دلایل ریختن کباب از سیخ + راه‌حل اثربخش هرکدامدلایل ریختن کباب از سیخ,ریختن کباب از سیخ

دلایل ریختن کباب از سیخ

 

اگر ریختن کباب از سیخ باعث می‌شود دورهمی دوستانه یا پیک‌نیک آخر هفته‌تان خراب شود یا اصلاً به‌خاطر این مشکل، قید تهیه آن در منزل را زده‌اید و به سفارش کباب فکر می‌کنید، این مقاله را حتماً بخوانید. در ادامه، از دلایل ریختن کباب و راهکارهای مؤثر جلوگیری از هرکدام می‌گوییم.

 

۱.  انتخاب یک نوع گوشت

برای اینکه گوشت چرخ‌کرده از روی سیخ نریزد و دردسر ایجاد نکند، باید از گوشت‌های ترکیبی استفاده کنید. فقط به‌سراغ گوشت گوساله نروید چون باعث می‌شود که کباب سفت و خشک شود و به‌خوبی روی سیخ قرار نگیرد.

 

اگر فقط از گوشت گوسفندی هم استفاده کنید، کباب بسیار چرب می‌شود و از روی سیخ می‌ریزد. یکی از اصلی‌ترین دلایل ریزش مایع کباب از روی سیخ‌ها بی‌توجهی به این نکته است.

 

خرید انواع کباب از رستوران های معتبر ایرانی

 

راه‌حل: ترکیب گوشت گوسفندی و گوساله

برای اینکه دچار این مشکل نشوید، ترکیبی از گوشت گوسفند و گوساله را برای پختن کباب آماده کنید. شاید دلتان می‌خواهد که به‌سراغ گوشت گوسفندی بروید تا کبابتان حسابی چرب شود. در این صورت، پیشنهاد جذاب‌تری برایتان داریم: به ترکیب گوشت گوساله و گوسفند کمی دنبه اضافه کنید.

 

۲.  شست‌وشوی زیاد گوشت

اگر قبل از چرخ‌کردن گوشت کبابی، زیاد از حد آن را بشویید هم در سیخ‌کردن کباب موفق نخواهید بود. این کار باعث می‌شود که چسبندگی گوشت از بین برود و از روی سیخ بریزد.

 

راه‌حل: اضافه‌کردن گوشت مرغ

شاید کمی عجیب به‌نظر برسد اما اضافه‌کردن مقداری گوشت مرغ به گوشت قرمز در زمان چرخ‌کردن مانع از ریختن مایع کباب در هنگام سیخ‌کردن آن می‌شود. با وجود مرغ در ترکیب گوشت چرخ‌کرده، چسبندگی بافت کباب بیشتر می‌شود.

 

۳.  ورز ندادن به‌اندازه کافی

برای اینکه کباب از روی سیخ نریزد، باید نگاهی به بافتش داشته باشید. با بررسی بافت گوشت چرخ‌کرده، ببینید که چه عاملی مانع از انسجام آن می‌شود. یکی از دلایل مهم در این زمینه، ورز ندادن کافی گوشت است.

 

راه‌حل: چرخ‌کردن چندباره گوشت و ورز دادن آن

برای ایجاد انسجام و یک‌دستی در بافت مایع کباب کوبیده، باید آن را حسابی ورز بدهید و پیش از آن هم چندبار چرخش کنید. ۲ یا ۳ بار، گوشت را چرخ کنید و اجازه بدهید که گوشت حسابی ریز چرخ شود.

 

بعد هم آن را ورز بدهید تا بافتی یک‌دست و بسیار منسجم پیدا کند. چنین مایع کبابی از روی سیخ فرونمی‌ریزد و سریع و آسان به شما کبابی خوشمزه و خوش‌شکل می‌دهد. کوبیده از پرطرفدارترین‌ها در میان انواع کباب های ایرانی است و با رعایت نکاتی که گفته می‌شود، آماده‌کردن آن هم سخت نخواهد بود.

 

۴.  استفاده از زردچوبه

وجود برخی از ادویه‌ها و چاشنی‌ها در مایع کباب کوبیده مانع از ایجاد بافتی یک‌دست در آن می‌شود. زردچوبه یکی از متهمان ردیف اول در این زمینه است. اضافه‌کردن این ادویه به مایع کباب نمی‌گذارد که بخش‌های مختلف گوشت با هم آمیخته شوند. برای آماده‌کردن کبابی جانانه باید در انتخاب ادویه‌های مناسب و مواد لازم برای مزه‌دارکردن گوشت دقت زیادی به‌خرج بدهید.

 

راه‌حل: انتخاب ادویه‌های مناسب

همان‌ طور که پیش‌تر هم اشاره شد، دور زردچوبه را در ترکیب مایع کباب کوبیده خط بکشید. ادویه‌های مناسب برای اضافه‌کردن به گوشت چرخ‌کرده، فلفل سیاه، سماق و پودر پاپریکا هستند.

 

یادتان باشد که باید این ادویه‌ها را پیش از چرخ‌کردن به گوشت اضافه کنید. با این کار، در زمان چرخ‌کردن گوشت، مواد مذکور حسابی در بافتش قرار می‌گیرند و طعم خوبی به کباب پخته‌شده خواهند داد.

 

۵.  چرخ‌نکردن پیاز به‌اندازه کافی

یکی از دلایل مهم ریختن کباب از روی سیخ، چرخ‌نشدن پیاز است. پیاز حضور مهم و پررنگی در کباب کوبیده دارد. اگر پیازهای موجود در بافت کباب، به‌خوبی چرخ نشده باشند در هنگام میل‌کردن آن به زیر دندان می‌آیند. این چیزی نیست که بیشتر افراد بپسندند.

 

راه‌حل: چرخ‌کردن پیاز و گرفتن آب آن

پیازی را که قرار است به گوشت‌ چرخ‌کرده اضافه شود، حسابی چرخ کنید و آبش را بگیرید. اگر تکه‌های پیاز درشت باشد یا آبدار، روی انسجام بافت کباب اثرات منفی می‌گذارد. دانه‌های درشت پیاز در کباب یا وجود مقدار زیادی آب در آن، گوشت چرخ‌کرده را شُل می‌کند. چنین مایعی روی سیخ به‌خوبی نمی‌ایستد.

 

۶. نو، خیس و باریک‌بودن سیخ

برای آماده‌کردن کباب کوبیده باید از سیخی با پهنای مناسب استفاده کنید. سیخ‌های باریک نمی‌توانند مایع کباب را به‌خوبی روی خود نگه دارند. یکی دیگر از دلایل سقوط مایع کباب از روی سیخ‌ها هم نوبودن آنها است.

 

راه‌حل: حرارت‌‌دادن سیخ و انتخاب شکل مناسب

برای اینکه خیسی سیخ‌ها مانع کارتان نشود، آنها را خشک کنید. از سوی دیگر، اگر سیخ‌هایتان نو است هم باید آنها را حرارت بدهید. این کار باعث می‌شود که چسبندگی مایع کباب به سیخ بیشتر شود. در انتخاب شکل سیخ هم دقت کنید و به‌سراغ سیخ‌هایی با پهنای مناسب بروید. سیخ‌های بسیار باریک، گزینه‌های مناسبی نیستند.

 

۷.  بی‌دقتی به حجم گوشت لازم برای هر سیخ

یکی از اصلی‌ترین دلایل ریختن کباب از روی سیخ، بی‌توجهی به اندازه و حجم گوشت است. زمانی که اقدام به خرید کباب ایرانی می‌کنید، کباب‌هایی که سفارش داده‌اید در اندازه‌های یکسان و با حجمی مناسب برایتان پخته می‌شوند. شما هم در آماده‌کردن کباب کوبیده در خانه باید به این موضوع دقت کنید. اگر زیاد از حد یا کمتر از مقدار موردنیاز، گوشت را دور سیخ‌ها بگیرید، کبابتان خراب می‌شود.

 

راه‌حل: انتخاب حجم گوشت به‌اندازه پرتقال

برای هر سیخ، مایع کباب کوبیده را در حجمی به‌اندازه یک پرتقال متوسط انتخاب کنید. اندازه مایع کباب مناسب برای هر سیخ، در حدود ۸۰ تا ۱۲۰ گرم گوشت است. کباب را خیلی نازک و کم‌حجم سیخ نکنید. این کار باعث می‌شود که گوشت خیلی زود و سریع بسوزد.

 

۸.  سیخ‌گرفتن اشتباه گوشت

از دلایل اصلی ریختن مایع کباب از سیخ، اشتباهاتی است که در هنگام سیخ‌کردن گوشت انجام می‌دهید. شاید فکر کنید که ترتیب شروع قراردادن گوشت دور سیخ اهمیتی ندارد یا پیچیدگی خاصی در این کار نیست.

 

راه‌حل: انسجام در بدنه و چسباندن مایع در نقاط ابتدایی و انتهایی

برای اینکه کباب از روی سیخ نریزد، باید سیخ‌کردن را از بالا به پایین شروع کنید. در قسمت شروع چسباندن مایع به سیخ، گوشت را حسابی به سیخ بچسبانید و تکیه بدهید. سعی کنید که در نقاط بدنه سیخ، انسجام و پهنای مایع گوشت را حفظ کنید. بعد هم در بخش پایینی دوباره مانند قسمت بالایی، گوشت را حسابی به سیخ بچسبانید.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

  سایر مطالب خانه داری

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023