک می گردد.

 

 گردآوری: بخش سلامت بیتوته

 


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------