علائم چربی بالای خونبرنامه غذایی سالم و انجام ورزش متعادل کمک می کنند سطح کلسترول را پایین بیاورید

 

برنامه غذایی سالم و انجام ورزش متعادل کمک ميکنند سطح کلسترول را پائین بیاورید. همین گام ساده می تواند در همان اول از اختلال لیپیدی یا چربی خون بالا پيش‌گيري کند.

اختلال لیپیدی چیست؟

درصورتی که پزشکتان بگوید ابتلا به اختلال لیپیدی( چربی خون) هستید، یعنی خونتان سطح بالایی از کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم( LDL یا کلسترول بد)، چربی هایی به اسم تری گلیسیرید و یا هر دو را دارد. درصورتی که سطح این مواد در بدنتان بالا باشد خطر ابتلایتان به بیماري های قلبی هم بیش تر ميشود .

 

کلسترول
براي درک این که اختلال لیپیدی به چه معنی است باید در مورد کلسترول بیش تر بدانید. دو مدل کلسترول اصلی در بدن انسان وجود دارند که عبارتند از لیپوپروتئین با چگالی کم( LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بالا( HDL).

LDL با اسم کلسترول بد شناخته ميشود که به وسیله بدنتان ساخته ميشود و به وسیله غذاهای مملو از کلسترول مثل گوشت قرمز یا لبنیات جذب ميشود . کلسترول با ديگر چربی ها ترکیب و در خون باقی می ماند که باعث انسداد سرخ رگ ها ميشود .

این اتفاق جریان خون را کاهش داده و موجب مشکلات جدّي من جمله بیماري های قلبی، حمله قلبی یا سکته مغزی براي سلامت شود. به علت اثرات بالقوه ای که LDL دارد پزشکان سطح اندکی از آن را سفارش ميکنند .

HDL را هم کلسترول خوب می نامند و از قلب مراقبت ميکند . HDL کلسترول های زیان آور را از سرخ رگ ها بیرون می کند به همین علت پزشکان سفارش ميکنند سطح HDL را در بدن افزایش دهید.

تری گلیسیرید

تری گلیسیرید نوعی از چربی است که با استفاده خوراکها جذب ميشود . بدن هم هنگامی که کالری اضافی را به ذخایر چربی تبدیل ميکند ، تری گلیسیرید می سازد. بعضی از تری گلیسیریدها براي برخی عملکردهای سلولی اضطراری هستند؛ ولی اندازه زیادشان ناسالم است. درست مثل LDL، پایین آوردن سطح تری گلیسیرید هم سفارش ميشود .

 

HDL کلسترول های مضر را از شریان ها خارج می کند 

 

چه چیزی موجب بالا رفتن کلسترول و چربی خون می شود؟

در ادامه درباره غذاهای مملو از برخی چربی ها، مشکلات سلامتی و ديگر شاخص هایی که موجب بالا رفتن کلسترول و تری گلیسیرید میشوند صحبت می کنیم.

غذا

دو مدل چربی هستند که به عنوان افزایش دهنده سطح کلسترول شناخته میشوند .

چربی های اشباع: چربی های اشباع می توانند سطح LDL را افزایش دهند. بعضی از غذاهای گیاهی مثل روغن پالم و روغن نارگیل دربردارنده چربی های اشباع هستند. با این حال بیش تر در خوراکها و محصولات حیوانی مثل پنیر، شیر، کره و استیک یافت میشوند .

 

چربی های ترانس: چربی های ترانس یا اسید چرب های ترانس از چربی های اشباع بدتر هستند زیرا سطح LDL را افزایش و سطح HDL را پائین می آورند. بعضی از چربی های ترانس بصورت طبيعي در محصولات حیوانی وجود دارند و در غذاهای فراوری شده مثل مارگارین و چیپس سیب زمینی که فرآیند هیدروژناسیون را گذرانده اند، یافت میشوند .

 

مشکلات سلامت


بعضی از مشکلات سلامتی روی سطح کلسترول تأثير می گذارند. علایم چربی بالای خون ممکن است به میانجی این موارد بروز کند:
دیابت
کم کاری تیروئید
سندروم متابولیک
سندروم کوشینگ
سندروم تخم دان پلی کیستیک
بیماري کلیوی

 

چربی های اشباع می توانند سطح LDL را افزایش دهند

 

دلایل پیدایش  چربی بالای خون عبارتند از:

ورزش نکردن: به میزان کافی موجب افزایش LDL ميشود. همچنين تحقيقات نشان داده ورزش سطح HDL که براي بدن خوب است را تقویت ميکند .

سیگار کشیدن: سطح کلسترول بد خون را افزایش ميدهد و سبب تجمع پلاکت در سرخ رگ ها ميشود.


ژنتیک: درصورتی که کلسترول بالا در بین اعضای خانواده و بستگان رایج است شما هم مستعد ابتلا به این مشکل خواهید بود.

داروها: بعضی از داروهای خاص مثل انواع دیورتیک ها می توانند سطح کلسترول را افزایش دهند.

علایم چربی بالای خون وکلسترول

علایم زمانی پیدایش ميکنند که کلسترول بالا باعث اسیب چشمگیری در بدن شده باشد. براي مثال علایم چربی خون بالا امکان دارد بصورت بیماري های قلبی مثل درد قفسه سینه یا وضعیت تهوع و خستگی ظاهر شود. حمله قلبی یا سکته مغزی امکان دارد در نتيجه کلسترول کنترل نشده باشد.

 

چطور اختلال لیپیدی یا چربی خون تشخیص داده می شود؟

براي بررسی کردن سطح کلسترول، پزشک فرمان ازمایش خونی ميدهد که« لیپید پروفایل» یا« لیپید پنل» نام دارد. این ازمایش اندازه کل کلسترول( LDL و HDL) و تری گلیسیرید را اندازه‌گیری ميکند . قبل از انجام این ازمایش پزشکتان از شما می خواهد دست کم 8 تا 12 ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. در ازمایش لیپید پرفایل میزان کلی کلسترول نباید بیش تر از 200 میلیگرم در دسی لیتر باشد.

در درمان اختلال لیپیدی ( چربی خون ) چه انتخاب هایی دارید؟
ترکیبی از داروها و تغييرات سبک زندگی، درمانی مؤثر براي کنترل سطح کلسترول و تری گلیسیرید بالا است. همچنين امکان دارد پزشک مکمل های خاصی را تجويز کند.

 

ورزش سطح HDL که برای بدن خوب است را تقویت می کند

 

داروها

داروهای مختلفی هستند که از آن ها براي درمان اختلال لیپیدی استفاده ميشود که عبارتند از:

استاتین ها: این داروها مانع تولید کلسترول در کبد ميشود ، بعد کبد کلسترول را از خون حذف ميکند . استاتین ها کلسترول هایی که در سرخ رگ ها رسوب نموده اند را جذب ميکنند . معمولاً موارد زیر تجويز میشوند :
اتورواستاتین( لیپیتور)
فلوواستاتین( لسکول)
رزوواستاتین( کرستور)
سیمواستاتین( زوکور)
پروستاتین

مهار کننده های جذب کلسترول: این داروها سطح کلسترول را با کاهش جذب کلسترول خوراکي پائین می آورد. گاهی این داروها را با استاتین ها ترکیب ميکنند .

مهار کننده های اسید های صفراوی: این داروها مواد دارای اسید های صفراوی را کنترل ميکنند . این اسیدها مانع از جذب دوباره کلسترول در روده کوچک میشوند .

فیبرات ها: این داروها تری گلیسیرید در خون را کاهش می‌دهند .

 

مکمل ها:
مکمل های اسید چرب امگا 3 را میتوانید بدون احتیاج به نسخه از داروخانه ها خريداري کنید، این مکمل ها سطح چربی و LDL خون را کاهش می‌دهند . اسید چرب های امگا 3 چربی های غیر اشباع شده ای هستند که معمولاً در ماهی هایی مثل سالمون بصورت طبيعي یافت میشوند . روغن های گیاهی مثل کانولا و روغن زیتون هم دارای امگا 3 هستند. نیاسین سطح تولید HDL را بالا می برد و بدون احتیاج به نسخه قابل تهیه است.

 

تغییر در سبک زندگی

برنامه غذایی سلامت و انجام ورزش متعادل کمک ميکنند سطح کلسترول را پائین بیاورید. همین گام ساده می تواند در همان اول از اختلال لیپیدی یا چربی خون بالا پيش‌گيري کند.

 

چطور می توان از کلسترول و چربی خون بالا پيش‌گيري کرد؟
انجمن قلب آمريکا سفارش ميکند بیش از 6 درصد از چربی های اشباع کالری اخذ نشود. همچنين در هر زمان ممکن از استفاده چربی های ترانس خودداری کنید. مصرف مقدار زيادي غلات کامل، میوه و سبزیجات کلسترول بالا را کاهش می‌دهند .

شیوه های دیگری که کلسترول خون را در سطح سالمی نگه می دارد حاوی موارد زیر است:
خوردن گوشت مرغ بدون پوست و چربی
خوردن گوشت بدون چربی در میزان های کنترل شده
خوردن لبنیات کم چرب یا بدون چربی
افزایش استفاده چربی های غیر اشباع و چربی های غیر اشباع
چهار روز ورزش در هفته به مدت 30 دقیقه
خودداری از خوردن فست فودها، تنقلات و گوشت های فراوری شده
مصرف غذاهای گریل شده یا کبابی به جای غذاهای سرخ شده

منبع: salamatnews.com

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------