نکات مهم درباره پخت شله زردفوت و فن شله زرد


نکات مهمی که در پخت شله زرد باید رعایت کرد :

 یادتان باشد شکر را حتما بعد از پختن برنج و اضافه کردن زعفران اضافه کنید. بعد از اینکه شکر اضافه کردید هرچقدر زعفران اضافه کنید رنگ آن تغییری نمی کند. زیرا لعابی که شکر می اندازد باعث می شود همه دانه های برنج به طور یکنواخت رنگ نگیرند و شله زردتان کمرنگ باشد.

 

 برای درست کردن شله‌ زرد زعفرانی مجلسی به مقدار زیاد نسبت ها به این ترتیب زیاد می شوند: مقدار شکر دو برابر برنج می شود و مقدار آب پنج برابر برنج. هر مقداری که می خواهید شله زرد درست کنید این نسبت ها را به یاد داشته باشید و رعایت کنید.

 

 زعفران را هیچوقت مستقیماً در شله زرد نریزید، مقدار مورد نظر زعفران را در آب جوش حل کنید و به موادتان اضافه کنید.

 

 برای سهولت در نتیجه می توانید از برنج نیم دانه استفاده کنید که در آن صورت باید مقدار برنج نیم دانه را دو برابر میزان معمولی در نظر بگیرید.

 

 برای تهیه شله زرد زعفرانی مجلسی برخی از برنج نیم دانه و بعضی هم ترجیح می دهند از برنج کامل استفاده کنند. در هر صورت برنج شما باید مرغوب و ایرانی باشد. اگر قصد دارید از برنج کامل استفاده کنید حتما از ۲۴ ساعت قبل باید برنج را بخیسانید و سپس آن ها را روی یک پارچه تمیز پهن کنید و به مدت ۱۲ ساعت در معرض آفتاب قرار دهید تا برنج ها خشک شوند. وقتی که برنج ها کاملا خشک شد با کف دست برنج ها را بسایید و خرد کنید. سپس آب و بخشی از زعفران آب کرده را روی برنج هایی که با دست ساییده و خرد کرده اید بریزید.

 

 یادتان باشد اگر قصد دارید از برنج کامل برای پختن شله زرد استفاده کنید زمان پخت آن برای شله زرد زیاد می شود و برنج ها از وسط نصف می شوند و ظاهر خوبی به شله زرد نمی دهند.

 

 دقت كنید قبل از باز شدن كامل برنج، شكر را به آن اضافه نكنید چون باعث خام ماندن مغز برنج می شود.

 

 اندازه شكر و در واقع شیرین بودن طعم شله زرد به ذائقه افراد بستگی دارد ولی به طور معمول اندازه شكر تقریبا دو برابر اندازه برنج در نظر گرفته می شود.


  برای اینکه شله زردتان قوام داشته باشد و آب نیندازد، بعد از کامل شدن مواد می توانید یک شعله پخش کن بگذارید زیر دیگ و بگذارید نیم ساعت روی شعله ملایم بمانه تا تمام آب آن کشیده شود.

اگر شله زرد به مقدار کم درست می کنید می توانید شله زردتان را داخل ظرف پیرکس بکشید و برای چند دقیقه داخل فر بگذارید تا آب آن کشیده شود.

زمان پخت شله زرد


 برای اینکه پودر هل سیاه است و رنگ شله زردتان را تغییر می دهد بهتر است پودر هل را مستقیماً داخل شله زرد نریزید و به جای آن از روش زیر استفاده کنید:

* پودر هل را داخل یک دستمال بریزید و گره بزنید و داخل یک لیوان بگذارید و آب جوش روی آن بریزید. بعد از دو ساعت بیرون بیاورید و فشار بدهید و بگذارید که ته نشین شود. وقت اضافه کردن هل که رسید، فقط آب روی هل های ته نشین شده را به شله زرد اضافه می کنیم.

* یک روش دیگر هم این است که : مقدار لازم هل با پوست را بردارید و پوست آن را چاک بدهید و داخل یک ظرف بگذارید و روی آن آب جوش بریزید و در ظرف را هم ببندید. بعد ظرف را به روش بن ماری حرارت می دهیم به مدت نیم ساعت تا اسانس هل خارج شود. وقت اضافه کردن هل که رسید، هل ها را از آب خارج کنید و فقط آب را به شله زرد یا فرنی یا ... اضافه کنید.

* البته من پودر هل را چندین بار آسیاب کردم و از صافی رد کردم و این کار را بارها و بارها تکرار کردم و در آخر یک لایه پودر مخملی مانند تقریباً بیرنگ از آن به دست آمد که آن را برای فرنی و شله زرد و ... گذاشتم و پودر تیره تر را برای بقیه موارد استفاده گذاشتم.

 می توانید بادامی را که می خواهید به شله زرد اضافه کنید، از قبل در گلابی که برای شله زردتان نیاز دارید بخیسانید و وقت اضافه کردن گلاب که رسید با هم به آن اضافه کنید، توصیه می کنم این کار را حتما امتحان کنید، چون هم خلال بادام ها نرم می شود و هم بی مزه نمی شوند.


 برای اینکه شله زردتان ته نگیرد بعد از اضافه کردن شکر باید دائماً شله زرد را هم بزنید.

یک نکته خیلی مهم هم این است که هر چقدر می خواهید شله زردتان قوام داشته باشه باید بگذارید اول برنجتان به حالتی غلیظتر از آن چیزی که می خواهید شله زردتان باشد برسد، و بعد شکر را اضافه کنید، چون بعد از اضافه کردن شکر شله زرد یک کمی شل تر از حالتی که برنج خالی تان داشته می شود.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

    سایر مطالب خانه داری

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------