اخبار پزشکی

انگور،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی

انگور عمر را زیاد کرده و از آلزایمر پیشگیری می‌کند

تحقیقات جدید نشان می دهد که خوردن انگور به طور بالقوه می تواند تا پنج سال به عمر شما اضافه کرده و همچنین از بسیاری از بیماری…

کاربردهای دستگاه اکسیژن ساز، سی پپ و بای پپکاربردهای دستگاه اکسیژن ساز، سی پپ و بای پپ :

تجهیزات تنفسی از پرکاربردترین گروه های کالایی پزشکی هستند که در درمان بیماری های تنفسی مختلف مانند آسم، بیماری کرونا، انواع عفونت های تنفسی و ... مورد استفاده قرار می گیرند. انواع مشکلات تنفسی باید به موقع تشخیص داده شده و برای درمان آن ها اقدام شود. در غیر این صورت می توانند برای بیمار خطر زیادی به همراه داشته باشند. اکسیژن ساز، سی پپ و بای پپ سه کالای مهم تنفسی هستند که به برطرف کردن این مشکلات یا جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک می کنند. در ادامه به بررسی این تجهیزات و کاربردهای آن ها پرداخته می شود. 

 

کاربردهای دستگاه اکسیژن ساز,آشنایی با کاربردهای دستگاه اکسیژن ساز,دستگاه اکسیژن ساز سی پپ و بای پپ

دستگاه اکسیژن ساز چه کاربردی دارد ؟

 

دستگاه اکسیژن ساز چه کاربردی دارد؟

اکسیژن خون عاملی بسیار مهم در نشان دادن سلامت عملکرد سیستم تنفسی است و باید مقدار آن بیش از 95% در خون باشد. این میزان با استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر اندازه گیری می شود. در اثر بیماری های مختلف مانند آسم، عفونت ریه، کم خونی شدید و آمبولی ریه ممکن است اکسیژن خون کاهش پیدا کند که این کاهش در صورتی که اکسیژن خون را به کمتر از 92% برساند هیپوکسمی نامیده می شود و بسیار خطرناک است.

 

این حالت دارای علائمی مانند سردرد، سرگیجه و کبودی لب ها است و در صورت عدم درمان می تواند حیات بیمار را تهدید کند. در چنین شرایطی بیمار باید به سرعت اکسیژن درمانی شود. دستگاه اکسیژن ساز به این منظور به کار می رود. استفاده از این دستگاه علاوه بر کمک به بهبود بیماری، دارای مزایای زیر نیز می باشد:

 

- خونرسانی بهتر به بافت ها

- تنظیم گردش خون

- کاهش استرس

- جلوگیری از پیری زودرس

- بهبود عملکرد ریه

- جلوگیری از انواع بیماری های قلبی

 

اکسیژن ساز می تواند اکسیژن مورد نیاز بیمار را به صورت 24 ساعته تامین کند. عملکرد این دستگاه به این صورت است که هوای محیط را به درون خود می کشد و پس از جدا کردن اکسیژن از سایر اجزای هوا، آن را تغلیظ کرده و با استفاده از نازال یا ماسک مخصوص اکسیژن ساز به سیستم تنفسی بیمار وارد می کند.

 

خلوص اکسیژن تولیدی توسط این دستگاه باید بیشتر از 90 تا 95% باشد. فیلترهایی که در بخش ورودی دستگاه قرار دارند، هر گونه آلودگی و گرد و غبار را از هوای وارد شده حذف می کنند. در غیر این صورت احتمال عفونت سیستم تنفسی بیمار بالا می رود. 

 

انواع دستگاه اکسیژن ساز:

این دستگاه در دو مدل ثابت و پرتابل تولید می شود. دستگاه پرتابل با باتری کار می کند و برای استفاده در محل کار و خارج از منزل به خصوص در سفر کاربرد دارد. این دستگاه کوچک است و به راحتی حمل می شود. در مقابل، اکسیژن ساز ثابت بزرگ بوده و با برق شهری عمل می کند.

 

این دستگاه می تواند اکسیژن را به صورت مداوم یا پالسی به ریه بیمار برساند. اکسیژن ساز می تواند فشار خروجی متفاوتی داشته باشد و در مدل های  3، 5، 7، 8 و 10 لیتری ساخته شود. به طور مثال دستگاه 5 لیتری که متداول ترین است می تواند در هر دقیقه ماکزیمم 5 لیتر اکسیژن تولید کند. 

 

دستگاه سی پپ چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه سی پپ CPAP یا Continuous positive airway pressure نوعی دستگاه کمک تنفسی است که برای وارد کردن فشار مثبت به ریه بیمار و کمک به عمل دم مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد اصلی این دستگاه در درمان آپنه تنفسی است. آپنه تنفسی یا آپنه خواب زمانی رخ می دهد که بیمار در طول خواب دچار قطع تنفسی شود. این مشکل به مرور از اکسیژن رسانی کافی به بدن و مغز بیمار جلوگیری کرده و بیماری های مختلف قلبی و مغزی را به همراه دارد. دستگاه بای پپ راه هوایی بیمار را در طی خواب باز نگه داشته و از آپنه جلوگیری می کند. علاوه بر این به درمان خروپف نیز کمک می کند. 

 

پیش از استفاده از سی پپ باید از بیمار تست خواب گرفته شود. این تست نشان می دهد که آپنه تنفسی وی چقدر شدت دارد و چه میزان فشار مثبتی باید به سیستم تنفسی وارد شود. سپس پزشک متخصص بر اساس تست خواب، فشار مورد نیاز بیمار را در دستگاه وارد کرده و بیمار در طول خواب از دستگاه استفاده می کند.

 

لازم به ذکر است که این دستگاه یک مدل اتوماتیک نیز دارد که بدون نیاز به تست خواب، فشار مورد نیاز برای باز ماندن راه تنفسی بیمار را تشخیص می دهد. عملکرد سی پپ به این صورت است که هوای محیط وارد موتور دستگاه می شود، سپس فشار آن تا میزان مورد نظر بالا رفته و از طریق ماسک مخصوص به سیستم تنفسی بیمار وارد می شود. 

 

در قسمت ورودی سی پپ فیلترهایی وجود دارد که گرد و غبار و آلودگی را از هوا جدا می کنند. علاوه بر این، هوای خروجی با استفاده از مرطوب کننده دستگاه رطوبت کافی دریافت می کند تا از خشک شدن و ناراحتی راه تنفسی بیمار جلوگیری شود. ماسک سی پپ باید متناسب با فرم و اندازه صورت بیمار تهیه شود تا نشتی هوا نداشته باشد و بیمار بتواند به راحتی از آن استفاده کند. هنگام خرید دستگاه سی پپ باید دقت شود که صدای آن کمتر از 40 دسی بل بوده و دارای حافظه نیز باشد تا اطلاعات بیمار را به راحتی در اختیار پزشک قرار دهد. 

 

تجهیزات تنفسی از پرکاربردترین گروه های کالایی پزشکی,دستگاه اکسیژن ساز چه کاربردی دارد,کاربردهای دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه سی پپ چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

دستگاه بای پپ و کاربرد آن :

دستگاه بای پپ BiPAP یا Bilevel Positive Airway Pressure نیز مانند سی پپ یک وسیله کمک تنفسی به حساب می آید که برای درمان بیماری های پیشرفته تر تنفسی مانند آپنه شدید، پنومونی، آسم شدید و انسداد مزمن ریوی به کار می رود. این وسیله فشار مورد نیاز دم و بازدم بیمار را تامین می کند و علاوه بر منزل در تمام محیط های درمانی نیز استفاده می شود. این دستگاه نیز مانند سی پپ دارای فیلترهای جدا کننده آلودگی و قسمت مرطوب کننده است.

 

در این دستگاه دو سطح فشار هوا تنظیم می شود که یکی مثبت بوده و به عمل دم کمک می کند و دیگری فشار منفی است که باعث بازدم بیمار می شود. در واقع در صورتی که بیمار نه عمل دم و نه بازدم را نتواند انجام دهد از این دستگاه استفاده می شود.

 

هنگام خرید دستگاه بای پپ باید دقت شود که دستگاه صدای بسیار کمی داشته باشد تا برای بیمار و اطرافیان وی مزاحمت ایجاد نکند. هم چنین صفحه نمایش آن بزرگ باشد و اطلاعات را به صورت خوانا و واضح نشان دهد. ماسک سی پپ باید از میان مدل ها مختلف، با توجه به راحتی بیمار و اندازه و فرم صورت وی انتخاب شود تا بیمار بتواند به صورت طولانی مدت از آن استفاده کند. 

 

شرکت تجهیز سلامت نیکان, دستگاه اکسیژن ساز سی پپ,دستگاه اکسیژن ساز بای پپ

دستگاه بای پپ و کاربرد آن

 

با توجه به این که تجهیزات تنفسی بسیار حساس هستند، باید بهترین برند و با کیفیت ترین مدل آن ها انتخاب شود. دستگاه اکسیژن ساز، سی پپ و بای پپ باید عملکرد دقیق داشته باشند و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند. هم چنین صدای کمی داشته باشند و آلودگی صوتی تولید نکنند. شرکت تجهیز سلامت نیکان، انواع مختلف این تجهیزات را عرضه می کند و کادر مهندسی پزشکی و پزشکان آن، اطلاعات خود را در اختیار بیمار قرار داده و وی را در خرید مناسب ترین محصول راهنمایی می کنند. 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------