تصاویری از جدیدترین سطوح ضد لک و ضد آبدانش پژوهان می گویند سطوح مقاوم جدید تولید کرده اند که می تواند به تولید پوشاک ضد لک و ضد آب و یا دیگر محصولاتی که تقریبا نسبت به هر مایع دیگر مقاوم هستند، منجر شود.

محققان پیشرفت هایی را در خلق سطوحی گزارش کردند که نسبت به دو خانواده از مایعات موسوم به مایعات نیوتنی و غیرنیوتنی مانند، خاصیت دفعی دارد.

مایعات نیوتنی به راحتی جریان می یابند مانند آب، در حالی که مایعات غیر نیوتنی مانند ماست و محلول های پلیمری دارای غلظت هستند و به کندی جریان می یابند.

پوشاک ضد آب, محلول های پلیمری

آنیش توتجا از دانشگاه میشیگان و همکارانشدا می گویند: این سطوح جدید به گونه ای ساخته شده اند که نسبت به مایعات از جمله اسیدها و بازها، روغن و الکل با کشش سطحی بسیار کم، حلال ها و دیگر محلول های پلیمری، مقاوم هستند.

پوشاک ضد آب, محلول های پلیمری

سطوح مقاوم سطوحی هستند که می توانند گستره وسیعی از مایعات مختلف را بدون آنکه گسترش یابند حفظ کند. در این حالت مایعات به شکل توپ بر روی سطح قرار می گیرند که با تکان کوچکی می توان آن را از روی سطح کنار زد.

معمولا همه مایعات به راحتی از روی این سطوح جدید می لغزند که می تواند کاربردهای بسیاری در پوشاک ضد لک ضد آب داشته باشد. چنین پوشاکی می تواند پوشش محافظی باشد که نه تنها هوا را از خود عبور می دهد بلکه مانع از قرار گرفتن میکروب ها و باکتری ها بر روی پوشاک می شود.

پوشاک ضد آب, محلول های پلیمری

نتایج این تحقیقات درنشریه American Chemical Societyمنتشر شده است.

منبع:mehrnews.com

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------