چگونه روياهای مان را در ذهن‌مان تقويت كنيم؟برآورده شدن آرزو

افراد موفق كساني هستند كه به دنبال اموري مي‌گردند كه انرژي را در آن‌ها دو چندان كند‎

 

حتما شما هم با اين گفته موافق هستيد كه هر چه قدر كوله‌پشتي‌تان سبك‌تر باشد راحت‌تر از كوه بالا مي‌رويد و سريع‌تر به قله مي‌رسيد و يا اين‌كه هر چه قدر بار هواپيما كمتر باشد سريع‌تر حركت مي‌كند و بيشتر مي‌تواند اوج بگيرد. اغلب ما حاضريم پول بيشتري بدهيم و بنزين سوپر بزنيم تا ماشين‌مان كارآيي بهتري داشته باشد. بنابراين چرا از همين فكر و استراتژي براي جسم و روح‌مان استفاده نمي‌كنيم تا بتوانيم سريع‌تر به آرزوهاي‌مان دست يابيم.

 

براي سرعت بيشتر به چه چيزي نياز داريم؟ 

همان‌طور كه قبلا اشاره كرديم هر چه قدر بنزين ماشين تميزتر باشد، بيشتر طولاني‌تر و سريع‌تر مي‌رود و كمتر دود و مواد مضر توليد مي‌كند. زندگي ما نيز به همين صورت است. فكر مي‌كنيد براي داشتن يك زندگي ايده‌آل به چه چيزهايي نياز داريد؟

 

براي بدن‌تان سوخت مناسب انتخاب كنيد 

هنگامي كه ياد بگيريم سوخت جسم و روح‌مان را تميز و مناسب انتخاب كنيم، بسيار راحت‌تر، قدرتمندتر و سريع‌تر قادريم در مسير اهداف‌مان گام برداريم و كمتر دچار لغزش و خطا خواهيم شد.

 

به خودتان انرژي بدهيد 

بهتر است انسان ياد بگيرد كه به طور مرتب به آمال و اهدافش سوخت و تغذيه مناسب برساند و به آن‌ها رسيدگي كند، نه اين‌كه يك عمر در آرزوي چيزي باشد بدون آن‌كه حتي قدمي براي رسيدن به آن بردارد. منظور از سوخت در اين‌جا اين است كه به هر طريقي كه ممكن است به روح‌مان انرژي بدهيم تا با انگيزه دو چندان و شور و شوق فراوان در مسير اصلي زندگي‌مان حركت كنيم.

 

علاوه بر جسم، روح‌تان را نيز تغذيه كنيد. 

البته من در اين‌جا فقط در مورد غذاي جسم صحبت نمي‌كنم. روح ما نيز همانند جسم‌مان نياز به تغذيه و انرژي مثبت دارد. تمامي افكار، گفتار و اعمال ديگران مي‌توانند به روح‌مان انرژي داده و يا اين‌كه كاملا ما را تخليه انرژي كنند.

 

افراد موفق كساني هستند كه در هر لحظه از زندگي و با هر دم و بازدم خود به دنبال روابط و اموري مي‌گردند كه انرژي و شور و شوق زندگي را در آن‌ها دو چندان كند. وقتي شما در يك رابطه سرد و خشك قرار داريد و يا از شغل‌تان راضي نيستيد و با انجام آن احساس خستگي و درماندگي مي‌كنيد، بنابراين انتظار نداشته باشيد روح‌تان تغذيه سالم و مناسب داشته باشد. بر عكس اگر دوستي داشته باشيد كه براي شما ارزش قايل شود و شما را همواره به انجام كارهاي خوب و سازنده تشويق كند، شما در زندگي به طور ناخودآگاه به پيشرفت‌هاي چشمگيري دست مي‌يابيد. وقتي شما ماموريت زندگي خود را بدانيد و در جهت آن گام برداريد، بدون شك از زندگي خود لذت خواهيد برد. بنابراين، هرگز تغذيه روح‌تان را فراموش نكنيد.

 

غذاهايي بخوريد كه راحت‌تر هضم مي‌شوند. 

هنگامي كه غذاي مناسب صرف مي‌كنيد، غذا راحت‌تر جذب بدن شده و انرژي كمتري براي هضم آن به كار مي‌رود. بنابراين، در اين حالت انرژي‌اي كه در عمق وجود خود احساس مي‌كنيد، مضاعف خواهد شد.

 

به اندازه نيازتان غذا بخوريد. 

اگر مي‌خواهيد كارآيي مغزتان بهتر شود و يا به عبارتي فعال و خلاق‌تر شويد در خوردن غذا افراط نكنيد. همان‌طور كه مي‌دانيد "روزه گرفتن" نيز به همين دليل توصيه شده است. روزه به ما ياد مي‌دهد كه در خوردن غذا زياده‌روي نكنيم و همواره حد اعتدال را در نظر بگيريم. اگر عادت كنيم غذا را به اندازه نياز مصرف كنيم چربي در بدن ذخيره نمي‌شود و هم‌چنين ميزان انرژي و شادابي در بدن افزايش مي‌يابد. در اين حالت فكر، بهتر كار مي‌كند و فرد راحت‌تر مي‌تواند اهدافش را دنبال كند. بنابراين افراط در خوردن، حالت خواب‌آلودگي، سستي و تنبلي و ... را در شخص پديد مي‌آورد. البته بهتر است بدانيد افراط در هر كاري مضر است. به عنوان مثال اگر بيش از اندازه به فرزندتان دستور دهيد و او را محدود كنيد، همين زياده‌روي در او حالاتي مانند افسردگي، اضطراب، نگراني، غم و نارضايتي از زندگي را پديد مي‌آورد. بنابراين براي داشتن يك زندگي شاد و پرانرژي تعادل را در تمامي زمينه‌ها حفظ كنيد.

 

با معده خالي بخوابيد 

با معده خالي، ذهني پاك و قلبي آرام به خواب برويد. در اين صورت است كه بدن شما به راحتي استراحت كرده و تجديد قوا مي‌كند. با خوردن غذاي زياد، بدن‌تان مجبور است تمام نيروي خود را صرف هضم غذا كند. به همين علت است كه صبح‌ها بي‌حال و بي‌انرژي از خواب برمي‌خيزند و از نشاط و سرزندگي كافي برخوردار نيستند. هم‌چنين اگر با ذهني آشفته و فكري خراب به خواب برويد جاي تعجب نيست كه خوابي ناآرام داشته باشيد و كابوس‌هاي شبانه به سراغ‌تان بيايد. متاسفانه در اين حالت روح شما اين فرصت را نخواهد داشت كه با خداوند ارتباط برقرار كرده و از رهنمودهاي او برخوردار شود. بنابراين در چنين حالتي در طول روز كمتر مي‌‌توانيد براي مشكلات خود راه‌حل‌هاي مناسب و عقلاني پيدا كنيد.

 

تنها موقعي غذا بخوريد كه واقعا گرسنه هستيد 

هنگامي كه جسم ما از لحاظ بيولوژيكي احساس گرسنگي مي‌كند، ما به سمت غذا مي‌رويم و نياز گرسنگي خود را برطرف مي‌كنيم ولي بايد بدانيم كه بعد روحاني و عاطفي ما نيز نيازهايي دارد كه به هيچ وجه با خوردن غذا برآورده نمي‌شود. بهتر است در موقع غذا خوردن به اين موضوع فكر كنيد كه آيا واقعا گرسنه هستيد يا دچار گرسنگي كاذب شده‌ايد (نياز روحي، عاطفي). وقتي ياد گرفتيد تفاوت ميان اين دو را به خوبي درك كنيد، اين توانايي را پيدا مي‌كنيد كه رفتار و اعمال خود را تحت كنترل بگيريد و به طور ناخودآگاه به سمت افراد و اعمالي جذب مي‌شويد كه نيازهاي روحاني، عاطفي شما را برآورده مي‌كنند. بنابراين شما گام به گام به سمت اهداف متعالي خود سوق خواهيد يافت.

 

آرزوهاي‌تان را مانند غذا در ذهن‌تان بجويد 

سعي كنيد وقتي غذا را در دهان خود مي‌گذاريد، آن‌قدر آن را بجويد تا وقتي وارد معده شما مي‌شود به راحتي هضم شود. اين عمل باعث مي‌شود بدن‌تان كار خود را راحت‌تر انجام داده و انرژي كمتري صرف هضم و جذب غذا كند. در اين حالت بدن شما انرژي بيشتري ذخيره كرده و در طول روز شما شادتر و سرزنده‌تر خواهيد بود. همين كار را نيز بايد در مورد تجربيات و وقايع زندگي خود انجام دهيد. در مورد تك‌تك كارهاي‌تان به خوبي فكر كنيد و تمام جوانب را در نظر بگيريد. آرزوهاي‌تان را بايد مانند غذا در ذهن‌تان كاملا بجويد تا به تدريج جزيي از وجودتان شود. بنابراين شما با اين كار تمام اهداف و آرزوهاي مورد علاقه‌تان را به طرف خود جذب مي‌كنيد.

 

غذاهايي را كه دوست داريد، بخوريد 

هرگز فراموش نكنيد غذاهايي را بخوريد كه كاملا دوست داريد و با افرادي رابطه داشته باشيد كه مثبت هستند و انگيزه زندگي كردن را در شما تقويت مي‌‌كنند. به عنوان مثال وقتي شما غذاي مورد علاقه‌تان را مي‌خوريد بدن آن را بسيار راحت‌تر هضم و جذب مي‌كند. در صورتي كه اين اتفاق براي غذايي كه دوست نداريد، نمي‌افتد و در عين حال انرژي زيادي نيز از دست خواهيد داد.

 

اين موضوع در مورد انتخاب دوستان، شغل و ديگر مسايل هم صادق است. اگر از افرادي كه با آن‌ها رفت‌وآمد مي‌كنيد و يا از كاري كه داريد راضي باشيد، مطمئنا از تك‌تك لحظات زندگي خود لذت واقعي خواهيد برد.

 

از زندگي خود لذت ببريد. 

اگر به راستي از زندگي خود لذت نمي‌بريد به اين دليل است كه ياد نگرفته‌ايد آن‌طوري كه دوست داريد زندگي كنيد. همان‌طور كه مي‌دانيد هر كدام از ما منحصر به فرد هستيم و مي‌توانيم كاملا متفاوت از ديگري زندگي كنيم. پس بهتر است ويژگي‌هاي خاص خود را پيدا كرده و آن‌ها را در پيشبرد اهداف‌مان به كار ببريم. هر كسي مسوول زندگي خود است و بايد تصميم بگيرد چگونه زندگي كند و انرژي خود را صرف چه اعمالي بكند. بنابراين فرمان انرژي خود را در دست بگيريد و آن را درست هدايت كنيد تا هم خود و هم ديگران از آن بهره‌مند شويد و از لحظات زندگي‌تان لذت ببريد.

 

منبع: مجله موفقیت

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------