سفر به سرزمین گل و صخرهنامش را گذاشته اند گل‌مکان. یعنی سرزمینی که پا به هرجایش بگذارید، گل می‌بینید و طراوت و زیبایی. گلمکان منطقه ای کوهستانی و سردسیر در دامنه شمالی رشته کوه بینالود است. شهری که از جنوب به شهرستان نیشابور و رشته کوه بینالود، از شمال به دشت مشهد و محور مشهد- چناران و از غرب به کوه تخته رستم و از شرق به مناطق زشک و شاندیز می رسد و این یعنی گلمکان زیبا در حلقه ای از دیدنی های خراسان جا خوش کرده.
  
گلمکان سرسبزی اش را از رودخانه های دائمی دارد که از رشته کوه بینالود سرچشمه می گیرند. بلندترین آنها رودخانه گلمکان است که با طول تقریبی 30 کیلومتر از بلندترین ارتفاعات خراسان سرچشمه می گیرد. یعنی جایی که یکی از دیدنی ترین دریاچه های ایران قرار گرفته است.

گل‌مکان,منطقه ی گل‌مکان,گردشگری,تور گردشگری

  دریاچه طبیعی چشمه سبز جایی است که در سفر به گلمکان باید حتما آن را ببینید. وسعت این دریاچه تقریبا 15 هکتار است و آب سبک و گوارای آن برای آبیاری باغات و مزارع شهر گلمکان استفاده می شود. 

گل‌مکان,منطقه ی گل‌مکان,گردشگری,تور گردشگری

  این آب وقتی به مزارع و باغ ها می رسد، خوش طعم ترین محصولات صادراتی را نصیب باغداران منطقه می کند. از گیلاس و آلبالو گرفته تا سیب و گردو و زردآلو.


دریاچه چشمه سبز در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد و برای دیدن آن باید 20کیلومتری از گلمکان فاصله بگیرید. این دریاچه در گویش عموم چشمه سو نام دارد و شاید عبارت چشمه سو که در شاهنامه آمده هم به همین دریاچه اشاره داشته باشد. عده ای هم آن را چشمه سوز می نامند که در واقع تغییریافته کلمه چشمه سبز است.

 گل‌مکان,منطقه ی گل‌مکان,گردشگری,تور گردشگری

  در چشمه سبز می توانید علاوه بر تجربه کوهپیمایی، ماهیگیری هم بکنید. در دامنه کوه های منطقه هم بادام کوهی، خار شتر، زیره، کاسنی و بابونه پیدا می شود. گلمکان تفرجگاه اهالی خراسان است که از مشهد و چناران و شاندیز راهی آن می شوند. این منطقه به دلیل داشتن طبیعتی سبز، همیشه پر از گردشگرانی است که در دشت و دامنه های آن بار و بنه شان را پهن می کنند و تعطیلاتشان را می گذرانند.

گل‌مکان,منطقه ی گل‌مکان,گردشگری,تور گردشگری

  در گلمکان شانس این را دارید که بینالود، یعنی بام خراسان را ببینید. بینالود دارای دره‌های صخره‌ای با ارتفاع 200-300متر است که معروف ترین و پر آب ترین آن ها اخلمد نام دارد. این دره چند آبشار دارد که آبشار اصلی آن به ارتفاع 40متر می رسد. 

گل‌مکان,منطقه ی گل‌مکان,گردشگری,تور گردشگری

 کمی دورتر از گلمکان، یعنی در چناران هم می توانید برج تاریخی رادکان را ببینید. برج یا میل رادکان به گفته مردم محلی گور امیر ارغون مغول  است و زمان دقیق احداث آن معلوم نیست. اما به احتمال زیاد در نیمه دوم سده هفتم ساخته شده است. این میل در 10 كیلومتری شرق چناران قرار دارد.

 منبع:tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------