برای پیشگیری از عود بیماری روماتیسم، چه کارهایی می توان انجام داد؟روماتیسم,بیماری روماتیسم,پیشگیری از عود بیماری روماتیسم

برای پیشگیری از عود بیماری روماتیسم، چه کارهایی می توان انجام داد؟
یکی از بدترین چیزها درمورد بیماری روماتیسم این است که هیچ وقت بیمار از زمان دقیق شعله وری و عود بیماری اش اطلاع دقیق ندارد.اگر مدت زمان طولانی است که علایم بیماری در شما عود نکرده، ممکن است ناگهان و به شکلی غافلگیرانه شعله ور شده و شما را شوکه کند. در طول مدت عود بیماری، برخی احساس افسردگی کرده و نگرانند که کاری را اشتباه انجام دهند.


اجازه دهید در همین ابتدای بحث مساله ای را روشن کنیم. هیچ کس نمی تواند بدرستی زمان دقیق عود بیماری را پیش بینی کند. بهترین راه برای خاموش نگه داشتن بیماری و علایم عود آن، مصرف منظم و مداوم داروهای روماتیسمی است. با این حال راه هایی وجود دارد که با انجام آنها می توانید احتمال شعله ور شدن بیماری را کاهش دهید.


چه چیزی باعث عود بیماری روماتیسم می شود؟
یکی از عوامل عود بیماری، عفونت هاست. استرس و فشار عصبی نیز باعث شعله ور شدن علایم بیماری می شود. بعضی بیماران پس از فعالیت زیاد، بیمار یشان عود می کند. و برخی نیز می گویند بعد از خوردن برخی غذاها، علایم بیماری تشدید می شود.، اگرچه هنوز تحقیقات زیادی برای دفاع از این نظریه وجود ندارد. موضوع مهم در این بین آن است که بدانید چه چیزی باعث شعله ور شدن علایم بیماری در شما می شود.

 

به یاد داشته باشید این بار که بیماری در شما شعله ور شد به چیزهایی که در زندگی روزمره تان اتفاق افتاده توجه کنید، به سلامت عمومی بدن توجه کنید، به فعالیت های روزانه تان توجه کنید، به رژیم غذایی تان توجه کنید تا به درستی تشخیص دهید چه تغییری باعث عود مجدد بیماری در شما شده است. البته شما می خواهید که از شعله ور شدن بیماری در همان قدم اول جلوگیری کنید، پس به این سوالات به دقت فکر کنید.


چقدر در مدیریت استرس و فشارهای عصبی، موفق هستید؟
اجازه دهید دقیق تر نگاه کنیم: زندگی کردن با یک بیماری مزمن و طولانی مدت، به فرد استرس وارد می کند. از طرفی استرس و فشارهای عصبی نیز باعث شعله ور شدن علایم روماتیسمی می شود. قبول داریم که نمی توان از استرس در زندگی گریخت، به هر حال زندگی فراز و نشیب هایی دارد، اما شما می توانید استرس را بهتر مدیریت کنید.


ورزش باعث آزاد شدن هورمون های "احساس خوب" می شود که به اندورفین ها مشهورند. ورزش کردن باعث ترشح اندورفین ها شده و باعث می شود ذهن به جای فکر کردن به مشکلات روزانه بر فعالیت ورزشی تمرکز کند. تحقیقات نشان داده است ورزش باعث بهبود خلق و خوی فرد شده و به خوب خوابیدن کمک می کند. ثابت شده که ورزش باعث کاهش استرس و فشارهای عصبی نیز می شود.
راه دیگر برای کاهش استرس، تمرین درمان ذهن-بدن است؛ مثل مدیتیشن، تجسم و یا بیوفیدبک.  حتی نشان داده شده است که یوگا به کاهش استرس کمک می کند.


سرعت خود را در انجام کارها تنظیم کنید!
روزهایی هست که شما حال خوبی دارید و این جاست که وسوسه می شوید تمام کارهایی که نتوانسته اید در دوران عود بیماری انجام دهید را، به سرعت انجام برسانید. اما باید مراقب باشید بیش از اندازه کار نکنید. فعالیت بیش از اندازه باعث بروز خستگی و شعله ور شدن علایم بیماری می شود. پیشنهاد ما این است که در روزهایی که حالتان خوب است، کارها را اولویت بندی کرده و ببینید کدام کار لازم است ابتدا انجام شود. یعنی سرعت خود را تنظیم کنید! در فواصل کار کمی استراحت کنید حتی اگر واقعا احساس خستگی  نمی کنید. برای کمک گرفتن از دیگران اصلا خجالت نکشید.


آیا از مفاصل خود به خوبی مراقبت می کنید؟
استفاده بیش از حد از یک مفصل باعث تشدید علایم دردناک شده و باعث آسیب بیشتر می شود. به شما چند راه پیشنهاد می کنیم تا از مفاصلتان محافظت کنید:
- حفظ وزن متعادل (اگر نیاز است چند کیلوگرمی کم کنید)
- از وسایل کمکی سازگار با شرایط بیماری استفاده کنید؛ مثلا عصا، دربازکن های خاص و دستگیره های پد دار
-ا ز قدرت مکانیکی بدنتان به خوبی استفاده کنید: موقع بلند شدن، حمل وسایل یا خم شدن از بزرگترین مفصل خود کمک بگیرید.
- وقتی ورزش می کنید یا فعالیت های بیرون از خانه انجام می دهید، از پوشش های ایمن مثل زانو و آرنج بند یا محافظ های مچ استفاده کنید.
- مفاصلتان را از طریق دامنه کامل حرکتیشان، حرکت دهید. از حرکات آرام و نرم استفاده کنید. و با ورزش های خاص ماهیچه ها و رباط های اطراف مفاصل را تقویت کنید. با پزشکتان مشورت کنید و با صلاحدید وی به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید تا نحوه صحیح انجام دادن حرکات را به شما بیاموزد.


آیا داروهای خود را طبق برنامه می خورید؟
آیا از جمله افرادی هستید که زمان دقیق مصرف داروی خود را فراموش می کنند؟
مصرف داروهای روماتیسمی، بصورت روزانه و در ساعت مشخص مهمترین کاری است که شما می توانید برای پیشگیری از عود بیماری انجام دهید. دنبال کردن دقیق برنامه دارویی باعث می شود سطح موثر و ثابتی از دارو در خون شما وجود داشته باشد. از دست دادن یک دوز دارو، ممکن است باعث شعله ور شدن بیماری شود. توصیه ما به شما این است که برای فراموش نکردن ساعت دقیق مصرف دارو، از یک جعبه دارو، تقویم یا ساعت های هشدار کمک بگیرید.

با وجود همه نکات گفته شده، اگر احساس می کنید علایم بیماری دارد عود می کند، فورا با پزشکتان تماس بگیرید. شاید پزشک تشخیص دهد که داروهای شما را تغییر دهد تا در زمان عود، بیماری تحت کنترل باشد.
منبع : omedclinic.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------