دلايل مهم خون دماغ شدندلایل خون دماغ شدن, دلیل خون دماغ شدن چیست

هوای خشک شایع ترین علت خون دماغ است

 

دلیل خون دماغ شدن

اگر تا به حال بینی خود را پاک کرده و خون دیده اید، دچار خون دماغ شده اید، خون دماغ یک اتفاق رایج می باشد. خون دماغ بیشتر در کودکان بین 3 تا 10 سال و بزرگسالان بین 50 تا 80 سال دیده می شود.

خون دماغ شدن یک مشکل شایع است، ممکن است ترسناک باشند، اما به ندرت نشان دهنده یک مشکل جدی پزشکی هستند. بینی حاوی رگهای خونی زیادی است که نزدیک به سطح جلو و پشت بینی قرار دارند. آنها بسیار شکننده هستند و به راحتی خونریزی می کنند. خون دماغ در بزرگسالان و کودکان بین 3 تا 10 سال رایج است.

 

دو نوع خون دماغ وجود دارد. خونریزی جلویی بینی زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی جلوی بینی شکسته و خونریزی کنند. خونریزی خلفی بینی در پشت یا عمیق ترین قسمت بینی رخ می دهد. در این حالت خون از پشت گلو جریان می یابد. خون دماغ خلفی می تواند خطرناک باشد.

 

تشخیص اینکه آیا دچار خون دماغ خلفی یا قدامی هستید دشوار است. اگر به پشت بخوابید، هر دو می توانند خون را به سمت پشت حلق شما هدایت کنند. اما خونریزی خلفی بینی می تواند بسیار جدی تر باشد. به احتمال زیاد به کمک اضطراری نیاز دارید.

 

دلایل خون دماغ شدن, دلیل خون دماغ شدن چیست

خون دماغ بیشتر در کودکان بین 3 تا 10 سال و بزرگسالان بین 50 تا 80 سال دیده می شود

 

علت خون دماغ شدن

بیشتر خون دماغ شدن ناگهانی هستند ، به این معنی که غیرمنتظره اتفاق می افتند و علت مشخصی ندارند. اما اگر زیاد خون دماغ می شوید ، ممکن است دلیلی وجود داشته باشد که بتوانید آن را مشخص کنید:

 

هوای خشک شایع ترین علت خون دماغ است. زندگی در آب و هوای خشک و استفاده از سیستم گرمایش مرکزی می تواند غشای بینی را که بافت هایی در داخل بینی هستند خشک کند. این خشکی باعث ایجاد پوسته در داخل بینی می شود. پوسته ممکن است خارش داشته باشد یا تحریک شود. اگر بینی شما خراشیده شود ، ممکن است خونریزی کند.

 

مصرف داروهای آنتی هیستامین و ضد احتقان برای آلرژی، سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی نیز می تواند غشای بینی را خشک کرده و باعث خونریزی بینی شود. دمیدن مکرر بینی یکی دیگر از دلایل خونریزی بینی است.

 

سایر دلایل عمده خونریزی بینی عبارتند از:

- دست کردن در بینی یا آن را خیلی محکم بمالید.

- عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی

- فین کردن زیاد بینی

- آسیب به بینی یا جسم خارجی در بینی

- یک تیغه انحرافی

- آلرژی یا داروهای آلرژی که می توانند بینی شما را خشک کنند ، مانند آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها

- برخی از داروهای رقیق کننده خون

- با توجه آسپرین به طور منظم

- اسپری های بینی

- سینوس عفونت

- مواد شیمیایی مانند آمونیاک مجاری تنفسی شما را تحریک می کند.

- بارداری

- مصرف الکل

 

دلایل خون دماغ شدن, دلیل خون دماغ شدن چیست

یکی دیگر از دلایل نادر خونریزی بینی می تواند تومور در بینی یا سینوس ها باشد

 

 خون دماغ همچنین می تواند ناشی از اختلالات خونریزی باشد ، اما نادر است. اگر خون دماغ شما متوقف نشود ، یا از لثه های خود یا هنگام بریدگی جزئی خونریزی زیادی داشته باشید، به پزشک مراجعه کنید. اختلالات خونریزی می تواند جدی باشد زیرا پلاکت های موجود در خون که به لخته شدن آن کمک می کنند از بین رفته یا کار نمی کنند.

 

یکی دیگر از دلایل نادر خونریزی بینی می تواند تومور در بینی یا سینوس ها باشد. ممکن است غیرسرطانی باشد، همچنین خوش خیم یا سرطانی باشد. 

در بعضی موارد، خونریزی بینی می تواند ناشی از ژن های منتقل شده در خانواده ها باشد. یک بیماری نادر به نام تلانژکتازی خونریزی دهنده ارثی یا سندروم اسلرر وبر راندو (HHT) رگهای خونی را تحت تأثیر قرار می دهد. علامت اصلی خونریزی مکرر از بینی است که به نظر می رسد از هیچ جا خارج نمی شود و با گذشت زمان بدتر می شود.

 

اگر HHT دارید، ممکن است صبح با بالش آغشته به خون از خواب بیدار شوید و ممکن است در صورت یا دستان خود لکه های قرمز ایجاد کنید. اگر یکی از والدین یا هر دوی شما به این بیماری مبتلا هستند و دچار خون دماغ می شوید ، از پزشک صحبت کنید. درمان ها می توانند به بهبود علائم شما کمک کنند.

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب سلامت(بیماری ها، پیشگیری، داروها، تغذیه، پزشکی آنلاین و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------