همه چیز درباره زخم بسترعکس از مراحل اولیه زخم بستر, آیا زخم بستر واگیر دارد, علائم اولیه زخم بستر

 زخم بستر می تواند در طی چند ساعت یا چند روز ایجاد شود

 

همه چیز درباره زخم بستر 

زخم بستر زمانی اتفاق می افتد که بیش از حد دراز بکشید یا در یک حالت بنشینید و وزن بدن در برابر سطح تخت یا صندلی، خونرسانی را قطع کند. اگر در حالت استراحت در رختخواب یا صندلی چرخدار باشید ممکن است دچار زخم بستر شوید.

زخم بستر چیست؟

زخم بستر، که به آن زخم های فشاری و زخم های دکوبیتوس نیز گفته می شود ، آسیب هایی به پوست و بافت زیرین است که در اثر فشار طولانی مدت روی پوست ایجاد می شود. زخم بستر غالباً روی پوستی ایجاد می شوند که نواحی استخوانی بدن مانند پاشنه ، مچ پا ، باسن و استخوان دنبالچه را می پوشاند.

 

افرادی که بیشتر در معرض خطر زخم بستر هستند ، شرایط پزشکی دارند که توانایی آنها در تغییر موقعیت را محدود می کند یا باعث می شود بیشتر وقت خود را روی تخت یا صندلی بگذرانند. زخم بستر می تواند در طی چند ساعت یا چند روز ایجاد شود. بیشتر زخم ها با درمان بهبود می یابند ، اما بعضی دیگر هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند. می توانید برای جلوگیری از ایجاد جرم بستر و بهبودی آنها گام بردارید.

 

عکس از مراحل اولیه زخم بستر, آیا زخم بستر واگیر دارد, علائم اولیه زخم بستر

عکس از مراحل زخم بستر

 

علائم زخم بستر

علائم هشدار دهنده زخم بستر یا زخم فشار:

تغییرات غیرمعمول در رنگ یا بافت پوست

 تورم

 تخلیه چرک مانند

• منطقه ای از پوست که در هنگام لمس نسبت به مناطق دیگر احساس خنکتر یا گرمتر بودند دارد.

 

مکان های متداول ایجاد زخم بستر

برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند، زخم بستر  اغلب بر روی قسمتهای زیر بر روی پوست ایجاد می شود:

 استخوان دنبالچه یا باسن

 استخوان شانه و ستون فقرات

 پشت بازوها و پاهایی که روی صندلی قرار می گیرند.

 

برای افرادی که نیاز به ماندن در رختخواب دارند ، ممکن است زخم بستر در مکانهای زیر اتفاق بیفتد:

 پشت یا دو طرف سر

 استخوان شانه

 مفصل ران ، کمر یا استخوان دنبالچه

 پاشنه ، مچ پا و پوست پشت زانوها

 

عکس از مراحل اولیه زخم بستر, آیا زخم بستر واگیر دارد, علائم اولیه زخم بستر

عکس زخم بستر

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر علائم هشدار دهنده زخم بستر را مشاهده کردید ، موقعیت خود را تغییر دهید تا فشار بر روی ناحیه کاهش یابد. اگر طی 24 تا 48 ساعت بهبودی مشاهده نکردید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت مشاهده علائم عفونت ، مانند تب ، تخلیه زخم ، زخم با بوی بد ، یا افزایش قرمزی ، گرما یا تورم در اطراف زخم ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 

علل زخم بستر

ایجاد زخم بستر در اثر فشار بر روی پوست باعث محدود شدن جریان خون در پوست می شود. حرکت محدود می تواند پوست را در معرض آسیب قرار داده و منجر به ایجاد زخم بستر شود.

 

سه عامل اصلی در ایجاد زخم بستر عبارتند از:

فشار: فشار مداوم بر روی هر قسمت از بدن شما می تواند جریان خون در بافت ها را کاهش دهد. جریان خون برای رساندن اکسیژن و سایر مواد مغذی به بافت ها ضروری است. بدون این مواد مغذی ضروری ، پوست و بافت های اطراف آسیب می بینند و ممکن است در نهایت از بین بروند.

 

برای افرادی که از نظر تحرک محدود هستند ، این نوع فشارها معمولاً در مناطقی اتفاق می افتد که از نظر عضله یا چربی کاملاً پر نشده اند و روی استخوان قرار دارند ، مانند ستون فقرات ، استخوان دنبالچه ، تیغه های شانه ، لگن ، پاشنه و آرنج.

 

 اصطکاک: اصطکاک زمانی ایجاد می شود که پوست روی لباس یا ملافه ها بمالد. این می تواند پوست شکننده را در معرض آسیب دیدگی قرار دهد ، به خصوص اگر پوست مرطوب نیز باشد.

 

 بریدن: برش زمانی اتفاق می افتد که دو سطح در جهت مخالف حرکت کنند. به عنوان مثال ، وقتی یک تخت در قسمت سر بلند است ، می توانید در تخت به پایین بلغزید. هنگامی که استخوان دنبالچه به سمت پایین حرکت می کند ، پوست بالای استخوان ممکن است در جای خود باقی بماند در اصل در جهت مخالف کشیده می شود.

 

عکس از مراحل اولیه زخم بستر, آیا زخم بستر واگیر دارد, علائم اولیه زخم بستر

خطر ایجاد زخم بستر تختخواب بیشتر است

 

عوامل خطر زخم بستر

اگر مشكل در حركت داشته باشید و نتوانید به راحتی در حالت نشسته یا در رختخواب تغییر وضعیت دهید ، خطر ایجاد زخم بستر تختخواب بیشتر است. عوامل خطر عبارتند از:

 بی تحرکی این ممکن است به دلیل سلامتی ضعیف ، آسیب نخاعی و دلایل دیگر باشد.

 

 بی اختیاری با قرار گرفتن در معرض ادرار و مدفوع ، پوست آسیب پذیرتر می شود.

 

 عدم درک حسی آسیب های نخاعی ، اختلالات عصبی و سایر شرایط می تواند منجر به از دست دادن احساس شود. عدم توانایی در احساس درد یا ناراحتی می تواند منجر به عدم آگاهی از علائم هشدار دهنده و نیاز به تغییر موقعیت شود.

 

 تغذیه و آبرسانی ضعیف، افراد برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از تجزیه بافت ها به رژیم غذایی روزانه به مایعات ، کالری ، پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی کافی احتیاج دارند.

 

 شرایط پزشکی موثر بر جریان خون، مشکلات سلامتی که می تواند جریان خون را تحت تأثیر قرار دهد ، مانند دیابت و بیماری های عروقی ، می تواند خطر آسیب بافتی مانند زخم بستر را افزایش دهد.

 

عکس از مراحل اولیه زخم بستر, آیا زخم بستر واگیر دارد, علائم اولیه زخم بستر

برای پیشگیری از ایجاد زخم بستر موقعیت مکانی خود را تغییر دهید

 

جلوگیری از زخم بستر

می توانید با جابجایی مكرر خود و جلوگیری از استرس روی پوست ، از ایجاد زخم بستر جلوگیری كنید. مراقبت خوب از پوست ، حفظ تغذیه مناسب و مصرف مایعات ، ترک سیگار ، کنترل استرس و ورزش روزانه از دیگر راهکارها است.

 

نکاتی برای تغییر مکان

توصیه های زیر را در رابطه با تغییر مکان در تخت یا صندلی در نظر بگیرید:

وزن خود را مرتباً تغییر دهید. برای تنظیم مجدد موقعیت مکانی حدودا هر ساعت یکبار کمک بخواهید.

 

• در صورت امکان خود را بلند کنید. اگر از قدرت بالاتنه به اندازه کافی برخوردار هستید ، با فشار دادن روی بازوهای صندلی ، بدن خود را از روی صندلی بلند کنید.

 

• از صندلی چرخدار مخصوص استفاده کنید. برخی از صندلی های چرخدار به شما امکان می دهد تا آنها را کج کنید ، که می تواند فشار را کاهش دهد.

 

• کوسن یا تشکی را انتخاب کنید که فشار را کاهش دهد. برای کاهش فشار و کمک به اطمینان از قرارگیری بدن از کوسن یا تشک مخصوص استفاده کنید. از کوسن های پیراشکی استفاده نکنید ، زیرا آنها می توانند فشار را روی بافت اطراف متمرکز کنند.

 

• ارتفاع تختخواب خود را تنظیم کنید. اگر تختخواب شما می تواند در قسمت سر بلند شود ، آن را بیش از 30 درجه بلند نکنید. این به جلوگیری از بریدگی کمک می کند.

 

نکاتی برای مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست به پیشنهادات زیر توجه کنید:

• پوست را تمیز و خشک نگه دارید. پوست را با یک پاک کننده ملایم بشویید و خشک کنید. این روش پاکسازی را به طور منظم انجام دهید تا تماس پوست با رطوبت ، ادرار و مدفوع را محدود کنید.

 

• از پوست محافظت کنید. برای محافظت از پوست در برابر ادرار و مدفوع از کرم های مانع رطوبت استفاده کنید. در صورت نیاز مرتب ملافه و لباس را عوض کنید. دکمه های لباس و چین و چروک های ملافه را که باعث تحریک پوست می شوند ، بررسی کنید.

 

• روزانه پوست را بررسی کنید. هر روز به دقت به پوست خود نگاه کنید تا علائم هشدار دهنده زخم بستر را مشاهده کنید.

 

ایا زخم بستر واگیر دارد؟

خیر. زخم بستر در اثر خوابیدن زیاد روی یک نقطه از بدن ایجاد می شود و هیچ ربطی به واگیر دار بودن آن به دیگر اعضا ندارد.

 

درمان زخم بستر

درمان زخم های بستر شامل کاهش فشار بر روی پوست آسیب دیده، مراقبت از زخم ها، کنترل درد ، جلوگیری از عفونت و حفظ تغذیه مناسب است. 

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------