علت و درمان سیاه شدن ناخن پابیشتر دوندگان با ناخن سیاه پا آشنا هستند

 

آیا تاکنون با تیره شدن رنگ ناخن‌های پایتان مواجه بوده اید؟ به طور معمول سیاه شدن ناخن پا به دلایلی از جمله ضربه، تنگ بودن کفش، افتادن جسم سنگین بر روی پا و دیگر آسیب‌های روزانه اتفاق می‌افتد اما گاهی این اتفاق به صورت خود به خودی پیش می‌آید که ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری باشد. 

 

بیشتر دوندگان با ناخن سیاه پا آشنا هستند. مشکلی که شامل کبودی، تاول یا خونریزی زیر ناخن ناشی از ترومای تکراری است. اما همه موارد سیاه شدن ناخن مربوط به تروما نخواهد بود و در موارد خاص، تیرگی ناخن می تواند نشانه ی خطرناکی باشد.

 

افتادن یک جسم سنگین روی پا می تواند رگ های خونی زیر ناخن را پاره کند

 

علت سیاه شدن ناخن پا:

آسیب تکراری : شایع ترین علت سیاه شدن ناخن پا، ترومای (آسیب) تکراری است که می تواند ناشی از دویدن یا پوشیدن هر نوع کفش نامناسب یا تنگ باشد. اگر بعد از ورزش یا پوشیدن کفش بسیار تنگ یا بسیار گشاد، ناخن تان سیاه شد، دلیل آن تروما است. ترومای تکراری از نوع خفیف (کمی تغییر رنگ سیاه و آبی در ناخن و بدون درد) تا شدید (تغییر رنگ شدید و تاول بزرگ خونی در زیر ناخن) متغیر است. 

 

عفونت های قارچی: عفونت قارچی انگشتان پا مانند مشکل پای ورزشکار، می تواند به ناخن پا گسترش یافته و سایه هایی از رنگ زرد، قهوه ای، بنفش، آبی، سبز و سیاه ایجاد کند. این محدوده رنگ منحصر به قارچ است که در زیر ناخن ایجاد می شود. قارچ مانند یک ماده ی سفید گچی در خطوط بستر ناخن قرار می گیرد و اغلب بوی بدی به همراه دارد.

 

هماتوم زیر ناخن: افتادن یک جسم سنگین روی پا می تواند رگ های خونی زیر ناخن را پاره کند و خون در زیر ناخن جمع شود. این نوع سیاهی ناخن که به آن هماتوم زیر ناخن می گویند، به آسانی قابل تشخیص است، چون بلافاصله بعد از حادثه ظاهر می شود. 

 

سرطان پوست: ملانوم (خطرناک ترین نوع سرطان پوست) می تواند در زیر بستر ناخن بر روی صفحه ناخن رشد کند و باعث افزایش رنگدانه های پوست شود. یکی از نشانه های این سرطان، تغییر رنگ است که فراتر از ناخن و روی کوتیکول گسترش می یابد. 

گاهی تغییر رنگ ناخن صرفا یک مشکل پوستی است. معمولا این نوع تغییر رنگ در انگشتان متعددی از پا دیده می شود

 

ناخن انگشت پا دونده: ناخن انگشت پا دونده یکی از شایع ترین دلایل برای سیاه شدن ناخن است. اکثر دوندگان تجربه کبودی ناخن را دارند. زیرا اکثر آن ها در طی دویدن به آسیب مبتلا می شوند.

 

رنگ پوست: گاهی تغییر رنگ ناخن صرفا یک مشکل پوستی است. در زیر ناخن نیز مانند هر قسمت دیگر بدن پوست وجود دارد و می تواند در هر زمانی دچار تغییر رنگ شود. معمولا این نوع تغییر رنگ متقارن است و در انگشتان متعددی از پا دیده می شود، برای مثال انگشت کوچک هر دو پا ممکن است تغییر رنگ دهند و شبیه هم شوند. 

یکی دیگر از نشانه های بارز، تغییر رنگ مشابه در هر دو انگشت شست دست است.

 

 در موارد خاص، تیرگی ناخن می تواند نشانه ی خطرناکی باشد

 

پیشگیری از سیاه شدن ناخن پا :

همانگونه که اشاره شد، علت سیاه شدن ناخن پا می‌تواند بسیار متنوع و گاهاً غیر قابل پیش بینی باشد. با این حال با رعایت نکاتی می‌توان از به وجود آمدن اکثر آنها پیشگیری به عمل آورد. برای این منظور به نکات زیر دقت کنید:

استفاده از کفش‌های استاندارد و متناسب با فرم و اندازه پا

مرتب کردن ناخن‌های پا به صورت مداوم و به شکل صاف و یکدست

به کار بردن پا پوش‌های مناسب در محل کار و مکان‌های عمومی

پرهیز از قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب و مصرف کرم ضد آفتاب

درمان بیماری‌های خاصی که علت سیاه شدن ناخن پا هستند

اجتناب از فعالیت‌ها و ورزش‌های شدید

 

علت سیاه شدن ناخن پا می‌تواند بسیار متنوع و گاهاً غیر قابل پیش بینی باشد

 

چگونه می توان کبودی انگشت پا را درمان کرد :

یک دوره زمانی طولانی مدت، یک انگشت کبود شده نباید موجب نگرانی شما شود و در زمان خودش بهبود می یابد ؛ متاسفانه، آنها می توانند بسیار دردناک باشند و وقتی که انگشت به شدت کبود می شود، می تواند بمیرد و در نهایت حتی ممکن است بیافتد. راه های زیادی وجود دارد که می توانید به مراقبت از ناخن های کبود شده بپردازید و همچنین برخی از درمان های طبیعی وجود دارد که به درمان سریع می تواند کمک کند.

اگر کبودی بیش از ۲۵ درصد ناخن را در برگرفته باشد باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است بتواند تا زمانی که زیر ناخن صورتی است، خون را از زیر ناخن بیرون کشیده و درد را کاهش دهد. برای این کار روی ناخن با سوزن سوراخ شده و خون جمع شده تخلیه می شود.

 

آلوئه ورا یک درمان عالی طبیعی برای بیماری های پوستی و کبودی ناشی از صدمات است

 

درمان های خانگی کبودی ناخن:

برای کاهش کبودی زیر ناخن انگشت پا، می توانید از روش های زیر استفاده کنید. این روش ها به جلوگیری از جمع شدن خون در زیر ناخن کمک کرده و ممکن است اندازه کبودی را نیز کاهش دهند.

 

استفاده از یخ: مقداری یخ خرد شده را در کیسه پلاستکی قرار داده و آن را درون یک حوله ناخن بگذارید. پاها را بالاتر از سطح قلب نگه دارید و برای جلوگیری از تورم و انعقاد خون، یخ را روی پاها بگذارید.

به مدت ۲۰ دقیقه و هر ۲ ساعت یک بار این کار را تکرار کنید تا هم درد کم شود و هم جلوی کبودی گرفته شود. در روزهای بعد از این درمان ۳ الی ۴ بار استفاده کنید.

 

قرار دادن پا در آب گرم : قرارد دادن پا‌ها برای چند دقیقه در آب گرم پس از پیاده روی و فعالیت‌های طولانی می‌تواند از سیاه شدن ناخن‌ها و جلوگیری کرده و درد و التهاب را تسکین دهد.

 

روغن های گیاهی: روغن های گیاهی دارای اثرات ضد التهابی طبیعی هستند که باعث می شوند،تا به طور کلی برای ناخن های کبود شده و کبودی ها مناسب باشند. بعضی از روغن ها مانند نعناع نیز به طور طبیعی ضد درد هستند و می توانند به کاهش درد و همچنین تورم کمک کنند. انواع مختلفی از روغن های ضروری وجود دارند که می توانند به درمان کبودی انگشتان کمک کنند، اما برخی از بهترین ها عبارتند از ؛درخت چای، نعناع، اسطوخودوس، اوکالیپتوس و بابونه ، راه های متعددی برای استفاده از روغن های ضروری برای کمک به درمان کبودی ناخن وجود دارد.

 

روغن خود را با روغنی حامل رقیق کنید و آن را به ناخن کبود شده و انگشتان اطراف آن بزنید.

اینکار را چند بار در روز انجام دهید، چند قطره روغن ضروری را در یک کاسه آب گرم بریزید و پای خود را چند بار در روز در محلول برای مدت 15 دقیقه بگذارید.

یا 6 قطره روغن انتخاب شده خود را روی یک پارچه گرم مرطوب بریزید و آن را روی ناخن کبود شده خود بمالید.

 

آلوئه ورا : آلوئه ورا یک درمان عالی طبیعی برای بیماری های پوستی و کبودی ناشی از صدمات است.

شما می توانید ژل را از یک برگ آلوئه ورا تازه جدا کرده و یا از ژل آماده آن استفاده کنید.

به سادگی ژل را برای چند روز به انگشت کبود شده بزنید تا زمانی که کبودی بهبود یابد.

 

آب نمک: آب ساده با نمک اضافه شده همچنین می توانند درد و التهاب را تسکین دهند و گردش خون را بهبود بخشند. فقط 2 قاشق غذا خوری نمک ساده یا نمک دریایی را به یک کاسه آب گرم اضافه کنید و خوب هم بزنید. پای خود را 5 تا 10 دقیقه در این محلول خیس کنید.

2 تا 3 بار در روز این کار را برای بهبود سریع انجام دهید و پا را نیز پاکسازی می کنید.

 

زردچوبه: برای جلوگیری از کبودی ناخن‌ها پس از فعالیت‌ها و یا بروز آسیب در انگشتان پا، استفاده از ضماد زرد چوبه روش مناسبی است. چرا که این گیاه حاوی خواص ضد التهابی بسیار قوی و همچنین ترکیبات ضد میکروبی است.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------