موزه دبی در قلعه سنتی الفهیدیبخش های مختلف موزه دبی, زمان بازدید از موزه دبی, آدرس موزه دبی

موزه دبی یا متحف دبی مرکزی گردشگری در دبی است

 

موزه دبی، سنت در قلب مدرنیته

یکی از مرکز های گردشگری و تاریخی در شهر دبی واقع در کشور امارات متحده عربی، موزه دبی است. قدمت تاریخی این موزه به سال 1971 میلادی باز می گردد. موزه دبی در قلعه سنت الفهیدی قرار دارد و متشکل از تصاویر مربوط به زندگی بادیه نشینان امارات و اقلام تاریخی می باشد. 

موزه دبی واقع در امارات متحده عربی

 

 زمان بازدید از موزه دبی, آدرس موزه دبی, موزه متحف دبی

موزه دبی در قلعه سنتی الفهیدی تعبیه شده است

 

عنوان بزرگ ترین شهر در امارات متحده عربی به دبی اختصاص دارد. دبی به عنوان یکی از شهر های بزرگ تجاری در دنیا از منظر جغرافیایی در بخش جنوبی ایران و شبه جزیره عربستان قرار دارد.  واحد پولی امارات متحده عربی، درهم امارات است. در طی رونق صنعت نفت، اقتصاد امارات به ویژه دبی در مسیر پیشرفت گام برداشت. 

 

دبی از جاذبه های تاریخی و گردشگری مختلفی بهره مند است. موزه دبی یا متحف دبی، مرکزی گردشگری در  دبی است که به صورت سالیانه گردشگران مختلفی را از داخل و خارج از مرز های کشور امارت جذب می کند. در موزه دبی، نحوه زندگی مردم امارات متحده عربی قبل از کشف نفت در قالب تصاویر رنگی و ویدئو نمایش داده شده است. 

 

موزه دبی؛ از گذشته تا کنون

 

آدرس موزه دبی, موزه متحف دبی, تصاویر موزه دبی

تاریخچه موزه دبی

 

قدمت تاریخی موزه دبی به سال 1971 میلادی باز می گردد. هدف اصلی برپایی موزه دبی، به تصویر کشیدن و نمایش زندگی بادیه نشینان کشور امارات متحده عربی بوده است. 

به طور کلی بازدید کنندگان می توانند با شرایط زندگی مردم کشور امارات متحده عربی در حوزه های شهر، روستا، موقعیت های کوهستانی، کویری، دریایی و ساحلی آشنا شوند.

 

علاوه بر این، موزه دبی اطلاعاتی را در خصوص روش های مختلف ارتباطی اهل امارات با ملل های متعدد به بازدید کنندگان ارائه می دهد.

موزه دبی در قلعه سنتی الفهیدی تعبیه شده است. قلعه سنتی الفهیدی یکی از بناهای تاریخی امارات متحده عربی به شمار می رود که در سال 1787 بنا شده است. این قلعه به عنوان قدیمی ترین ساختمان شهر دبی شناخته شده است.

 

معماری موزه دبی

قلعه سنتی الفیدی در قدیم الایام برای حفاظت از شهر دبی در برابر مهاجمان ساخته شده است. در داخل قلعه حاکم های مختلف دبی سکونت می گزیدند و به عنوان یک مقر حکومتی کاربری داشت. به مرور زمان نوع کاربری قلعه سنتی الفهیدی مصادف با سال 1970 به موزه تغییر پیدا کرد.  

 

در قسمت ورودی موزه، مجموعه ای از نقشه های قدیمی امارات متحده عربی و خلیج فارس درج شده است. علاوه بر این، در کنار نقشه های قدیمی تصاویری هوایی وجود دارد که بیانگر روند رشد و توسعه شهر دبی واقع در امارات می باشد.

در داخل حیاط قلعه سنت الفهیدی یک خانه با برگ درخت نخل و برج بادی امارات وجود دارد. همچنین در حیاط قلعه قایق هایی سنتی و کوچک مشهود است. 

 

سمت راست حیاط گونه های مختلف لوازم و اشیا دفاعی در برابر دشمن نظیر سلاح و شمشیر گردآوری شده است. در سمت چپ حیاط نیز، یک ویترین دربردارنده آلات موسیقی مردم امارات متعلق به ادوار گذشته اعم از فلوت، نی انبان، طبل و چنگ تعبیه شده است. 

دور تا دور حیاط خانه هایی قدیمی مجهز به بادگیر یا برج های بادی قدیمی وجود دارد. 

 

دیوار های قلعه سنت الفهیدی به وسیله بلوک های مرجانی سنتی ساخته شده است و با آهک مستحکم شده است. طبقه اول قلعه متشکل از ستون های چوبی پشتیبان است. سقف طبقه فوقانی نیز از گل و لای، گچ و نخل ساخته شده است.

حدود 25 سال پس از تغییر کاربری قلعه به موزه، بازسازی هایی در داخل بنا قلعه به منظور افزایش تعداد اتاق و نگار خانه های موزه شکل گرفت.

 

در زیرزمین قلعه سالن های نمایش به همراه شهر فرنگ های سر پوشیده و نمایشگاه مشهود است. در این محوطه زندگی سنت مردم امارات از جنبه های متمایز به نمایش گذاشته شده است.

 

موزه دبی متشکل از گالری های متعدد با آثار و هنرهای باستانی قدیمی است که به کشور اماران با قدمت تاریخی 3000 ساله تعلقه دارد. در موزه دبی نماهای زندگی مردم قبل از کشف نفت و مدل های زنده روز مره قدیم الایام مربوط به امارات متحده عربی به تصویر کشیده شده است.

 

به عبارتی موزه دبی حاوی جلوه های ویژه، تصایر رنگی بی نظیر به همراه مدل های زنده و صدا را به صورت کاملا شفاف به نمایش می گذارد. جلوه های نمایشی موزه حاکی از زندگی مردم امارات متحده عربی قبل از کشف نفت دارند. 

مهم ترین نماهای زندگی شامل زندگی بیابان نشین ها در شب، بازار شلوغ دبی، زندگی ماهی گیران و یک مدرسه اسلامی است. 

 

معرفی موزه ملی دبی, تاریخچه موزه دبی, قدمت تاریخی موزه دبی

هدف اصلی برپایی موزه دبی، به تصویر کشیدن بادیه نشینان امارات متحده بوده است

 

بخش های مختلف موزه دبی 

اتاق ویدئو 

در داخل موزه، یک بخش با عنوان اتاق ویدئو وجود دارد. در اتاق ویدئو بازدید کنندگان با اطلاعات تکمیلی درباره شیوه زندگی مردم بادیه نشین امارات آشنا می شوند. 

 

بخش نگارخانه ها

در بخش نگار خانه ها، تصاویری از زندگی ساحل نشینی، بیابان نشینی، خانه های عربی قدیمی، خور دبی، باغ های خرما، بازار و مساجد تعبیه شده است.

زیبا ترین بخش نگار خانه، به یک تصویر اختصاص دارد که در آن چند تاجر ، مشغول استخراج مروارید از اعماق آب دریا هستند. در این تصویر غرابل مخصوص استخراج مرواید، سنگ های وزنه و ترازو مشهود است. 

 

بخش باستان شناسی موزه دبی

قلعه سنت الفهیدی در نوبه خود یک موزه نظامی سحر آمیز به شمار می رود. یکی از بخش های حائز اهمیت موزه دبی، بخش باستان شناسی است. در این بخش اشیا تاریخی متنوعی متشکل از جنس مصنوعات سفالی، مس و مرمر سفید در موزه نظامی وجود دارد. 

این اقلام تاریخی در داخل قبر هایی با قدمت تاریخی 400 ساله برای بازدید عموم جمع آوری شده اند. 

 

در طی سال های متمادی با کاوش های بی وقفه باستان شناسان، نمونه هایی مصنوعی و دست ساز اعم از سکه، ظروف سفالی و اسلحه های شگفت انگیزی یافت شده اند. به استناد از برخی روایات، قدمت اشیا تاریخی یافته شده توسط باستان شناسان به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح (ع) باز می گردد. 

 

بخش نمایشگاه رقص

نمایشگاه رقص و پایکوبی های سنتی مردم امارات متحده عربی در سمت چپ حیاط قلعه سنت الفهیدی قرار دارد. در این نمایشگاه مجموعه ای از آلات موسیقی متعلق به ادوار گذشته تعبیه شده است. 

علاوه بر این، در داخل نمایشگاه رقص عده ای با لباس های زیبا رقص های سنتی امارات را به نمایش می گذارند.  

 

بخشی از اقلام های تاریخی موجود در موزه دبی

 

موزه دبی, معرفی موزه ملی دبی, تاریخچه موزه دبی

در موزه دبی مجموعه ای از آلات موسیقی متعلق به ادوار گذشته تعبیه شده است

 

• زره های متشکل از پوست کوسه 

• شمشیر

• کمان 

• پیکان

• نیزه 

• تبر

• تپانچه 

• سکه های ضرب شده در هزاره سوم قبل از میلاد

 

مناسب ترین زمان برای بازدید از موزه دبی

 

آدرس موزه دبی, موزه متحف دبی, تصاویر موزه دبی

سکه های ضرب شده در هزاره سوم قبل از میلاد از اقلام موجود در موزه دبی است

 

به موجب قرار گیری موزه دبی در بزرگ ترین شهر امارات به نام دبی، به بررسی آب و هوای غالب در این شهر می پردازیم. 

به طور کلی شهر دبی از آب و هوایی گرم و مرطوب برخوردار است. آب و هوای این شهر در اکثر روز های سال آفتابی است. در فصل تابستان، دمای هوای دبی در بیشترین میزان بالغ بر 40 درجه سانتی گراد قرار می گیرد. با این وجود این شهر بسیار باد خیز و مرطوب است. 

 

با فرا رسیدن فصل زمستان دمای هوا تا حدودی کاهش پیدا می کند. با این حال دمای هوای دبی در فصل زمستان به صورت میانگین 23 درجه سانتی گراد است. 

بدین ترتیب مناسب ترین زمان برای بازدید از موزه دبی از منظر آب و هوایی فصل پاییز و زمستان است. 

 

موزه دبی در روزهای شنبه الی پنج شنبه از سال 8/30 صبح الی 7/30 عصر پذیرای بازدید کنندگان و گردشگران است. علاوه بر این بهتر است بدانید این موزه در روز های جمعه از ساعت 2 بعدازظهر الی 7/30 عصر فعالیت دارد. 

 

مسیر دسترسی به موزه دبی 

آدرس: امارات متحده عربی- دبی- در فاصله 60 متری محله بستکیه-  خیابان الفهیدی- رو به روی مسجد جامع خیابان الفهیدی- قلعه سنت الفهیدی- موزه دبی

 

گردآوری:بخش گردشگری بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های گردشگری(مكانهاي تاريخي، تفریحی، زيارتي، دانستنی های سفر، عجایب گردشگری و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X اجاره خودرو در دبی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023