روش های عالی برای درمان درد زانودرمان زانو درد,راه درمان زانو درد

راههای درمان زانو درد

 

راههای درمان زانودرد

درد زانو می تواند به علت آسیب ناگهانی ، آسیب بیش از حد یا بیماری زمینه ای مانند آرتروز باشد. درمان بسته به علت متفاوت خواهد بود. علائم آسیب دیدگی زانو می تواند شامل درد ، تورم و سفتی باشد.

زانو درد شکایتی شایع است که افراد در هر سنی را درگیر می کند. درد زانو ممکن است در نتیجه آسیب دیدگی مانند پارگی رباط یا پارگی غضروف باشد. شرایط پزشکی از جمله آرتروز ، نقرس و عفونت نیز می تواند باعث درد زانو شود.

 

بسیاری از انواع درد جزئی زانو به خوبی به اقدامات مراقبت از خود پاسخ می دهند. فیزیوتراپی و زانو بند نیز می توانند به تسکین درد زانو کمک کنند. در برخی موارد ، ممکن است زانوی شما نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد.

 

علائم زانو درد

محل و شدت درد زانو بسته به علت مشکل ممکن است متفاوت باشد. علائم و نشانه هایی که گاهی اوقات با درد زانو همراه هستند عبارتند از:

- تورم و سفتی

- قرمزی و احساس گرما در لمس

- ضعف یا بی ثباتی

- سر و صدا کردن 

- ناتوانی در راست کردن کامل زانو

 

چه موقع برای درد زانو به پزشک مراجعه کنیم

با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

- تحمل وزن روی زانوی شما را ندارد یا احساس می کنید انگار زانوی شما ناپایدار است.

- تورم مشخص زانو داشته باشید.

- قادر به کشیدن یا انعطاف پذیری کامل زانوی خود نیستید.

- تغییر شکل واضحی در پا یا زانوی خود مشاهده کنید.

- علاوه بر قرمزی ، درد و تورم در زانوی خود تب نیز داشته باشید.

 

درمان زانو درد,راه درمان زانو درد

درمان زانو درد شدید

 

درمان زانو درد

بسته به اینکه دقیقاً چه چیزی باعث درد زانوی شما می شود ، روش های درمانی متفاوت خواهد بود.

 

• داروها

پزشک شما ممکن است داروهایی برای کمک به تسکین درد و درمان بیماری های اساسی مانند آرتریت روماتوئید یا نقرس تجویز کند.

 

• کار درمانی 

تقویت عضلات اطراف زانوی شما باعث پایداری بیشتر آن می شود. پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی یا انواع مختلف تمرینات تقویتی را براساس شرایط خاصی که باعث درد شما شده است ، توصیه کند.

 

اگر از نظر جسمی فعال هستید یا ورزشی انجام می دهید ، ممکن است به تمریناتی برای اصلاح الگوی حرکتی که ممکن است روی زانوها تأثیر بگذارد و ایجاد روش خوب در حین ورزش یا فعالیت ، نیاز داشته باشید. ورزش برای بهبود انعطاف پذیری و تعادل شما نیز مهم است.

 

پشتیبانی قوس ، گاهی اوقات با گوه در یک طرف پاشنه ، می توانند به شما کمک کنند تا فشار را از کنار زانو که بیشتر تحت تأثیر آرتروز قرار دارد ، دور کنید. در شرایط خاص ، ممکن است از انواع مختلف بریس برای محافظت و حمایت از مفصل زانو استفاده شود.

 

 تزریق

در برخی موارد ، پزشک ممکن است تزریق دارو یا سایر مواد را مستقیماً به مفصل شما پیشنهاد دهد. مثالها عبارتند از:

- کورتیکواستروئیدها: تزریق داروی کورتیکواستروئید به مفصل زانوی شما ممکن است به کاهش علائم شعله ور شدن آرتروز کمک کند و تسکین دردی را ایجاد کند که ممکن است چند ماه طول بکشد. این تزریق ها در همه موارد موثر نیستند.

 

- اسید هیالورونیک: مایعی غلیظ ، مشابه مایعی که به طور طبیعی مفاصل را چرب می کند ، اسید هیالورونیک می تواند به زانوی شما تزریق شود تا تحرک را بهبود بخشد و درد را تسکین دهد. اگرچه نتایج مطالعه در مورد اثر بخشی این روش درمانی متفاوت بوده است.

 

- پلاسمای غنی از پلاکت (PRP :(PRP شامل غلظت بسیاری از فاکتورهای مختلف رشد است که به نظر می رسد التهاب را کاهش می دهد و باعث بهبود می شود. این نوع تزریق ها در افرادی که درد زانو ناشی از پارگی تاندون ، رگ به رگ شدن یا آسیب دیدگی است ، بهتر عمل می کند.

 

درمان زانو درد,راه درمان زانو درد

راه درمان زانو درد

  

 عمل جراحی

اگر آسیب دیدگی دارید که ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد ، معمولاً انجام فوری عمل ضروری نیست. قبل از تصمیم گیری ، جوانب مثبت و منفی هر دو روش توانبخشی غیر جراحی و بازسازی جراحی را در رابطه با مهمترین موارد برای شما در نظر بگیرید. در صورت انتخاب جراحی ، گزینه های شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

- جراحی آرتروسکوپی : بسته به آسیب دیدگی شما ، پزشک شما می تواند آسیب مفصلی شما را با استفاده از یک دوربین فیبر نوری و ابزارهای باریک و بلند که فقط از طریق چند برش کوچک در اطراف زانوی شما قرار داده شده است ، بررسی و ترمیم کند. آرتروسکوپی ممکن است برای از بین بردن بدن شل شده از مفصل زانو ، برداشتن یا ترمیم غضروف آسیب دیده (به خصوص اگر باعث قفل شدن زانوی شما شود) و بازسازی رباط های پاره شده باشد.

 

- جراحی تعویض جزئی زانو: در این روش ، جراح شما فقط آسیب دیده ترین قسمت زانوی خود را با قطعات ساخته شده از فلز و پلاستیک جایگزین می کند. جراحی را معمولاً می توان از طریق برش های کوچک انجام داد ، بنابراین احتمالاً شما با جراحی برای جایگزینی کل زانوی خود سریعتر از جراحی بهبود می یابید.

 

- تعویض کامل زانو: در این روش ، جراح استخوان و غضروف آسیب دیده استخوان ران شما را برش می دهد ،استخوان شانه و زانو و آن را با اتصال مصنوعی ساخته شده از آلیاژهای فلز ، پلاستیک های درجه یک و پلیمرها جایگزین می کند.

 

 طب سوزنی

تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است به تسکین درد زانو ناشی از آرتروز کمک کند. طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های نازک مو در پوست شما در مکان های خاص بدن است.

 

درمان زانو درد,راه درمان زانو درد

درمان زانو درد

 

 شیوه زندگی و درمان های خانگی

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم ممکن است به تسکین درد زانو کمک کنند. برخی از افراد با مالیدن کرم حاوی ماده بی حس کننده مانند لیدوکائین یا کپسایسین زانوی آسیب دیده را تسکین می دهند.

 

اقدامات مراقبت از خود برای زانوی آسیب دیده شامل موارد زیر است:

استراحت : از فعالیت های عادی خود کوتاه بیایید تا فشارهای مکرر روی زانوی خود را کاهش دهید ، به جراحت فرصت دهید تا بهبود یابد و از آسیب بیشتر جلوگیری کند. یک یا دو روز استراحت ممکن است تمام نیاز شما برای آسیب دیدگی جزئی باشد. آسیب شدیدتر احتمالاً به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارد.

 

کمپرس یخ : یخ هم درد و هم التهاب را کاهش می دهد. کیسه نخود فرنگی منجمد به خوبی کار می کند زیرا کل زانوی شما را می پوشاند. همچنین می توانید از کیسه یخ پیچیده شده در یک حوله نازک برای محافظت از پوست خود استفاده کنید. اگرچه یخ درمانی به طور کلی بی خطر و موثر است ، به دلیل خطر آسیب به اعصاب و پوست ، هر بار بیش از 20 دقیقه از یخ استفاده نکنید.

 

حرارت: ممکن است با استفاده از بسته حرارتی یا بطری آب گرم در ناحیه دردناک زانوی خود تسکین درد را تجربه کنید.

 

فشرده سازی: این به جلوگیری از تجمع مایعات در بافتهای آسیب دیده کمک می کند و تراز و پایداری زانو را حفظ می کند. به دنبال یک باند فشاری سبک ، قابل تنفس و چسبنده باشید. باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند از زانوی شما بدون تداخل در گردش خون پشتیبانی کند.

 

ارتفاع : برای کمک به کاهش تورم ، سعی کنید پای آسیب دیده خود را روی بالش قرار دهید یا در یک تختخواب نشسته باشید.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------