راز خوشمزه شدن آبگوشت: از ادویه ها تا روش های پختراز خوشمزه شدن آبگوشت

رازهای خوشمزه شدن آبگوشت و نکاتی برای پخت بهتر

 

چگونه به آبگوشت خود طعم و عطر خوشمزه‌ای بدهیم؟

آبگوشت یکی از غذاهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که با دستورالعمل صحیح و مواد لازم با کیفیت می‌تواند بسیار خوشمزه تهیه شود. در زیر چندین نکته مهم برای تهیه آبگوشت خوشمزه آمده است.

چندین راز خوشمزه شدن آبگوشت چیست؟

آبگوشت یکی از غذاهای سنتی و محبوب ایرانی است که از گوشت قرمز، لوبیا، نخود و سبزیجات تهیه می‌شود. برای خوشمزه شدن آبگوشت، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید :

 

استفاده از مواد تازه : استفاده از مواد تازه و با کیفیت در تهیه هر غذایی، مزه آن را بهبود می‌بخشد. در تهیه آبگوشت نیز از گوشت، لوبیا، نخود و سبزیجات تازه استفاده کنید.

 

استفاده از گوشت مناسب : برای پخت آبگوشت از گوشت زیاد به همراه دنبه و قلم استفاده کنید. همه ی این موارد به آبگوشت شما مزه ی خوشایندی می دهد.

 

پخت مناسب : گوشت باید به اندازه کافی بپزد تا نرم و خوشمزه شود. اگر گوشت نرم نشود، در مزه‌ی غذا تاثیر منفی می‌گیرد. تمام مواد (گوشت، حبوبات و سبزیجاتی که داخل آبگوشت ریخته اید) باید به خوبی بپزند و جا افتاده شود.

 

استفاده از ادویه‌های مختلف : برای افزایش طعم و عطر آبگوشت می‌توانید ادویه‌هایی مانند زردچوبه، پودر سیر، فلفل سیاه و دارچین (سلیقه ای) به آن اضافه کنید. ادویه ها می توانند مزه آبگوشت را بهبود ببخشند. استفاده از ادویه ها بوی زهم گوشت را از بین می برد و آبگوشت خوشمزه تر می شود.

 

استفاده از پیاز و سیر : اضافه کردن پیاز و سیر به آبگوشت می‌تواند طعم و عطر خوبی به آن ببخشد.

 

استفاده از نمک به میزان مناسب : استفاده از نمک به میزان مناسب می‌تواند طعم آبگوشت را بهبود ببخشد، اما توصیه می‌شود که نمک را با اندازه‌گیری دقیق اضافه کنید تا آبگوشت شما بیش از حد نمکی نشود.

 

استفاده از لیموعمانی : لیموعمانی می‌تواند به آبگوشت طعم ترشی بدهد که برخی افراد از این مزه لذت می‌برند. این امر به سلیقه شخصی بستگی دارد. پیشنهاد می شود در ساعت پایانی پخت مقداری پودر لیموعمانی اضافه کنید که علاوه بر ترش شدن بیشتر، تلخی نداشته باشد.

 

استفاده از آبلیمو : اضافه کردن چند قطره آبلیمو به آبگوشت می‌تواند طعم تند و خوشمزه‌ای به آن ببخشد. اگر آبگوشت را ترش دوست دارید و طعم لیموعمانی را دوست ندارید پیشنهاد می کنم در پایان پخت مقداری آبلیمو اضافه کنید.

 

اضافه کردن سبزیجات در زمان مناسب : سبزیجات نباید زیادی بپزند و در زمان مناسب به آبگوشت اضافه شوند. اگر سبزیجات زیادی بپزند، رنگ و مزه آن‌ها از بین می‌رود. و اگر درست نپزند مزه ی آبگوشت از بین می رود.

 

برای لعاب دار شدن آبگوشت : اگر آب آبگوشت را لعاب دار دوست دارید می توانید به مقدار خیلی کم (به اندازه ی یک مشت) گندم پوست گرفته به آن اضافه کنید. در صورتی که از گندم استفاده نمی کنید یک عدد سیب زمینی اضافه کنید و قبل از سرو آن را خوب پوره کنید و به آبگوشت اضافه کنید.

 

تغییر در دستور پخت : برخی از افراد برای افزایش طعم و مزه آبگوشت، کمی روغن یا کره به آن اضافه می‌کنند. این امر نیز به سلیقه شخصی بستگی دارد.

 

نکاتی برای پخت آبگوشت

نکاتی برای پخت آبگوشت

 

روش های پخت آبگوشت :

1- استفاده از روش جوشاندن : در این روش، آبگوشت را به مدت حدود 10 دقیقه به مدت جوشاندن برسانید. سپس آتش را کم کنید و آبگوشت را به مدت 4-5 ساعت به آهستگی به آرامی پخته و در نهایت مطمئن شوید که گوشت به درستی پخته شده است.

 

2- استفاده از روش پخت آهسته : در این روش، آبگوشت را به مدت 5-6 ساعت به آرامی پخته و در نهایت مطمئن شوید که گوشت به درستی پخته شده است.

 

3- استفاده از زودپز : اگر وقت کمی دارید و هوس آبگوشت کردید، می توانید داخل زودپز بپزید. در این صورت پیاز را تفت بدهید زمانی که سبک شد، گوشت ها را اضافه کنید و تفت بدهید رنگ گوشت که تغییر کرد ادویه ها را اضافه کنید و دیگر مواد را اضافه کنید و به مقدار مناسب آب بریزید.

 

نکته :

• برای از بین بردن نفخ حبوبات در آبگوشت، حتما حبوبات را از قبل خیس کنید.

 

• برای خوشرنگ شدن آبگوشت رب آن را سرخ کنید و در نیم ساعت پایان پخت اضافه کنید.

 

• همچنین، برای خوشمزه شدن آبگوشت، می‌توانید از روش پخت به درستی استفاده کنید و آبگوشت را به مدت کافی و در دمای مناسب پخته و به موقع از حرارت بردارید.

 

• به یاد داشته باشید که مهم‌ترین عامل در تهیه هر غذایی، عشق و احترام به غذاپزی و تمایل به تهیه یک غذای خوشمزه برای خانواده و دوستان است. این راز خوشمزه شدن هر غذایی می باشد.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------