راه و رسم برخورد با عصبانیت های زندگیکنترل عصبانیت

برخورد تند با یك آدم عصبی ارزش لگدمال شدن شخصیت را ندارد‎

 

یكی حین رانندگی ناگهان جلوی شما می پیچد، راه شما را می بندد و حق تقدم شما را نادیده می گیرد. همسر شما حرفی برخلاف خواسته یا نظر شما می زند یا كاری می كند كه شما را ناراحت می كند. در این میان عاقل كسی است كه كاری بر ضرر خود نكند. پس شما هم به دعوا، نه بگویید حتی اگر طرفتان اصرار بر این بازی باخت- باخت داشته باشد.

خیلی وقت ها از دعوا ها می شود به راحتی پیشگیری كرد. یك راه ندادن به ماشین مقابل و سپربه سپر شدن، می تواند آغاز سناریوی یك دعوا باشد. درحالی كه با كمی تامل و راه دادن به راننده كناری، به راحتی می شود از بروز دعوا پیشگیری كرد.


بعضی ها کلا اعصاب ندارند. هر کاری هم بکنید نمی توانید از جوش و خروش شان جلوگیری کنید. شما هر چقدر هم از دعوا كردن فراری باشید این آدم ها باز بهانه ای برای جوش آوردن پیدا می كنند. بعضی زن و شوهر ها و صداهای گوشخراش دعوایشان نمونه آشنای این قضیه است. در این شرایط باید چه كرد؛ مخصوصا اگر آدم هر روز مجبور به دیدن شان هم باشد. می خواهیم راجع به راه و رسم برخورد با جوشی ها گپی بزنیم.


آیا آماده لگدمال شدن شخصیت تان هستید؟
اگر بدانیم در هر مشاجره چیزهایی كه از دست می دهیم به مراتب از اصل موضوع دعوا بیشتر است، بعید است تن به چنین كاری بدهیم. آیا برخورد تند با یك آدم عصبی ارزش لگدمال شدن شخصیت شما و شنیدن حرف  های به مراتب بدتر از اول داستان را دارد؟


بهانه بی بهانه!
نوبت دادن به دیگری برای سوار شدن به مترو یا گرفتن نان، به خدا در هیچ جای عالم برای شما عقب ماندگی محسوب نمی شود. از طرف دیگر هركسی نسبت به بعضی چیزها، بعضی كارها و بعضی حرف ها، حساسیت بیشتری از خود نشان می  دهد؛ مثل حساسیت همسر یا خانواده شما به بعضی چیزها. حساسیت  های طرف مقابلتان را همیشه درنظر بگیرید. می شود این حساسیت ها را از قبل پیش بینی كرد.


آتش  را خاموش کنید لطفا
چه همسرتان باشد، چه رئیستان باشد، چه یك رهگذر خیابان، همیشه می شود پیش بینی كرد كه چه چیزهایی می  تواند به یك مشاجره دامن بزند. به عنوان یك اصل هیچ وقت به هیچ آتشی دامن نزنید. یادتان باشد هر مشاجره ای ورود به میدان خسارت است. حداقل چیزی كه شما در یك دعوا از دست می دهید زمان، وقت و اعصاب شماست و این حداقل به سرعت می تواند به حداكثری مثل آبرو، جان و مال شما تبدیل شود؛ پس نه تحریك شوید و نه طرفتان را تحریك كنید.


استفاده از بعضی كلمات را حین دعوا ممنوع کنید
استفاده از بعضی كلمات حین دعوا ممنوع است. كلماتی كلی مانند: هیچ وقت، همیشه، هرگز.. از به كاربردن الفاظ منفی كه كل زندگی را هدف قرار می دهند باید خودداری كرد. جملاتی مثل: هیچ وقت تو شوهر خوبی برایم نبودی، هیچ وقت مرا دوست نداشتی، همیشه فحاشی می كنی، هرگز به خانواده من احترام نگذاشتی یا هیچ خیری از تو ندیدم.


آینه نشوید
زشتی را با زشتی، اشتباه را با اشتباه و بی ادبی را با بی ادبی جواب ندهید. تصور نكنید اگر 2 برابر از هر جنسی كه تحویل گرفته اید تحویل دهید، برنده اید. هركسی براساس شخصیتی كه دارد و تربیتی كه آموخته با شما برخورد می كند.


عذرخواهی کنید تا غائله ختم به خیر شود
تقدم در عذرخواهی، جایی كه شما مرتكب اشتباهی شده اید، مثل آب روی آتش است و اتفاقا نشانه شجاعت و ارزشمندی شما. اگر ناخواسته باعث تصادفی شده اید نخستین كلمه  ای كه طرف مقابل را به شدت خنك و آرام می كند عذرخواهی مودبانه شماست.یك ببخشید به موقع، از هزار غائله جلوگیری می  كند. صبر و سكوتی با متانت، دادن یك لیوان آب سرد به همسر پس از فروكش كردن فوران های اولیه و خالی كردن عرصه مشاجره بدون خشونت و تندی، به او می گوید اینجا رینگ بوكس نیست، من طرف دعوای تو نیستم و ما هم حریف یكدیگر نیستیم.

 

راههای غلبه بر عصبانیت

در هر مشاجره چیزهایی كه از دست می دهیم به مراتب از اصل موضوع دعوا بیشتر است

 

راهکارهایی برای حفظ آرامش در زمان هجوم مشکلات
این نکته را هم در نظر داشته باشید گاهی فردی که عصبی است ذاتا اینطور نیست اما هجوم مشکلات او را از راه  آرامش دوره کرده است. حال ببینم برای اینکه اسم تان بد در نرود و همه شما را افسرده و عصبی خطاب نکنند چگونه آرامش را تجربه کنید.


9تا 10 بشمارید
زمانی که تصور می کنید همه درها به روی شما بسته شده است، سعی کنید استراحت کنید و با دیدی متفاوت به شرایط نگاه کنید. تا 10 بشمارید. این کار به شما فرصت کافی می دهد تا طرز فکرتان را تغییر دهید. ممکن است بعد از انجام این کار متوجه شوید موضوعی که باعث ناراحتی شما شده است از اهمیت بالایی برخوردار نیست.


برنامه ریزی کنید
ما معمولا از مشکلات و موانعی که قرار است در مسیر زندگی مان پیش بیاید آگاه نیستیم؛ اما تصویری کلی از مسائلی را که ممکن است با آن ها مواجه شویم در ذهن داریم و گاهی می توانیم در این زمینه پیش بینی هایی داشته باشیم؛ بنابراین سعی کنید از قبل درباره چند احتمالی که ممکن است رخ دهد فکر کنید و راهی برای مدیریت آن ها پیش بینی کنید. این نوع برنامه ریزی کمک بسیار بزرگی به شما خواهد کرد.


از افکار منفی دوری کنید
ما معمولاً بدترین نتایج را برای شرایط پیش آمده به خصوص در زمان مشکلات، پیش بینی می کنیم. به جای کمک گرفتن از قدرت تجسم برای آسیب رساندن به خود، از آن برای حل مشکلات استفاده کنید.


نحوه نفس کشیدن خود را کنترل کنید
زمانی که دچار استرس می شوید، معمولا نفس های کوتاه و سطحی می کشید. این حالت روی نحوه قضاوت شما هم تاثیر منفی خواهد داشت. در چنین شرایطی سعی کنید از راه بینی نفس های عمیق بکشید، چند لحظه نفس خود را در سینه حبس و آن را از راه دهان خارج کنید.


انعطاف پذیر باشید
ممکن است گاهی با وجود برنامه ریزی درست و کامل، اتفاقات غیرمترقبه ای باعث شود شرایط تغییر کند. در چنین شرایطی باید خود را برای مدیریت شرایط جدید آماده و سعی کنید با یافتن راهکاری مناسب مشکلات را رفع کنید.


وقت خود را صرف کارهای جزئی نکنید
همه کارها از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. ممکن است رسیدگی نکردن به برخی کارها، پیامدهای مهمی را به دنبال نداشته باشد. اولویت بندی کارها به شما کمک می کند در زمان هجوم مشکلات با موفقیت کنترل شرایط را در دست بگیرید.


انجام برخی کارها را به دیگران محول کنید
 هرگز از درخواست کمک از دیگران نترسید، گاهی هم در مقابل، شما به آن ها پیشنهاد کمک بدهید. اگر با خود فکر کنید در زمان بروز مشکلات تنها نخواهید ماند، آرامش خاطر بیشتری خواهید داشت.


منابع: همشهری دو، روزنامه خراسان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------