نحوه ی محاسبه حجم استوانهمحاسبه حجم استوانه, نحوه ی محاسبه حجم استوانه, حجم استوانه

محاسبه ی حجم استوانه

 

چگونه حجم استوانه را محاسبه کنیم؟

استوانه یکی از حجم های هندسی است که دو طرف آن دایره است و به صورت مایل و راست می باشد. حجم اشکال مانند مساحت فرمول های خاص خود را دارند که در ادامه با روش محاسبه حجم استوانه آشنا می شوید.

حجم یک شکل، معادل با فضایی در نظر گرفته می شود که توسط آن اشغال می شود. از این رو محاسبه حجم در بسیاری از مفاهیم مرتبط با ریاضی و فیزیک دیده می شود.

 

حجم به صورت فضایی در نظر گرفته می شود که می‌توان در آن هوا، آب یا جرم خاصی قرار داد. معمولا واحد‌های اندازه گیری حجم برابر با سانتیمتر مکعب، متر مکعب، اینچ مکعب یا فوت مکعب است.

 

استوانه یکی از حجم های هندسی است که شبیه یک لوله است و دو طرف آن به شکل دایره هم اندازه و به صورت موازی قرار می گیرند. این دایره ها را قاعده می نامید. و فاصله ی بین دو قاعده را ارتفاع می نامند و معمولا با حرف h نشان می دهیم.

 

روش های محاسبه حجم استوانه, حجم استوانه به چه صورت محاسبه می شود, راهنمای محاسبه ی حجم استوانه

روش محاسبه حجم استوانه

 

نحوه ی محاسبه حجم استوانه :

برای محاسبه کردن حجم استوانه باید طول ارتفاع و مساحت قاعده را داشته باشیم. فکر کنید، مساحت قاعده را با A و ارتفاع استوانه را با h نشان بدهند. در این صورت حجم استوانه برابر است با : 

 

V = Ah

 ارتفاع × مساحت قاعده (مساحت دایره) = فرمول حجم استوانه

 

همانطور که در بالا گفتیم قاعده های استوانه به شکل دایره هستند. به همین دلیل مساحت قاعده همان مساحت دایره می باشد. اغلب شعاع دایره را با r نشان می دهند. بنابراین مساحت دایره ضربدر ارتفاع برابر با حجم استوانه می شود. برای راحتی می توانید حجم استوانه را از فرمول زیر بدست آورید.

 

روش های محاسبه حجم استوانه, حجم استوانه به چه صورت محاسبه می شود, راهنمای محاسبه ی حجم استوانه

فرمول محاسبه حجم استوانه

 

به عنوان مثال : استوانه ای با ارتفاع 13 سانتیمتر و شعاع آن 10 سانتیمتر است. برای محاسبه ی حجم آن از فرمول بالا استفاده می کنید. همان طور که می دانید عدد π برابر است با 3/14 است. و توان 2 یعنی در خودش ضرب شود. حجم آن را از فرمول بالا به صورت زیر محاسبه می شود.

 

V = 3/14 × 10 × 10 × 13 = 4082

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------