فقر ویتامین ب 12 چیست؟ ویتامین ب12, فقر ویتامین ب 12

ویتامین ب ۱۲ چیست

 

ویتامین ب 12

ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین از مهمترین ویتامین‌های مورد نیاز برای حیات موجودات زنده است. این ویتامین برای خون‌سازی و عملکرد سیستم عصبی از طریق سنتزِ میلینی ضروری است. این ویتامین همراه با فولیک اسید و دیگر ویتامین‌ها برای بارداری بسیار ضروری است.

ویتامین B12 چیست؟

ویتامین ب ۱۲ یک ماده مغذی است که به سالم نگه داشتن سلول های عصبی و خونی بدن  و به ساخت DNA ، ماده ژنتیکی در همه سلول ها کمک می کند. ویتامین ب ۱۲ همچنین به جلوگیری از نوعی کم خونی به نام کم خونی مگالوبلاستیک که باعث خستگی و ضعف افراد می شود ، کمک می کند.

 

برای جذب ویتامین B12 از مواد غذایی به بدن دو مرحله نیاز است.اسید کلریدریک در معده ویتامین B12 را از پروتئین جدا شده از ویتامین B12 در غذا جدا می کند. بعد از این ، ویتامین B12 با پروتئین ساخته شده توسط معده به نام فاکتور ذاتی ترکیب می شود و توسط بدن جذب می شود. برخی از افراد دچار کم خونی مخرب هستند ، بیماری که در آن نمی توانند فاکتور ذاتی ایجاد کنند. در نتیجه ، آنها در جذب ویتامین B12 از همه مواد غذایی و مکمل های غذایی مشکل دارند.

 

 ویتامین ب12, فقر ویتامین ب 12

کمبود ویتامین ب ۱۲  

 

فقر ویتامین B12 چیست؟

کمبود ویتامین B12 به این معنی است که بدن شما به اندازه کافی از این ویتامین برخوردار نیست. برای ساختن گلبول های قرمز خون که اکسیژن را از بدن شما منتقل می کنند ، به B12 نیاز دارید. نداشتن مقدار کافی B12 می تواند منجر به کم خونی شود ، به این معنی که بدن شما گلبول قرمز کافی برای انجام کار ندارد. این می تواند احساس ضعف و خستگی در شما ایجاد کند. کمبود ویتامین B12 می تواند به اعصاب شما آسیب برساند و حافظه و تفکر را تحت تأثیر قرار دهد.

 

چه عواملی باعث کم خونی فقر ویتامین B12 می شود؟

بیشتر افراد از خوردن گوشت ، تخم مرغ ، شیر و پنیر بیش از مقدار کافی B12 دریافت می کنند. به طور معمول ، ویتامین توسط دستگاه گوارش ، معده و روده جذب می شود. کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 معمولاً زمانی اتفاق می افتد که دستگاه گوارش قادر به جذب ویتامین نباشد.

این می تواند زمانی نیز رخ دهد اگر:

شما کم خونی مخرب دارید. در این کم خونی ، بدن شما سلولهای معده شما را که به شما در جذب ویتامین B12 کمک می کنند از بین می برد.

 شما برای برداشتن بخشی از معده یا آخرین قسمت از روده کوچک خود به نام ایلئوم جراحی کرده اید. این شامل برخی از انواع جراحی است که برای کمک به کاهش وزن افراد بسیار دارای اضافه وزن استفاده می شود.

 شما در نحوه هضم غذا توسط بدن مشکل دارید مانند بیماری سلیاک ، بیماری کرون ، رشد باکتریها یا انگل در روده کوچک.

 

این کم خونی همچنین ممکن است اگر غذاهای کافی با B12 نخورید اتفاق بیفتد ، اما این نادر است. افرادی که از رژیم وگان استفاده می کنند و افراد مسن که غذاهای متنوعی نمی خورند ممکن است نیاز به مصرف روزانه قرص ویتامین داشته باشند تا مقدار کافی B12 دریافت کنند. دلایل دیگر  کمبود ویتامین B12 شامل نوشیدن الکل و مصرف برخی از داروهای تجویز شده و بدون نسخه است.

 

مقدار توصیه شده روزانه ویتامین B12 چقدر است؟

میزان ویتامین B12 مورد نیاز شما به سن شما بستگی دارد.

توصیه روزانه B12:

 

سن (سال) مقدار روزانه B12 (میکروگرم)
1-3 0.9 میکروگرم
4-8 1.2 میکروگرم
9-13 1.8 میکروگرم
14 سال به بالا 2.4 میکروگرم
زنان باردار 2.6 میکروگرم
زنان شیرده 2.8 میکروگرم

 

علائم کمبود ویتامین B12 چیست؟

اگر کمبود ویتامین B12 شما خفیف باشد ، ممکن است علائمی نداشته باشید یا متوجه آنها نشوید. ممکن است برخی افراد فکر کنند که اینها فقط نتیجه بالارفتن سن با بدتر شدن کم خونی هست ، ممکن است:

احساس ضعف ، خستگی و سبکی سر کنید.

 پوستی رنگ پریده داشته باشید.

• زخم زبان ، قرمز و خونریزی لثه داشته باشید.

 در معده خود احساس مریضی کرده و وزن کم کنید.

 اسهال یا یبوست داشته باشید.

اگر سطح ویتامین B12 برای مدت طولانی پایین بماند ، می تواند به سلول های عصبی شما آسیب برساند. اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است موارد زیر را داشته باشید:

 بی حسی یا سوزن سوزن شدن انگشتان دست و پا

 حس تعادل ضعیف

 افسردگی

 کاهش توانایی های ذهنی

 

 ویتامین ب12, فقر ویتامین ب 12

علایم کمبود ویتامین ب12

 

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما را معاینه می کند و در مورد سلامتی گذشته و احساس اکنون شما سوالاتی می پرسد. همچنین آزمایش خون برای بررسی تعداد گلبول های قرمز خون و بررسی اینکه بدن شما ویتامین B12 کافی دارد یا خیر تجویز می شود.

 

سطح اسیدفولیک ، ویتامین B دیگر نیز بررسی خواهد شد. برخی از افراد که سطح ویتامین B12 آنها بسیار کم است ، دارای اسید فولیک پایین نیز هستند. این دو مشکل می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. اما با آنها جور دیگری برخورد می شود.

 

درمان کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 با مکمل های ویتامین B12 درمان می شود. مصرف مکمل ها میزان ویتامین B12 شما را به حالت طبیعی برمی گرداند ، بنابراین دیگر علائمی ندارید. برای اینکه سطح ویتامین B12 خود را نرمال نگه دارید ، احتمالاً باید تا آخر عمر مکمل استفاده کنید. اگر مصرف آنها را قطع کنید ، دوباره دچار کم خونی می شوید.

 

مکمل های ویتامین B12 شما ممکن است آمپول یا قرص ب ۱۲ باشد. اگر از آمپول ب ۱۲ استفاده می کنید ، می توانید یاد بگیرید که آنها را در خانه به خودتان تزریق کنید. برای بسیاری از افراد ، قرص ها به همان اندازه آمپول ها عمل می کنند. همچنین هزینه کمتری دارند و مصرف آنها آسان تر است. 

 

می توانید با استفاده از یک رژیم غذایی متنوع شامل گوشت ، شیر ، پنیر و تخم مرغ ، که منابع خوبی از ویتامین B12 هستند ، در خانه برای بهبود سلامتی خود گام بردارید. همچنین ، مقدار زیادی غذای حاوی اسید فولیک، نوع دیگری از ویتامین B مصرف کنید. اینها شامل سبزیجات سبز برگ ، مرکبات و نان و غلات غنی شده است.

 

 ویتامین ب12, فقر ویتامین ب 12

مواد غذایی حاوی ویتامین ب ۱۲

 

آیا می توان از کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 جلوگیری کرد؟

بیشتر افرادی که از محصولات حیوانی مانند شیر یا پنیر استفاده می کنند به این کم خونی ناشی از کمبود B12 مبتلا نخواهند شد. افرادی که رژیم وگان را دنبال می کنند می توانند با مصرف روزانه یک قرص ویتامین یا خوردن غذاهایی که با B12 غنی شده اند از آن جلوگیری کنند.

 

نوزادانی که از زنانی که رژیم وگان دارند استفاده می کنند باید توسط پزشک بررسی شوند تا ببینند آیا به ویتامین B12 اضافی نیاز دارند یا خیر.

تزریق آمپول ب 12 در بارداری بهترین روش برای جبران کمبود آن در بدن مادر است.  آمپولهای تزریقی ویتامین ب12 حاوی مقادیر بالایی سانوکوبالامین هستند که به سرعت سطح ویتامین ب12 در بدن را بالا می برد.

.

اگر دچار کم خونی مخرب هستید یا دلیل دیگری برای جذب ویتامین B12 کافی نیست ، پزشک برای جلوگیری از کمبود به شما آمپول یا قرص ویتامین B12 می دهد.

 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------